11 července, 2021

Klimatizace do bytu: jakou pořídit?

Léto, to jsou nejen prázdniny a lenošení, ale také dusné parno v rozpálených městských bytech. Marně zkoušíte horko vyvětrat nebo zoufale strkáte přes den polštář do lednice. Nakonec stejně skončíte u zapnuté klimatizace. Jakou ale pořídit do bytu? A můžete ji vlastně jen tak instalovat? 

Typy klimatizace

Pokud nemáte to štěstí, že váš dům má klimatizaci „v základní výbavě“, můžete si vybrat v zásadě ze dvou možností: klimatizace mobilní a nástěnné. Rozdíly jsou v ceně, spotřebě, montáži, ale třeba také potřebném souhlasu společenství vlastníků nebo bytového družstva. 

Mobilní klimatizaci poznáte podle tlusté hadice vystrčené z okna. Hadice má obvykle metr až dva a není vhodné ji prodlužovat, podstatně tím snížíte výkon. Proto je klimatizaci nutné umístit k oknu. Vychladí zhruba 10-25 m2, můžete ji ale postupně přemísťovat do různých místností v bytě. Není potřeba ji nijak instalovat, prostě ji zapojíte do zásuvky a hadici vystrčíte z okna. Je nicméně potřeba řešit utěsnění hadice – je možné vyříznout do okna otvor (pokud máte dvojitá okna), utěsnit škvíru svépomocí, nebo – a to je zřejmě nejvhodnější řešení – si pořídit profesionální těsnění. 

Když vám na procházce kápne ledová kapka za krk, potkali jste se zřejmě s nástěnnou klimatizací. Ta je dražší, ale zato má obvykle větší výkon a nižší spotřebu. Je také tišší a elegantnější. Složitější je její instalace: vždy se předem informujte u vlastníka budovy, jestli klimatizaci můžete umístit. Jednu její část totiž musíte připevnit vně domu na fasádu (případně na balkón). Tato klimatizace se nedá přesouvat z místnosti do místnosti: pokud chcete chladit v celém bytě, můžete si pořídit tzv. multi-split, kdy na jednu venkovní jednotku můžete připojit více vnitřních. 

 

Kdy se klimatizace vyplatí. Na co dát pozor při koupi

Pokud máte byt v podkroví, nebo v husté městské zástavbě s minimem zeleně, navíc s okny na jih, je pořízení klimatizace dobrou investicí. Některé klimatizace umí navíc nejen ochlazovat, ale také topit. Klimatizaci je možné umístit i do menších panelových bytů. V případě nástěnné klimatizace ale nejprve ověřte, zda je možné ji vůbec na vašem domě instalovat. 

Na co si dát při koupi pozor? Levná klimatizace se nakonec může velmi prodražit. Zvažte nejen kupní cenu, ale také výkon a spotřebu energie (doporučujeme třídu A+ a vyšší), způsob instalace, přítomnost filtrace (což ocení nejen alergici) a hlučnost. 

 

Rychlé zchlazení, pokud klimatizací (zatím) nemáte

Chcete v bytě snížit teplotu, ale klimatizaci zatím nemáte? Nebo vám nevyhovuje, a chcete se zchladit přirozeně? Pak máme pro vás několik tipů:

  • Větrák a led jako improvizovaná klimatizace. Postavte do každého rohu místnosti misku s ledem, a jednu mísu s ledem postavte před větrák. Krátkodobé, ale příjemné ochlazení je na světě! Ti více řemeslně zruční si mohou postavit improvizovanou klimatizaci podle vzoru šikovného zahraničního kutila
  • Větrejte ráno a večer, kdy je chladnější vzduch. Přes den zatáhněte závěsy nebo žaluzie a nepusťte teplo dovnitř. Zavřete dveře místností, které nevyužíváte. Přece je nebudete chladit!
  • Pořiďte si do bytu rostliny: umí ochladit a zvlhčit vzduch, a k tomu navíc zachycují prach. V letním parnu k nezaplacení. 
  • Vypínejte spotřebiče! Televize ve spořícím režimu, notebook a počítač. Všechny přístroje vyzařují zbytkové teplo. Stejně tak klasické žárovky: konečně máte důvod koupit si moderní LED osvětlení. 
  • Nevařte! Odvážná rada, nicméně při pečení a vaření se v kuchyni zvýší teplota o několik stupňů. Léto přeje venkovnímu grilování a osvěžujícím minutkám. A omáčky nechte na podzimní plískanice. 

Dobře vybraná klimatizace zhodnotí vaši nemovitost a přiláká potenciální zájemce o pronájem bytu. Pokud jsou pro vás výběr a instalace příliš náročné, můžete pronájem bytu svěřit správcovské společnosti. Tvůj správce si poradí i s tím. A vy můžete odpočívat s chladnou hlavou!

NEZÁVAZNĚ POPTAT