19 srpna, 2021

Ceny pronájmu v Praze: vývoj ukazuje mírný optimismus

Zatímco ceny bytů stoupají do závratných výšin, u nájmu podobný vývoj pozorovat nemůžeme. Minulý rok zaznamenal spíše pokles, který způsobilo uvolnění bytů z krátkodobých pronájmů. Nájmy bytů v Praze jsou však setrvale v absolutních číslech nejvyšší v republice. Za m2 dáte v průměru 283 Kč. Trend se navíc letos začíná obracet. Díky strmému nárůstu cen nemovitostí stále více lidí využívá nájemní bydlení. Podzimní návrat studentů k prezenční výuce by měl poptávku ještě podpořit. 

V Praze zažily ceny nájmů bod zlomu

Ceny nájmů v Praze ovlivnila pandemie nejsilněji. V Praze během roku 2020 došlo dokonce k poklesu nájemného.  Uvolnil se totiž tehdy velký počet bytů, které byly využívány ke krátkodobému pronájmu typu Airbnb. Průměrná cena bytu v Praze dle Rent Indexu společnosti Deloitte v posledním čtvrtletí minulého roku klesla o 4,3 % na 287 Kč/m2. Nejvíce klesly ceny pronájmu v atraktivních lokalitách v Praze 1, a to o zhruba 30 %. 

 

Podobný trend pokračoval v Praze i na počátku tohoto roku. V prvním čtvrtletí tohoto roku průměrná cena nájmu klesla o 1,4 % na 283 Kč/m2. Ve druhém čtvrtletí však již můžeme být mírně optimističtí: první ukazatele naznačují, že trend se zastavil. V dalších měsících můžeme také očekávat větší zájem studentů, kteří se po roce stráveném na on-line výuce vrátí zpět do poslucháren. 

 

Mimo Prahu nájemné roste, zejména mimo velká města

Jiná města podobný pokles nezažívají. V prvním čtvrtletí tohoto roku nájmy celorepublikově oproti minulému čtvrtletí mírně vzrostly. Pokles kromě Prahy zaznamenal také Liberec a Karlovy Vary. Ve středočeském kraji naopak nájmy vzrostly o 2,9 %. Nárůst zaznamenala města jako Plzeň, Olomouc nebo České Budějovice (jiná je ovšem situace v případě meziročního srovnání).

Tyto rozdíly způsobil zejména velký odliv turistů, ale také zahraničních zaměstnanců, z velkých měst, a náhlé uvolnění množství krátkodobě pronajímaných bytů. Trend nastolený pandemií je také stěhování pracovníků, kteří mohou využívat home office, do bytů či domů mimo centrum města, blíže přírodě. 

 

Pronájem bytu začíná být populární 

Na trhu začínáme zároveň sledovat další trend. Setrvale rostoucí ceny nemovitostí, postupně se zvyšující sazby hypoték a kritický nedostatek (a rostoucí cena) stavebních materiálů stále více Čechů přesvědčuje o výhodnosti nájemního bydlení. Situace si všimli i developeři, kteří do bytů pro dlouhodobé bydlení začali směřovat více investic. 

 

Pronajímáte byt v Praze? Cenu stanovte podle lokality.

Pokud v Praze vlastníte byt, který jste se rozhodli pronajímat, musíte při zvážení nájemného vzít v potaz několik faktorů. Tím hlavním je umístění bytu. Rozdíl ve výši nájemného může být mezi jednotlivými částmi Prahy až 100 Kč za m2. Dle společnosti Deloitte je nejvyšší nájem na Praze 1 (v průměru 315 Kč/m2) a nejlevnější na Praze 4 (v průměru 266 Kč/m2). Konkrétní cenu vám také napoví cenové mapy. Kromě lokality je potřeba zvážit stav bytu, dopravní dostupnost v daném místě a druh bydlení (cihlový dům, panelový dům, developerský projekt). 

 

Chcete pronájem bytu bez starostí? Svěřte jej profesionálům!

Pokud si nejste jistí, jak máte váš byt nacenit, můžete pronájem svěřit profesionální správcovské společnosti. Tvůj správce má velmi dobrý přehled o nájemním bydlení nejen v Praze, umí nemovitost správně nacenit, nabízí však mnohem více. Najde vám spolehlivého nájemníka, vyřeší za vás starosti s nájemní smlouvou, bude udržovat vaši nemovitost v perfektním stavu, a hlavně – garantuje nájem. Budete tak mít pronájem bytu bez starostí a více času pro sebe. Třeba na analýzy vývoje trhu nemovitostí!

NEZÁVAZNĚ POPTAT