11 června, 2021

Pojištění nemovitosti vs. pojištění domácnosti: Jaké jsou mezi nimi rozdíly a které zvolit?

Pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti – na první pohled podobné služby, které mají chránit váš majetek. Bohužel při pojistných událostech často nastává nepříjemné překvapení, když zjistíte, že jste si pojistili něco jiného, než jste původně zamýšleli. Jaký je mezi pojištěními rozdíl a které z nich bude pro vás to pravé?

Rozdíl není v tom, jestli chráníte dům nebo byt

Vytopení, krádež či požár – to jsou jedny z nejčastějších hrozeb, které mohou poškodit vaši domácnost. Rizik se však najde mnohem více. Nikdo nechce žít s vědomím, že kvůli neočekávané události nebo shodě náhod přijde o střechu nad hlavou a veškeré vybavení domácnosti. Pojištění proto představuje logický krok, ke kterému sahá řada majitelů nemovitostí. Někteří z nich ale při volbě pojištění chybují a v případě pojistné události jim zbydou jen oči pro pláč.

Na vině je především záměna pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Jak vypadá jedna z domněnek? Pojištění nemovitosti lze uzavřít výhradně pro domy a pojištění domácnosti pouze pro byty. Těžko říct, kde se tento mýtus vzal, ale vůbec se nezakládá na pravdě. Pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti můžete uzavřít jak pro byt, tak pro dům.

 

Chcete chránit části stavby nebo vybavení?

Pojištění nemovitosti kryje škody způsobené na nemovitosti jako takové – zdi, podlahu, stropy, zárubně a další věci, které jsou napevno spojené se stavbou.

Pojištění domácnosti kryje pouze vybavení. Představte si to tak, že byt nebo dům obrátíte vzhůru nohama – vše, co vypadne, patří do pojištění domácnosti.

Tímto obecným pravidlem se můžete řídit v 90 % případů, ale vždy si raději ověřte, jak k němu přistupuje vámi vybraná pojišťovna. Některé předměty mohou být ve druhém typu pojištění, než byste podle výše uvedené poučky očekávali. Rozdíly jsou často například u vestavěného nábytku, vestavěných spotřebičů, kuchyňských linek či podlah.

 

Při výběru zohledněte pravděpodobná rizika

Teď, když víte, co které pojištění kryje, jste si nejspíš sami odpověděli na to, které zvolit. Ano, nejlepší je uzavření obou pojistek. Jen tak bude váš domov chráněn kompletně. Voda ani oheň zkrátka nerozlišují mezi napevno přidělanými částmi a nábytkem. Stejně tak váš nájemník může poškodit jak vybavení bytu, tak podlahy nebo zdi.

Při výběru správného pojištění se ujistěte, zda zahrnuje všechna potenciální rizika. Ta budou do značné míry individuální. Zamyslete se, jaké hrozby jsou reálné. Máte hned před domem řeku nebo vysoký strom? Bydlí někdo přímo nad vámi? Žijete ve čtvrti, kde jsou vloupání na denním pořádku?

V rozsáhlé nabídce pojišťoven se jednoduše zorientujete díky online srovnání. Nechte si spočítat ceny pro pojištění nemovitosti a domácnosti zvlášť, nebo kompletně v jednom balíčku.

 

Chraňte svoji nemovitost od A až po zárubně

Pojištěním nemovitosti a domácnosti to nekončí. Hodit se vám mohou i jiné druhy pojistek. Doporučit lze bezpochyby pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na škody, jež svým chováním či nedbalostí způsobíte vy sami. Pojištění odpovědnosti vám přijde vhod, třeba když vám praskne hadice u pračky a vytopíte souseda.

Spolu s pojištěním občas získáte rovněž asistenci zdarma pro různé situace. Poskytovatelé nabízí například zámečnické služby, které vám pomohou ve chvíli, kdy si doma zabouchnete klíče. Od věci není ani pojištění domácích mazlíčků či připojištění drahého vybavení, například elektroniky.

Nezapomínejte na to, že pojistné smlouvy se odvíjí od hodnoty majetku. Pokud výrazně zainvestujete do vybavení či rekonstrukce, měli byste pojistnou částku okamžitě upravit. Jinak se doporučuje pojistnou částku aktualizovat alespoň jednou za pět let.

 

Pojištění domácnosti a nemovitosti při pronájmu

Plánujete svůj dům nebo byt pronajímat? S nájemníkem v bytě rostou rizika poškození vaší nemovitosti, proto je správné pojištění naprostý základ. Tvůj Správce vám pomůže nastavit optimální pojištění domácnosti a nemovitosti. Při jednom tak najdete dlouhodobého nájemníka a navíc se zbavíte všech starostí spojených s pronájmem.

NEZÁVAZNĚ POPTAT