23 září, 2019

8 tipů, jak se v bytě zbavit otravného cigaretového zápachu

Pronajímáte byt, na fotkách vypadá nádherně, ale zájemci při prohlídce divně krčí nosy. Ano, vnímáme všemi smysly. Oči vidí hezký byt, ale nos bezpečně pozná předešlé nájemníky: pach z tajně vykouřených cigaret linoucí se z koberce, nasládlou vůni kočky, co sedávala na sedačce, i svérázný zápach kubánských doutníků, které pokuřovaly návštěvy v obýváku. K tomu se někdy přidá alergická rýma z kočičích chloupků, které nezničil ani průmyslový vysavač, a nájemník mizí jako dým z típnuté cigarety. 

Stačí přitom byt důkladně vyčistit, a vypadá svěží nejen na fotografiích. Známe všechny triky, jak odstranit zápach, osvěžit byt, zbavit se neodbytných kočičích chlupů na koberci a přilákat nové nájemníky. A většina z nich je dokonce šetrná k přírodě. Pohodlně se usaďte, otevřete okno, abyste vyvětrali, a čtěte: 

 

  • Buďte systematičtí – nezačínejte od podlahy

Při odstraňování zápachu postupujte od stěn k nábytku. Nejprve pořádně vyvětrejte celý byt a zjistěte škody. Pak začněte s úklidem. Pokud chcete použít přírodní čistící prostředky, bude vaším silným spojencem jedlá soda a ocet. 

 

  • Stěny načichlé kouřem 

Stěny často zanedbáváme. Přitom by měly být součástí pravidelného úklidu. Než se pustíte do samotného čištění, zvažte, zda není vhodné byt vymalovat. V některých zemích je nová malba při pronájmu dokonce povinnost. 

U některých druhů maleb je možné stěnu pouze umýt. Než začnete, zjistěte, jaké prostředky můžete použít a vyzkoušejte je nejprve na místě, které není viditelné. Podobně důkladně omyjte okna, včetně okenních rámů. Pak teprve začněte s interiérem. 

 

  • Žárovky umí překvapit 

Možná vás to překvapí, ale žárovky velmi ochotně pohlcují cigaretový dým. Doporučujeme proto všechny žárovky v bytě vyměnit. 

 

  • Všechno vyprat! 

Projděte důkladně byt, najděte všechny látky, čalounění a textilní povlaky, a důkladně je vyperte. Že jste to samozřejmě už udělali? A opravdu jste na nic nezapomněli? Snímatelné povlaky z polštářů, záclony a závěsy, látková stínítka lamp, přehozy, deky, látkové dekorace, koberečky v koupelně… Všechny látky s radostí absorbují pachy, cigaretový kouř nevyjímaje. Pokud běžné praní nepomáhá, svěřte látky do rukou čistírny. 

 

  • Jak odstranit zápach z koberce

Pokud chcete krásně voňavý koberec, zkuste smíchat jedlou sodu se sušenou levandulí. Směsí posypte koberec a nechce působit přes noc. Poté koberec vysajte: zápach by měl zmizet. Pokud jedlá soda s vůní Francie nezabírá, zvažte chemické čištění. Nejdrastičtější variantou je koberec vyhodit. V moderním bydlení ostatně již není tolik využívaný, pokud nemáte extrémně zimomřivé nebo dupající nájemníky, nebude potřeba. 

 

  • Zapáchající nábytek: pomůže ocet

Připravte si misky s octem a vložte je do skříní na poličky. Jednu misku můžete také umístit doprostřed místnosti. Měla by výborně pohltit pachy. Obdobně můžete použít pár kapek levandulového oleje, smíchaných s vodou. 

Polstrovaný nábytek zbavíte zápachu pomocí rozprašovače: naplňte jej dvěma díly vody s jedním dílem octa. Rozprašte roztok po polstrování a nechte zaschnout. Nepříjemný zápach by měl zmizet. 

Kožený nábytek můžete rovněž čistit roztokem z vinného octa. Před každým čištěním však vyzkoušejte na méně viditelné části, zda se kůže nepoškodí!

 

  • Jedlá soda: na ledničku i koberec

Soda se výborně hodí na textilie, na které nemůžete použít ocet, např. na křesla, čalounění židlí nebo sedací soupravy. Textilní plochy posypte sodou a nechejte působit, nejlépe přes noc. Pro lepší účinek můžete do sody přimíchat několik kapek éterického oleje. 

Podobně můžete postupovat v případě lednice. Jedlou sodu nasypte na malý talířek, který položíte do ledničky. Zbavíte se tak všech zápachů, které se po dobu nájmu nashromáždily. 

 

  • Drobné bytové doplňky, které zdobí a pohlcují pachy

Byt je už nádherně svěží, teď už jen zbývá pár drobností, a bude připravený pro nové nájemníky. Rozmístěte drobné pohlcovače pachu do jednotlivých místností. Můžete využít dekorační misky nebo potpourri se sušenými citrusy, které nádherně provoní byt. Méně romantickými variantami jsou sáčky s kávovými zrnky nebo dřevěným uhlím. Jak uhlí, tak káva pohlcují pachy, a hodí se tak třeba do kuchyně nebo do botníku, kde jsou odéry nejvíce intenzivní. 

 

  • Věčně zelené rostliny 

Rostliny jsou prostě nezastupitelné. Nejen, že vytvářejí v bytě zdravé mikroklima, pohlcují prach a dělají nám radost. Umí dokonce i zatočit s cigaretovým dýmem. Hrdinou na poli boje s kouřem je fíkovník, který dým neutralizuje. Vhodný je ale i tchynin jazyk nebo aloe. Jakákoli rostlina, pokud o ni s láskou a správně pečujete, rozzáří interiér a přiláká více zájemců o pronájem (až na drobné výjimky, kdy je zájemce alergik). 

 

  • Jedna rada navíc: jak odstranit skvrny (a chloupky) jedlou sodou

Měl váš nájemník zvířecí parťáky? Při čištění nábytku, hlavně čalounění, ale také koberců, můžete narazit na nepříjemné skvrny. Než půjdete do drogerie pro pořádné čistidlo, zkuste se se skvrnou poprat přírodním způsobem. Na nehody po kočičích a psích mazlíčcích, ale i další fleky, působí pasta z jedlé sody. Smíchejte stejné množství vinného octa a jedlé sody. Vytvořenou kašičku aplikujte na skvrny. Po několika minutách rozetřete houbičkou. Po zaschnutí vysajte. 

Pokud nájemníci zanechali v bytě i zvířecí chloupky, kterých se nedá zbavit, můžete při čištění použít váleček na oděvy nebo lepicí pásku. Pokud látku můžete prát, přidejte do pračky molitanovou houbičku – chlupy se na ni nachytají. Chloupky z pohovky bezpečně, ale poněkud pracně, odstraníte také gumovou rukavicí. Postačí ji navlhčit, pečlivě kroužit a vzniklé chuchvalce pak vyhodit do koše. 

NEZÁVAZNĚ POPTAT