14 června, 2021

Rekreační nemovitosti: z města do přírody a zase zpátky

Chaty a chalupy jsou opět populární. Kombinace dlouhého lockdownu, potřeby bezpečné investice a větších možností práce z domova přitáhla Čechy zpátky na venkov. Covid změnil náš životní styl. Opět potřebujeme být spjati s přírodou, nebo mít alespoň bezpečný únik. Když už to není roubenka v lese, tak alespoň horský apartmán v dobré dojezdové vzdálenosti. 

Odpočinek v přírodě kousek od městského ruchu 

Většina kupujících si pořizuje chatu nebo chalupu jako druhý domov. Hledá místo nedaleko města, s dobrou dostupností. Chata nebo chalupa pak slouží k víkendovému odpočinku, který si můžeme prodloužit prostřednictvím home office. Čím nižší dojezdový čas a lepší infrastruktura, tím vyšší je cena prázdninového bydlení. Takových nemovitostí ale není na trhu mnoho, a pozemků je ještě méně. Není výjimkou koupě polorozpadlého stavení, které majitelé buď nákladně rekonstruují, nebo strhnou a postaví na jeho místě nový dům. 

 

Chaty, domky, chalupy

Pokud si chcete pořídit bydlení mimo město, nejdříve si rozmyslete, jak často a k čemu ho budete využívat. Pokud máte rádi dobrodružství, přírodu a letní útěk do lesa, postačí vám jednoduchá chata, která ani nemusí mít evidenční číslo, vodu a elektřinu. O to romantičtější bude letní dovolená: pečení buřtů u táboráku, hledání malin v lese a nošení vody z nedaleké studánky nebo potoka (tedy až ověříte, že je opravdu pitná!). V zimě ale chatka není obyvatelná; nedá se v ní zatopit a krása přírody většinou nevyváží mytí v potoce v ledové vodě. 

Pokud hledáte celoroční bydlení, druhý domov, kam budete utíkat před hlukem velkoměsta, k soustředěné práci, nebo jen tak za odpočinkem, poohlédněte se po chalupě nebo venkovském stavení. Mělo by mít číslo popisné a být zkolaudované k trvalému bydlení

 

Lyžovat, lovit ryby, chovat králíky, rekonstruovat a kutit

Chata nebo chalupa se dá využít na sto způsobů. Kdo má rád samotu, může si pořídit lesní roubenku. Daleko od civilizace bude v klidu meditovat, sbírat lesní plody a chodit na výšlapy. Pro nadšené rybáře je vhodný domek u řeky nebo jezera (před koupí se ale raději podívejte na povodňové mapy – chcete vodu u stavení, ne ve stavení). Pro milovníky venkovského životního stylu je ideální dům na vesničce se zahrádkou, na které mohou pěstovat přírodní ovoce a zeleninu, a třeba i chovat vlastní drůbež a králíky. Ti největší nadšenci si mohou koupit relativně levně jedno z rozpadlých šlechtických sídel a pustit se do celoživotního díla. 

 

 Apartmán. A proč ne? 

Pokud chcete víkendy trávit v přírodě, ale nebaví vás starost okolo domu a zahrady, můžete si pořídit apartmán. Využijete ho jako letní byt k odpočinku a horským túrám, a v zimě budete mít základnu pro lyžování. Pokud apartmán nevyužijete po celý rok, můžete ho nabídnout k pronájmu. Zájem o ubytování v atraktivních horských lokalitách každoročně roste. 

 

Chata jako investice. Jak na ni? 

K financování koupě chalupy můžete využít hypotéku. U chat to bohužel neplatí, nemají evidenční číslo. K přiznání hypotéky je také potřeba, aby měla přípojku vody, přístupovou cestu a byla určena k trvalému bydlení. 

Nákup chalupy v oblíbené rekreační oblasti může pro vás být i zajímavou investicí, která peníze zhodnotí rozhodně lépe než úroky na spořícím účtu. Pokud chcete nemovitost pronajímat, můžete si pořídit lehkou stavbu na klíč, která má nižší pořizovací náklady, a zaměřit se na rodinnou turistiku. Nemusíte se bát investovat i mimo populární turistická místa. Rodinná dovolená v přírodě je u Čechů stále v oblibě.

NEZÁVAZNĚ POPTAT