9 srpna, 2021

Správa nemovitostí ve víru historie: od egyptských faraonů po Panství Downton

„Správcovská firma. Co že to je? Novota, co tahá z klientů peníze? Vždyť si byt umím pronajmout sám! Těch pár žárovek ještě vyměnit umím a smlouvu udělám podle vzoru!“ I s takovými reakcemi se setkáváme. Přitom je naše řemeslo velmi staré. Správci tu byli snad už od doby, kdy jsme se jako lidstvo přesunuli z jeskyní do prvních domů. Víte, že zmínku o správcích najdete už v Bibli? 

Ze správce vládcem: dva příklady z dávné historie

Josef Egyptský se ve službách Potifara díky svým dovednostem vypracoval z běžného otroka až do funkce správce jeho domu. Když byl poté uvězněn (pro nařčení ze znásilnění Potifarovy manželky), vyložil faraonovi sen, kterým předpověděl 7 bohatých a 7 hubených let, a vysloužil si tak funkci správce celého Egypta – vezíra. Z otroka se díky svým schopnostem vypracoval na druhého nejvýznamnějšího muže v zemi

 

Pipin III. Krátký je známý jako král Francké říše s trochu legračním jménem. Pipin, jako jeho otec Karel Martel, byl majordomem paláce franckého krále. Moc krále byla v té době slabá, a tak si Pipin vyžádal slyšení u papeže. Položil mu jednoduchou otázku: Pokud jde o krále Franků, kteří již nemají královskou moc… je takový stav věcí správný? Papež potvrdil, že faktický stav věcí je důležitější než právní. Krále sesadil a Pipin byl na shromáždění franckých šlechticů zvolen novým králem. 

 

Dále od hradu dále: kastelán je hradu pán 

Přes den provádět zvědavé turisty a v noci utišovat plačící bílou paní. Takhle romanticky si představujeme hradního kastelána. Kdysi to ale nebyl roztržitý historik s mizerným platem a láskou k památkám. 

Kdysi byl kastelán úředník. A ještě před tím vlastně tak trochu voják. Od 11. století bránil v českých zemích dobytá hradiště. Castellum totiž latinsky znamená hrad. Kastelán často zastupoval knížete, po ovládnutí území hradiště se hlavně staral o hospodářské otázky. Vybíral daně, zastupoval svého pána a mohl dokonce i soudit a trestat. 

Později se přejmenoval na purkrabího (z německého Burggraf), správce a strážce hradu. Vzpomínáte na písničku Když mám tekutou révu, tak věnuji se zpěvu? Jaroslav Marvan si to možná prozpěvoval jako purkrabí v Noci na Karlštejně, ve skutečnosti měl ale starostí nad hlavu a u vína zpíval jen výjimečně (po pracovní době). Pražský purkrabí (správce Pražského hradu) byl dokonce druhý po králi. 

 

Od středověku až po novověk 

Správci byli v minulosti vysoce ceněni. Byli to manažeři nemovitostí, znalí účetnictví i práva. Měli rozsáhlé vědomosti a plnou důvěru svých pánů. Mnohdy se ze své pozice vypracovali až na vládce země. Šlechtické domy si najímaly správce, majordoma, který zodpovídal za chod domu a služebnictvo. I v současné době využívají správce muzea, školy, dokonce i papež má svého majordoma. Univerzity mají kvestora, který je zodpovědný za ekonomický chod školy a technický stav budov (a dalšího majetku). 

 

Majordomus jako v Panství Downton: funkce, která je aktuální i dnes

Vlastnit takový šlechtický dům není jen tak. I banální výměna žárovek se v domě o dvou křídlech a desítkách pokojů změní v několikadenní dobrodružství s žebříkem. Šlechtické rody proto od nepaměti svěřují péči o chod domu, od přípravy jídla, přes běžnou údržbu, až po netradiční požadavky, majordomovi, „hlavnímu“ v domě, tedy vedoucímu služebnictva. 

V minulosti měly svého majordoma kláštery, katedrály, i města. My je známe hlavně z britského prostředí. Jen málokomu unikl seriál o Panství Downton a jeho služebnictvu.  Dodnes má svého majordoma třeba britská královna nebo římskokatolický papež. 

 

Moderní správa nemovitostí 

I v dnešní době potřebují domy péči. Ruku na srdce, kdy jste šli naposledy na schůzi společenství vlastníků? Mnoho družstev a společenství vlastníků využívá profesionální správcovské firmy, které zpracovávají administrativu, zajištují odpočty vody, spravují hypotéky, zařizují opravy a údržbu. Jsou nepostradatelné pro hladký chod bytového domu a spokojenost vlastníků. 

Podobně nabízejí správcovské společnosti komplexní péči o byt, který pronajímáte. Je to výhodné pro majitele i nájemníka: o byt je postaráno, majitel má pravidelný příjem a dobrý pocit, že o jeho byt je postaráno, a nájemník dostane profesionální služby. 

 

To musím zvládnout sám – mám přece malý byt

Jako vlastník bytu nebo domu si říkáte, že nejste šlechtic a veškerou péči o nemovitost zvládnete sám. Ale co když máte těch nemovitostí více? A třeba některou z nich chcete pronajmout? Starosti se zdají zpočátku zanedbatelné. 

Stačí přeci jen: podat inzerát, prověřit kandidáty, uzavřít nájemní smlouvu, uložit kauci na účet, připravit byt k nastěhování, přepsat energie, nezapomenout informovat o pronájmu bytové družstvo, no a pak už jen spokojeně čekat na dvacátého na pravidelný nájem. 

A pak vyřizovat požadavky na opravy, stížnosti sousedů na hluk, opožděnou platbu, poruchu internetu, který nájemník nutně potřebuje k práci, vyplnit daňové přiznání, protože jste zjistili, že teď, když máte více příjmů, už ho za vás nepodává zaměstnavatel, provádět namátkovou kontrolu nemovitosti, a u toho být opět nervózní, že zase uvidíte, jak z květináče kape voda na vaši milovanou dřevěnou podlahu. A pak si říkat, jestli se mi vlastně ten pronájem pořád vyplácí. 

 

Služba, bez které se neobejdeme

Ale on se vyplácí. Jen si to musíte umět pořádně spočítat. Možná jste šikovní jako Pipin Krátký nebo pan purkrabí, který měl čas holdovat révě.  A možná hledáte profesionály, jako stovky majitelů nemovitostí před vámi. 

Zkuste si spočítat, kolik času vám zaberou povinnosti spojené s pronájmem. Vynásobte počet hodin vaší hodinovou mzdou. A pak si zjistěte, kolik vás stojí správcovská společnost. Možná přijdete na to, že pronájem s ní je dokonce levnější. 

 

Tvůj správce nabízí služby pro 21. století 

Naše motto je pronájem bytu bez starostí. Starosti na sebe totiž bereme my. Staneme se vaším nájemníkem, a co víc, garantujeme příjem. I když se nám nepodaří hned byt pronajmout. Vybereme spolehlivého nájemníka, uzavřeme kvalitní nájemní smlouvu, vyřešíme veškeré opravy i nestandartní požadavky. Budeme se prostě starat o váš byt jako o vlastní – jako věrný majordomus, o jehož přítomnosti nevíte, o to více ale pocítíte jeho nepřítomnost. S námi získáte to nejcennější – čas pro sebe. 

NEZÁVAZNĚ POPTAT