22 března, 2021

Daň z pronájmu – jak ji správně spočítat a včas zaplatit

Blíží se termín podání daně z příjmu. Nezapomeňte, že zdanitelným příjmem je i nájem. Jak na daňové přiznání? Poradíme vám, jak správně spočítat daň, kdy a jak podat daňové přiznání, a ukážeme, jaké náklady můžete započíst a snížit tak daně. 

Musím podat daňové přiznání? 

Některé příjmy jsou od daně osvobozeny. Pokud jste v loňském roce měli příjmy nižší než 15.000 Kč, daňové přiznání podávat nemusíte. Pokud jste zaměstnanec, nemusíte podávat daňové přiznání v případě příjmů z pronájmu do 6.000 Kč

Pokud nesplníte vaši povinnost podat daňové přiznání, hrozí vám pokuta od finančního úřadu. Pronajímat byt načerno se nevyplácí. I z toho důvodu, že sám nájemník může finanční úřad na vaše jednání „upozornit“.

Rovněž je dobré mít písemnou nájemní smlouvu. Slouží jako podklad při řešení případných sporů, osvědčuje dobu, po kterou jste nemovitost pronajímali, a také cenu nájmu. 

 

Poskytujete pronájem, nebo ubytovací službu? Pozor na rozdíl!

Pokud poskytujete ubytovací služby (např. měníte povlečení, poskytujete úklid nebo stravování), např. přes Airbnb, jedná se o podnikání a musíte mít živnostenský list, odvádět sociální a zdravotní pojištění a podávat každoroční přehled.

V případě pronájmu bytu, tedy situaci, kdy přenecháváte k užívání majetek a neposkytujete nájemníkovi žádné další služby, nejedná se o podnikání, nepotřebujete živnostenský list a nemusíte platit pojištění. Výnosy se daní jako příjmy z pronájmu podle par. 9 zákona o dani z příjmu. A právě daň z pronájmu si nyní vysvětlíme. 

 

Jak podat daňové přiznání? A kolik zaplatím? 

Řádný termín odevzdání daňového přiznání je do 1. 4. 2021,  v případě elektronického podání byl termín prodloužen do 3.5. 2021. Daňové přiznání je možné podat osobně na podatelně (ověřte si však aktuální pandemická omezení), poštou nebo elektronicky. 

V případě souběhu příjmů z pronájmu a ze závislé činnosti musíte i jako zaměstnanec podávat daňové přiznání sami.  Vyžádejte si proto od zaměstnavatele Přehled příjmů. V přiznání uvedete jako příjmy ze zaměstnání, tak z pronájmu, případně další příjmy. 

A kolik zaplatíte? Sazba daně je v případě pronájmu 15 % ze základu daně. Daň je splatná do 31. května 2021. Pro představu můžete zkusit naši daňovou kalkulačku. Nejdříve si připravte vaše příjmy a výdaje. Pojďme se na výpočet podívat podrobněji. 

 

Výpočet daně: paušál, nebo náklady? 

Základ daně zjistíte jednoduše tak, že sečtete příjmy a odečtete náklady. Pak ještě můžete uplatnit slevy a odečitatelné položky. Jak zjistíte vaše příjmy a náklady? 

Příjmy jsou veškeré příjmy z pronájmu (tedy obvykle platby nájemného), nezapočítávají se však úhrady za energii nebo služby. Náklady můžete uplatnit buď paušálem, nebo můžete vykázat skutečné náklady. Paušál je pohodlnější, protože nemusíte schovávat účtenky a provádět další výpočty. Jednoduše vypočtete výši nákladů jako procento z příjmů (30 % z příjmů plynoucích z pronájmu nemovitostí). Postup je také výhodnější v případě daňové kontroly. Pokud ale chcete snížit daňový základ, je uplatnění skutečných nákladů výhodnější. 

Do nákladů (výdajů na dosažení, udržení a zajištění příjmů) můžete zahrnout: 

  • daň z nemovitosti
  • pojištění nemovitosti
  • úroky z hypotéky
  • náklady na vybavení, údržbu a opravy nemovitosti
  • poplatky realitní kanceláři
  • poplatky společenství vlastníků či družstvu

 

Pro podrobnější přehled nahlédněte do zákona o dani z příjmu (par. 24). Nezapomeňte, že ke každému výdaji, který uplatňujete, musíte mít doklad. Doklady máte povinnost v případě kontroly doložit obvykle tři roky zpětně, v některých případech i déle. 

Ze základu daně můžete uplatnit odpočty: úroky zaplacené z hypotéky nebo z úvěru na stavební spoření, dary a bezúplatná plnění (například darování krve) nebo příspěvky na penzijní a životní pojištění. 

 

Jak na daně snadně? S Tvůj správce to máte spočítané!

Pokud vám vyplňování daňového přiznání přijde složité a nejste si jistí, zda máte vše vyplněno správně, využijte služeb Tvůj správce. Staneme se vaším ideálním nájemníkem, který se postará o nemovitost. Jsme specialisty na nájemní bydlení a našim klientům pomáháme s otázkami ohledně přiznání daní z pronájmu. Spočítejte si, na kolik Vás přibližně vyjdou daně z pronájmu v naší daňové kalkulačce.

NEZÁVAZNĚ POPTAT