12 ledna, 2023

Praktický průvodce daní z nemovitosti

Koupili jste si investiční byt? Gratulujeme. Nezapomeňte ale, že smrt a finanční úřad se neptá.  Do ledna následujícího roku musíte podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Naštěstí jenom jednou. Pak vám jen budou chodit složenky. Jak a kde podat daňové přiznání, jak řešit případné změny, a jaké další povinnosti nesmíte zapomenout?

Čtení na 5 minut, co se vyplatí

Investiční nemovitosti a daně: je to pěkně zamotané

Myslíte, že se přihlásíte k dani z nemovitosti a bude vystaráno? Daňové povinnosti vznikají z různých důvodů: z důvodu nabytí nemovitosti, vlastnictví nemovitosti, příjmů z pronájmu, případně z dalších situací, kdy vzniká zdanitelný příjem.

🏠Při koupi jste donedávna museli platit daň z nabytí nemovitosti. Ta byla v roce 2022 zrušena.

🏠Každý vlastník nemovitosti (s některými výjimkami) musí každoročně platit daň z nemovitých věcí (Podrobnosti najdete v zákoně č. 338/1992 Sb.).

Přiznání: první rok do konce ledna, další roky pouze opravné
Splatnost: 31. května

🏠Pokud nemovitost pronajímáte, hradíte dále daň z příjmů z pronájmu. Tu jsme přehledně vysvětlili na našem blogu a její výši si můžete spočítat na naší daňové kalkulačce.

Přiznání: obecně do konce března
Splatnost: obecně do 1. dubna, pokud podáváte přiznání elektronicky, do 1. května

🏠Zdanit příjmy ale musíte i v jiných situacích. Třeba když při prodeji nemovitosti vznikne zisk. (Platí např. pro prodej nemovitosti do 10 let od pořízení).

 

Kolik vlastně zaplatím a kdy?

Výše daně se liší podle typu stavby, velikosti obce a místního koeficientu – obec může vyhláškou upravit rozdílné koeficienty pro různé lokality. Vlastníci rodinných domů obvykle platí daň ve výši několika tisíc korun ročně. Ve srovnání s některými západními zeměmi – třeba s USA – se jedná o zanedbatelnou položku.

Daň je splatná vždy do 31. května. Její výši vám sdělí finanční úřad – do schránky vám přistane složenka. Pokud chcete údaje k zaplacení daně elektronicky, požádejte o to finanční úřad do 15. března. Buď vyplňte e-mailovou adresu přímo v daňovém přiznání, nebo, pokud přiznání nepodáváte, budete muset vyplnit další formulář.

 

Přiznání k dani z nemovitých věcí: kdy, jak a komu?

Přiznání musíte podat do 31. ledna následujícího roku. Pokud jste tedy před Vánocemi koupili nový byt, zbývá už vám jen pár dnů. Přiznání podáváte finančnímu úřadu příslušnému podle místa, kde se nachází nemovitost. Pokud tedy bydlíte v Brně, ale koupil jste si byt v Praze, je příslušný pražský katastr. Seznam pracovišť najdete přímo na webových stránkách finančního úřadu.

Podat ho můžete:

🧾osobně:
Na příslušném finančním úřadu. Modrý formulář přiznání k dani z nemovitosti najdete na úřadě, nebo ho můžete stáhnout z webu finanční správy.

🧾poštou:
Doporučujeme zaslat dopis doporučeně – pro případné prokázání, že jste přiznání odeslali. Přiznání podáte včas, pokud jej odešlete poslední den lhůty. V tomto případě je totiž rozhodující datum odeslání zásilky.

🧾elektronicky:
Přiznání můžete pohodlně vyplnit na portálu Moje daně. Přihlásit se můžete třemi způsoby: Identitou občana (včetně bankovní identity), prostřednictvím datové schránky, nebo pomocí přístupových údajů přidělených finanční správou.

Hotovo? V klidu si sedněte, začněte plánovat, co s investičním bytem, a očekávejte složenku (nebo e-mail). Příští roky už nic dělat nemusíte (většinou). Pokud vybudujete nástavbu, přístavbu, nemovitost nabydete nebo pozbydete (a v několika dalších situacích) musíte podat dodatečné daňové přiznání.

 

Má placení daně nějaké zádrhele?

Koupili jste družstevní byt? Zřejmě už jste pochopili, že samotný byt patří družstvu, ve kterém máte podíl. Dobrá zpráva! Přiznání nepodáváte.

Pokud jste manželé a nemovitost jste nabyli do společného jmění, postačí, pokud přiznání podá jeden z vás.

Pokud jste koupili podíl na nemovitosti, přiznání podáváte vy, pokud jste se se spoluvlastníky nedohodli, že přiznání podá jen jeden z vás jako tzv. společný zástupce.

Pokud si nemovitost chcete teprve postavit, platíte daň o roku následujícího po roce, ve kterém vám bylo zřízeno právo stavby. Nezáleží na tom, jestli jste opravdu začali s výstavbou. Finanční úřad se neptá 😊.

Jak dál s investičním bytem? Pronajměte ho s námi!

Daně máte vyřešené, a přemýšlíte, jak naložit s investičním bytem? Obraťte se na Tvůj Správce. Najdeme vám ideálního nájemníka, postaráme se o byt jako o vlastní, ale hlavně – garantujeme nájem! Vy tak budete mít jistotu opravdu pasivního příjmu a více času pro sebe. Třeba pro nákup dalších nemovitostí.

 

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT