Připravte váš byt na zimu: Jak ušetřit za topení v bytě
Venku je dušičkové počasí. Vy sedíte v křesle a při brouzdání internetem na vás vyskočil článek o rostoucích cenách energií. Pokud jste podvědomě sáhli po svetru a chystáte se vypnout termostat, počkejte chvíli. Máme pro vás několik tipů, jak přežít zimu v bytě a nezruinovat peněženku.
Ponožky patří na nohy, ne na topení
Začneme jednoduše. Radiátory. Odvzdušněné je máte? Výborně. A jsou také čisté? Prach funguje jako izolace – ve vašem případě nepustí teplo do bytu. Před topnou sezonou všechny radiátory omyjte. Pravidelně je čistěte i v průběhu zimy. Rozhodně na radiátory nic nepokládejte – zhoršíte proudění vzduchu. Že večer máte z podzimních plískanic mokré ponožky? Uschnou i na šnůře nebo na židli.
💡 Tip: Za radiátory můžete umístit hliníkovou folii, která odráží teplo a pomáhá prohřát místnost.
Nechte ventily na pokoji
Kroutíte rádi ventily? Vytápění chladné místnosti vás stojí víc energie (a peněz), než její temperování na přiměřenou teplotu. Před delším odchodem z bytu (např. do práce) termostat nevypínejte, pouze ho snižte o několik stupňů. Optimální je teplota okolo 17 °C.
💡 Tip: Máte termostatické hlavice s časovým spínačem? Změnu teploty můžete nastavit automaticky.
Utěsněte škvíry, ať neutíká teplo
Divili byste se, jak vysoké tepelné ztráty způsobují netěsnící okna a dveře. Než začne sezona, projděte celý byt. Nedoléhající okna a dveře utěsněte. Použít můžete obyčejné těsnicí pásky z hobbymarketu. Do oken pověste závěsy. Ty by ovšem neměly bránit proudění vzduchu z radiátorů. Proti průvanu pomohou také podlouhlé dekorativní polštáře.
💡 Tip: Hodně tepla utíká při otevírání vstupních dveří. Zavěste za ně těžký závěs, který nepustí dovnitř studený vzduch z chodby.
Nepřetápějte ložnici ani chodbu
Všude nemusí být extra teplo. V ložnici může být teplota o pár stupňů nižší. Podobně nevytápějte na maximum místnosti, které nevyužíváte. Třeba chodbu nebo spíž. Byt nepřetápějte V obytné místnosti stačí teplota 20 °C, na chodbě postačí 17 °C.
💡 Tip: V zimě důsledně zavírejte dveře všech pokojů. Snažte se zabránit tepelným výkyvům.
Větrejte chytře, ať nemáte plísně
Bojíte se, že stáhnete topení a na zdech vyskočí plíseň? Tvorbě plísní zabráníte pravidelným větráním. To by mělo být krátké, ale intenzivní. Tak, aby nestačily vychladnout zdi. Tepelná ztráta tak bude minimální. Zapomeňte na větrání ventilací nebo mikroventilací. Mohli byste dokonce vlhkostí poškodit okno.
💡 Tip: Při větrání dejte pozor na květiny, které by mohl náhlý studený vzduch poškodit.
Vlhka má být ani málo, ani moc
Máte v bytě příliš suchý vzduch? Pak je vám pocitově chladněji. Pokud ovšem bude bytě přílišná vlhkost, začnou se tvořit plísně. Co teď? Udržujte v bytě vlhkost do 55 %. Můžete si pořídit zvlhčovač vzduchu, dobrou službu udělají i pokojové rostliny.
Přeskupte nábytek a zútulněte byt
Chcete se cítit v bytě teple a útulně? Zapojte teplé barvy: červenou, oranžovou, žlutou. Přehoz na pohovku, několik polštářků, příjemný koberec, několik svíček, a vykouzlíte v domě příjemnou atmosféru. Krásné jsou i teplé závěsy: ty by ale neměly překrývat radiátor. Také křesla a další nábytek posuňte tak, aby vzduch mohl volně proudit.
💡 Tip: pohrajte si i se žárovkami. Žluté světlo lampy je příjemnější než bílé.