31 května, 2021

Existuje ideální nájemník? Jak pronajmout byt bez starostí

Najít nájemníka, který spolehlivě platí, je oblíbený u sousedů, k vašemu bílému koberci se chová jako k vlastnímu a když vržou dvířka u kredence, sám je spraví. Nájemníka, který je tichý, čistotný, a zodpovědný. To je sen všech pronajímatelů (a možná i sousedů pronajatých bytů). Ve skutečnosti je výprava za ideálním nájemníkem plná strastí, pastí a zklamání. 

S realitkou, nebo sám? 

Při hledání nájemníka se lidé obvykle spoléhají na dvě možnosti. Buďto využijí služeb realitní kanceláře, nebo se pustí do hledání sami. Realitní kanceláře obvykle nájemníky prověřují, mají předplacenou inzerci na největších realitních portálech a poskytují právní servis. Jejich kvalita je však stále kolísavá. V případě, že nájemníka hledáte sami, musíte se připravit na větší časovou investici, riziko špatného výběru nájemce, nesprávného stanovení výše nájmu nebo nekvalitní nájemní smlouvy. V obou případech však můžete narazit na mnoho komplikací. 

 

Jak získat ideálního nájemníka? 

Prvním krokem je ujasnit si, za jakou cenu budu pronajímat. V případě realitní kanceláře obvykle makléř provede odhad. Ovšem pozor, makléři mají tendenci výši nájmu mírně podhodnocovat, protože chtějí, aby se byt co nejrychleji pronajal. To není vždy nejlepší strategie (zejména, pokud počítáte s pronájmem na několik let). Pokud pronajímáte byt sami, můžete si prohlédnout nejběžnější realitní servery a porovnat váš byt s nabídkou v dané lokalitě. Odhad ceny však v tomto případě nemusí být přesný, protože neznáte dokonale situaci na trhu a jedinečné přednosti vašeho bytu. 

 

Poté sepíšete a podáte inzerát. V inzerátu je potřeba vypíchnout nejdůležitější informace o bytu, jeho výhody a jedinečnost. Velmi důležitou součástí inzerátu jsou fotografie. Některé realitní kanceláře nabízejí staging, při kterém byt upraví a nafotí profesionálně. Můžete však narazit i na takové, které prostě nafotí byt, i kdybyste třeba měli v rohu sušák na prádlo a na plotně pět mastných hrnců. Pokud inzerujete sami, můžete využít sílu Facebooku a poprosit o sdílení inzerátu přátele. V případě velkých realitních serverů se připravte, že za měsíc inzerce zaplatíte několik tisíc korun. V případě, že byste chtěli inzerát posunout na první pozice, musíte zaplatit ještě více. 

 

Nejobtížnější je samotný výběr nájemníka. Realitní kanceláře nabízejí jeho prověření, které provádějí v různém rozsahu. Časté je spolehnutí se na tvrzení potenciálního nájemníka o příjmech a zaměstnání a nahlédnutí do insolvenčních registrů. Samotný výběr je však vždy na vás. Makléři se ovšem často snaží uzavřít pronájem v případě nalezení prvního solidně se jevícího klienta. Nepříjemné překvapení vás pak může čekat až po jeho nastěhování. 

 

Poslední fází je vyjednání a uzavření nájemní smlouvy a vyřízení potřebných formalit (např. přepis energií). Realitní kanceláře často využívají právníkem vytvořené nájemní smlouvy, které jen mírně upravují na základě požadavků stran. Pokud pronajímáte byt sami, není příliš vhodné se spoléhat na vzorové smlouvy z internetu. Vhodnější je investovat do smlouvy vytvořené právníkem. 

 

Celý proces pak trvá několik týdnů, a pokud pronajímáte sami, nebo jste špatně nastavili cenu, i několik měsíců. Jak vidíte, hledání nájemníka má svá úskalí jak v případě služeb realitní kanceláře, tak v případě hledání „na vlastní pěst“. 

 

Je tu ale další možnost…

Pokud chcete pronajímat byt bez starostí, můžete využít služeb správcovské společnosti. Tvůj Správce nabízí komplexní služby, včetně výběru nájemníka. Odhadneme optimální výši nájmu, budoucího nájemníka důkladně prověříme a zajistíme řádné uzavření nájemní smlouvy. Při prověřování nájemníka postupujeme opravdu důkladně: využíváme výpisu z rejstříku exekucí, výpisu z rejstříku insolvencí, doklad o stabilním příjmu a případně další podpůrné dokumenty. 

A co je nejdůležitější – pronajímateli garantujeme nájem. Co to vše v praxi znamená? Ušetříme vám čas s výběrem spolehlivého nájemníka, zbavíme vás starostí o správu bytu a zajistíme, že budete mít pravidelný příjem z pronájmu. A to vše bez starostí.

NEZÁVAZNĚ POPTAT