15 dubna, 2021

Čtyři stěny ke zlepšení: jak přežít lockdown v bytě

Pandemie nás pořád zavírá mezi čtyři stěny. Najednou všechno vnímáme ostřeji – všechny nedokonalosti, každou rýhu na nábytku, šmouhu na omítce, nemoderní závěsy. Z bytu, kde jsme odpočívali a přespávali, se stává pracovna, škola, jídelna a tělocvična. Změnil se způsob, jak byt užíváme, je tedy načase byt vylepšit. A nebojte, nebude to skoro nic stát!

Světlo a barvy zlepší náladu 

Je to jako v pohádce. Aby princezna nebyla nemocná a smutná, musel Dr. Voštěp pokácet strom, který jí stínil. Vy sice strom na sousedově zahradě pokácet nesmíte, ale světlo v bytě vykouzlit můžete. Přeskupte si nábytek tak, abyste pracovali a odpočívali blíže výhledu a dennímu světlu. Zamyslete se přitom nad tím, jestli všechny kousky potřebujete. Čím méně nábytku, tím více prostoru a denního světla. A tím lepší (a lehčí) pocit. Větší prostor a více světla také zaručí vhodně umístěná zrcadla

 

Udělejte si den velkého malování. Barvy mají větší moc, než si myslíme. Některé přinášejí radost a energii, jiné deprese a smutek. Třeba zelená tiší a snižuje únavu. Modrá dokonale tlumí a uvolní – říká se, že umělce inspiruje. Červená dodává sílu a energii, může ale také znervózňovat a vést k impulsivnímu chování. Žlutá rozjasňuje a zlepšuje náladu – jako by do bytu vstoupilo slunce. Jakou barvu si pro stěny vyberete vy? 

 

Kousek přírody a kupa kyslíku k tomu

Virtuálně na sebe máváme po skypu a toužíme po doteku a pohlazení. Do přírody ve vedlejším okrese nás nepustí, ale my si přírodu můžeme donést až domů. Pořiďte si domů květiny, dodají vám tolik potřebný kyslík, ale také zvlhčují vzduch a odstraňují z něj mikroby a plísně. Některé dokonce umí i pohlcovat formaldehyd (třeba takový tchýnin jazyk). Sečteno a podtrženo, s květinou budete zdravější a spokojenější. A ona si za to řekne jen o trochu vody a péče. 

 

Lockdown a seberozvoj: čas k přemýšlení 

V pandemii jako by se zastavil čas. Ale využíváme ho správně? Najednou je kolem nás nepřeberná nabídka kurzů, knih, online přednášek a rozvojových seminářů. A padáme do králičí nory jedinečných příležitostí. Opravdu ale chceme mít na náhrobku napsáno: viděl celý Netflix (a ještě jednou to zopakoval)? 

Zkuste si raději pohodlně sednout, pustit si příjemnou hudbu a zamyslet se nad budoucností. Vezměte si do ruky tužku nebo pastelky a na čistý list nakreslete doprostřed slovo JÁ. Pak si okolo něj vytvořte myšlenkovou mapu otázek a odpovědí: Kam jdu? Co chci? Proč? 

Až budete mít mapu hotovou, zkuste si stanovit cíle. Třeba vám z toho vyjde jen kurz kreslení, třeba se pustíte do cizího jazyka, nebo se rozhodnete změnit profesi. 

Pokud víte, kdo jste a kam směřujete, bude se vám snadněji žít. A lockdown mezi čtyřmi zdmi vašeho nově vymalovaného bytu může být perfektně využitá příležitost

 

Psychická pohoda

Pro dobrou náladu není potřeba dlouze meditovat a cvičit jógu. Nejdůležitější jsou zdravé rituály. Každé den jděte na procházku, načerpejte svěží vzduch. Vymezte si 15 minut jenom pro sebe, kdy nebudete rušeni a můžete v klidu relaxovat. Dělejte si malé radosti: dopřejte si čas od času dobrou večeři, kupte si veselé bačkory nebo zavolejte kamarádce, se kterou jste dlouho nemluvili. 

Zkuste jemný digitální detox. Místo procházení sociálních médií si vyhraďte denně půlhodinku na rukodělnou práci: kreslete, pečte, vystřihujte, hoblujte. Práce rukama povzbudí myšlení a zlepší náladu. Opravdu to funguje! 

A hlavně: usmívejte se. Je to nakažlivé!

NEZÁVAZNĚ POPTAT