26 června, 2023

Vládní balíček: změny pro vlastníky nemovitostí i nájemní bydlení

Je rozhodnuto. Daň z nemovitosti se zvýší až na dvojnásobek. Vládní úsporný balíček zasáhne majitele bytů, nájemce i pronajímatele. Změny v DPH se dotknou vodného, stočného nebo svozu odpadu, ale také stavebních materiálů. Vláda sáhla i na stavební spoření.

Daň z nemovitosti se bude valorizovat. Získá i státní rozpočet

O zvýšení daně z nemovitosti jsme před nedávnem psali na našem blogu. Někteří experti navrhovali daň až 25násobnou, vládní návrh je nakonec o dost mírnější. Při výpočtu daně přibude tzv. státní koeficient ve výši 1. Ten bude příjmem státního rozpočtu. Podle ministra Stanjury by tak rozpočet měl získat 9 miliard Kč navíc.

Zároveň bude od roku 2025 daň valorizována podle inflačního koeficientu. Většina sazeb daně se totiž neupravovala od roku 2010 a její reálná výše klesala. Zvýšení daně z nemovitosti by mělo platit od 1. 1. 2024, pokud bude zákon schválen.

Kolik zaplatím na dani z nemovitosti příští rok?

Konstrukce daně je poměrně složitá. Pokud chcete přesně zjistit její výši ve vaší obci, vyhledejte ji na portálu Moje daně. Vláda ve svém návrhu vedla modelový příklad bytu o velikosti 70 m2.

💰V Praze nyní majitel platí 1.700 Kč, nově by měl platit cca 2.500 Kč.

💰V Brně platí za podobný byt 600 Kč, nově za daň z nemovitosti uhradí 1200 .

💰Ostrava nyní zdaňuje podobné byty rozdílně podle městské části, za daň vybere až 700 Kč. Nově bude částka daně až 1.450 Kč.

Obce ze zvýšení nedostanou nic: přispívají přitom k hodnotě nemovitosti

S návrhem nesouhlasí Svaz měst a obcí. Ten celkový dopad balíčku vyčíslil na 34 miliard. Podle starostů by měla alespoň část ze zvýšení připadnout obci. Jsou to totiž právě obce, které mohou investicemi zvýšit nebo snížit hodnotu vaší nemovitosti. Tržní cena prodeje nebo pronájmu bytu odráží mimo jiné stav infrastruktury, blízkost škol, zeleně, kvalitu hromadné dopravy. Zásah do daňového určení spolu se snížením národních dotací může způsobit, že obce na nedosáhnou investice, které financovaly z evropských fondů prostřednictvím tzv. kofinancování.

Majitelé pocítí i změnu DPH nebo stavebního spoření

Kromě nejviditelnější změny – vyšší daně z nemovitosti – proběhla i změna v některých sazbách DPH. Zlevní proto to např. stavební materiály, u kterých sazba poklesne z 15 % na 12 %. Zdraží naopak vodné a stočné, které přejde z 10% sazby DPH do 12% sazby. Svoz odpadu bude převeden snížené sazby 15 % do základní, nově 21% sazby. To pravděpodobně povede k dalšímu zdražení, některé obce už nyní pociťují inflační tlaky, navíc službu částečně dotují z rozpočtu.

Kromě změn v sazbách DPH se také razantně sníží podpora stavebního spoření. Ta bude mít limit 1.000 Kč ročně. Úvěry ze stavebního spoření pak budou směřovat hlavně na energeticky úsporná řešení pro domácnosti, tedy např. nákup solárních panelů nebo tepelných čerpadel.

Vyšší nájmy, nižší ceny bytů? Nebo bude všechno jinak?

Zvýšení daně z nemovitosti promítnou majitelé bytů do zvýšení nájmu. Nájemci mohou očekávat i změny ve vyúčtování služeb, např. zvýšení záloh za vodné a stočné i zvýšení poplatku za svoz komunálního odpadu. Snížení daně na stavební práce by naopak mohlo mírně zpřístupnit trh s byty. Experti se ovšem neshodují na tom, zda se snížení opravdu promítne do cen nemovitostí, nebo se rozptýlí do marží stavebních firem.

Nakonec může být ale všechno jinak. Návrh ještě nepřekročil práh sněmovny, a koaliční partneři už chystají další změnu. Podle odborníků z řad TOP09 a KDU-ČSL by daň měla být dána atraktivností lokality. Hodlají proto vytvořit tzv. cenovou mapu. Daň by se odvíjela od hodnoty nemovitosti, do 10 milionů se počítá se zvýhodněnou sazbou.

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT