Jak na čištění nábytku po pronájmu bytu
Nájemce se chystá odstěhovat, a vy sčítáte škody. Pronajímáte byt s nábytkem, a zjišťujete, že se o něj staral mizerně. Sedačka plná kočičích chlupů, na konferenčním stolku mapa míst, kam si nájemce odkládal hrníček, v rozích skříní přilepené žvýkačky a na komodě obrovský mastný flek od voskovek. Než spočítáte, kolik mu přesně strhnete z kauce (pokud mu nějakou vrátíte), pojďte si přečíst, jak správně vyčistit nábytek a zachránit, co se dá.
Čtení na 3 minuty
Čištění sedací soupravy: jedlá soda umí zázraky
Podle sedačky poznáte ho! Pečlivý nájemník, i když mu občas něco ujede (upadne, rozlije se), škodu okamžitě řeší. Vy jste ale možná narazili na takového, co skvrny jenom nedbale osušil ubrouskem, a nechal po sobě „mapu“ svého působení na gauči. Staré fleky se odstraňují špatně, několik rad pro vás ale máme.
U jemnějších skvrn zkuste využít mýdlový roztok – do vody, nejlépe destilované, přidejte malé množství mýdla nebo saponátu. Při čištění postupujte opatrně, rozhodně netlačte – mohli byste látku poškodit. Berte si bílý hadřík nebo houbičku, abyste barvu nechtěně nepřenesli na látku.
Mýdlová voda nefunguje? Pokuste se skvrnu vyčistit jedlou sodou. Naneste přiměřené množství na skvrnu a nechte asi 20 minut působit (v případě zvlášť odolných skvrn – třeba od červeného vína – počkejte 2-3 hodiny). Pak sodu setřete nebo vysajte vysavačem. Soda zároveň působí jako pohlcovač pachů – dobrý bonus!
Psí a kočičí chlupy zažrané v sedačce
Sedačku vrátil nájemce beze skvrny, když si na ni ale sednete, máte kalhoty plné zvířecích chloupků? Látkovou sedačku důkladně vysajte, zbylé chloupky odstraňte speciální rukavicí na chlupy. Pokud ji nemáte, zkuste lepicí váleček na textil. Zázraky udělá i obyčejný nafukovací balonek – statická elektřina zajistí, že se většina chloupků, i těch malinkých, přilepí. Koženou sedací soupravu můžete vyčistit podobně – nikdy ji ale nevysávejte! Někdy najdete chloupky i na nábytku: použijte na něj hadřík z mikrovlákna, poté nábytek ošetřete leštidlem – chloupky už se nepřichytí. Další rady a triky, jak se zbavit zvířecích chloupků, najdete na našem blogu.
Nábytek pokreslený od dětí: pozor na mastné voskovky
Děti jsou někdy horší než domácí mazlíčci. Nechávají za sebou nesmazatelné stopy v podobě voskovek, fixů a skvrn od jídla. Jejich řádění se ale dá (někdy) napravit. Pokud máte stůl nebo skříň pokreslenou od voskovek, zkuste místo nahřát fénem. Vosk změkne a půjde jemně setřít papírovou utěrkou.
Na pastelky můžete použít obyčejnou gumu – ale pozor! Netlačte příliš, abyste nevygumovali bílý flek. Lepší je použít obyčejnou jedlou sodu, smíchat ji s trochou vody a místo jemně omýt. Na fixy zkuste prostředek na mytí oken. Pokud nepomůže, omyjte místo lihem. Ovšem opatrně, nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě, jak bude nábytek reagovat.
Kolečka od skleniček na stolku vyčistí majonéza
Na vodní skvrny na dřevě překvapivě funguje majonéza. Naneste větší množství majonézy na postižené místo, přikryjte ji papírovým ubrouskem a nechte působit několik hodin, nejlépe přes noc. Olej v majonéze by totiž měl spolehlivě vytáhnout vodu, která nasákla do struktury dřeva. Majonéza pomůže i se škrábanci a nábytek krásně vyleští. Podobně funguje i obyčejný stolní olej.
Jak odstranit žvýkačku z nábytku
Odporné, ale stává se to. Snad to byly nenechavé děti, dospělý by přece žvýkačku na sedačku nenalepil. Když už ji po nájemci najdete, netrhejte ji nasucho z gauče, ani ji hned neškrábejte. Mohli byste materiál poškodit. Vezměte si raději kostku ledu, dejte ji do igelitu a přiložte. Takhle zmrazená žvýkačka zkřehne a půjde lehce dolů. Případně můžete zakoupit v drogerii odstraňovač tmelů – funguje i na přilepené žvýkačky. Pokud na sedačce zůstane flek, odstraňte ho opatrně vodou se saponátem.
Dbejte na prevenci
Z celé vaší čistící anabáze vyplývá jedna zásadní rada: příště buďte chytřejší. Všechny kusy nábytku pečlivě sepište do předávacího protokolu, zaznamenejte stav na začátku pronájmu (nejlépe s fotkami) a za poškození stanovte pořádné sankce. Pokud vám na nějakém kousku nábytku osobně záleží, odvezte ho z bytu. Vždy musíte počítat s tím, že dojde k opotřebení. Další rady, jak si poradit s nájemcem, který nechal po sobě poničený nábytek, najdete na našem blogu.
Jde to i jinak: pronájem bytu s Tvůj Správce
Děsíte se poničeného bytu a nejradši byste kontrolovali každý nájemníkův krok? Zkuste to jinak. Když svěříte byt společnosti Tvůj Správce, získáte jistou, že o váš byt bude dobře postaráno. Vybereme spolehlivého nájemce, postaráme se o opravy a údržbu, a k tomu garantujeme nájem – i když je byt zrovna prázdný. Vy budete mít pronájem bez starostí a více času pro sebe – třeba na koupi nového nábytku.