26 července, 2021

Studenti jako ideální nájemníci? A proč ne?

Zdemolují byt. Budou samý večírek. Hned utečou. Taky jste slyšeli o studentském bydlení řadu předsudků? Proč se studentům vyplatí pronajímat byt? A na co si naopak dát pozor? 

Možná se to nezdá, ale studenti mohou být ideální nájemníci. Pro správný byt. Mohou být finančně výhodnější, spolehlivější a méně problémoví. Máte byt 3+1 v univerzitním městě? Nejlépe v dobré dopravní dostupnosti, nebo dokonce dochozí vzdálenosti od univerzity? Pak byste pronájem studentům měli rozhodně zvážit. 

 

Jaké má pronajímání bytu studentům výhody? 

Platí vyšší nájemné

Spočítejte si to. Na kolejích, kde je stabilně málo volných pokojů a menší pohodlí, platí student za lůžko zhruba 4.000-6.000 Kč měsíčně. Když pronajmete byt 3+1 šesti studentům (obvyklé je pronajímat jeden pokoj dvěma studentům), získáte nájemné 18.000-24.000 Kč. To už je slušná částka. A studenti jsou ochotni za lokalitu a pohodlí připlatit i více, než kolik by vydali za koleje. 

Platí stabilně

Úhrada nájemného obvykle není problém. Mnoha studentům hradí ubytování rodiče. Jediným problémem pak může být jejich občasná roztržitost nebo zapomětlivost. Někteří si nájem hradí z brigád, jsou hrdí na to, že si sami vydělávají, a hradí nájem poctivě. Univerzity také mohou poskytovat ubytovací stipendium

Není potřeba vyšperkovat byt

Studentům stačí základní nábytek. Je pravda, že o něj často nepečují tak pečlivě, jako o vlastní, ale to mnozí jiní nájemníci také ne. Navíc studenti nebývají nároční; je to často jejich první samostatné bydlení. Doporučujeme vybavit byt jednoduše a prostě. 

 

A na co si dát pozor? 

Uzavření smlouvy

Studentů je v bytě šest, základní otázka tedy zní: uzavřete smlouvu s každým z nich, nebo pouze s jedním, se kterým budete řešit nájem? Jednoznačná odpověď neexistuje; často se najde student „organizátor“, který aktivně najde bydlení a spolužáky, se kterými se rozhodne trávit studentská léta. Takového si važte; bude „vůdce smečky“, který vám pomůže řešit mnoho běžných problémů s pronájmem. 

Stálost pronájmu

U studentů je nutné počítat s větší fluktuací. Zde obzvlášť platí rada uzavřít smlouvu na jeden rok. Časté mohou být výpadky v období letních prázdnin. Končící studenti vám ale mohou doporučit někoho z nižšího ročníku, kdo hledá pronájem a je spolehlivý. Je ale také fér dodat, že byty mohou rychle opustit i mladé rodiny s dětmi; pronájem často řeší jako přechodné období před pořízením bytu nebo výstavbou domu. 

Vztahy se sousedy

Tady je jeden z kamenů úrazu při pronajímání bytu studentům. I kdybyste pronajali byt šesti tichým medičkám, které po nocích studují anatomii, vždy se najde soused, pro kterého budou hlučné, málo čistotné a budou si vodit pofiderní návštěvy, obvykle opačného pohlaví.  Rada je celkem snadná: obvykle to bývají starší osamělí lidé, kterým veselé mládí trochu překáží. Zkuste navrhnout vašim studentům, aby nabídli starším lidem pomoc: zajít na nákup, vyřešit drobné problémy v bytě, nebo si prostě jen tak lidsky pokecat (a trochu nahradit vnoučata). Mnohdy pouhá maličkost prolomí ledy a vytvoří nečekaná přátelství

Studenti jsou zkrátka dospělí lidé, a tak byste k nim během pronájmu měli přistupovat. Ano, mají svá specifika. Přesto se pronájem bytu studentům vyplatí. A pokud máte stále obavy, můžete svěřit výběr těch správných, ale i další starosti, společnosti Tvůj správce. Pronájem pak bude bezstarostný jako studentský život. 

NEZÁVAZNĚ POPTAT