2 prosince, 2019

Pronájem bytu cizincům

Pronajímáte byt a ozve se vám osoba cizí národnosti, že má o pronájem bytu zájem. Je to problém nebo se o nic zvláštního nejedná? Je potřeba při pobytu cizinců něco zvláštního zařídit? A jsou s tím spojená nějaká rizika? To vše se dozvíte v tomto článku.

Jednejte s chladnou hlavou

Po telefonu se vám možná bude zdát vše v pořádku, no prostě nějaký cizinec. Ale když se pak na prohlídku dostaví dvoumetrový černoch či malinkatý Asiat, nejednomu se v hlavě rozsvítí rozpačitá kontrolka. Co teď?

Emoce byste ale měli rozhodně udržet na uzdě. To, že je někdo odlišné barvy pleti, mluví cizím jazykem nebo vyznává jiné náboženství, z něj ještě nedělá lepšího či horšího člověka.

Primárně byste tedy měli vycházet z předpokladu, že před vámi stojí potenciální solidní nájemce a jednat s ním bez jakýchkoliv předsudků. V opačném případě by to mohlo zavánět až diskriminací.

Na obou stranách by tedy měl být vztah založený na důvěře, vzájemné otevřenosti a respektu.

„Důvěřuj, ale prověřuj“, tady platit nemusí

Jistým mínusem může být skutečnost, že o cizinci většinou nelze zjistit příliš mnoho relevantních informací. Jednoduše „na Googlu“ či v evidenci exekucí a insolvencí o dotyčném asi nenajdete nic.

Pokud se jedná o jeho první pobyt v Česku, nebudete mít v ruce ani případné zkušenosti předcházejících pronajímatelů, jako tomu často může být u českých nájemníků.

V těchto případech bude jistě potřeba více zapojit intuici. Pokud vám prohlídky realizuje realitní kancelář a vy se jich běžně neúčastníte, udělejte výjimku a běžte na prohlídku v tomto případě osobně.

Klidně si i někoho vezměte s sebou, víc hlav, víc názorů. Dejte na první dojem, jak na vás dotyčný cizinec působí? Je klidný, slušný, upravený, ptejte se na důvod jeho pobytu v česku a podobně. Jasně, nemá povinnost vám takové věci říkat, ale vy zas nemáte povinnost s ním pronájem uzavřít.

Taky si může samozřejmě vymýšlet, ale to už prostě neovlivníte. I u českého zájemce musíte mít prostě i určitou dávku štěstí.

Co říká litera zákona?

Přece jen cizinec je cizinec, a tak jsou tu jistá pravidla, na která je nutné myslet a řídit se jimi.

V první řadě je tu tzv. oznamovací povinnost. To znamená, že pobyt cizince musíte nahlásit do tří pracovních dnů od jeho ubytování na cizineckou policii.

Je tu ale i pár dalších povinností, které musíte splnit a na které je potřeba myslet:

  1. na požádání musíte cizinci vystavit potvrzení o ubytování
  2. policii musíte umožnit vstup do míst, kde se může cizinec zdržovat (u míst k podnikání)
  3. v případě úmrtí ubytovaného máte povinnost toto opět nahlásit cizinecké policii
  4. úroveň ubytování musí být srovnatelná s běžným ubytováním podobného typu
  5. musíte vést domovní knihu a na požádání policie ji předložit ke kontrole

Jaká jsou objektivní rizika?

I nájemník má určité povinnosti. Především by měl po ukončení nájmu navštívit odbor azylové a migrační politiky a pobyt na určené adrese si odhlásit.

Pokud má bývalý nájemník finanční pohledávky (exekuce a podobně) a zůstal by na vaší adrese nahlášený, i když tam už dávno nebydlí, může vám to v budoucnu poměrně zkomplikovat život.

I pokud měl smlouvu na dobu určitou a tato smlouva již vypršela, neznamená to automatické zrušení údaje o místě hlášeného pobytu cizince. Vždy je nutné podat návrh na zrušení údaje o místě hlášeného pobytu cizince.

Na závěr bychom jen zdůraznili, že cizincem nemusí být nutně hned exoticky vypadající Afričan či Asiat. Vlastně mnohem pravděpodobněji vám zazvoní telefon a na druhé straně se ozve mladý Slovák či Slovenka s tím, že v česku studuje vysokou školu a hledá byt k pronájmu. Vše výše uvedené samozřejmě platí úplně stejně i pro ně. Cizinec jako cizinec.

TvůjSprávce byty cizincům pravidelně pronajímá. Neděláme žádné rozdíly, důležité je pro nás najít spolehlivého podnájemníka do vašeho bytu. O všechny administrativní záležitosti se pak postaráme my.

NEZÁVAZNĚ POPTAT