25 října, 2020

Jaká je budoucnost nájmů v Praze?

Jak se od začátku roku vyvíjí nájemní bydlení v Praze, jak moc bylo zasaženo pandemií koronaviru. Jak velké jsou rozdíly v cenách v porovnání s předchozími roky a proč se ceny nájmů v centru Prahy vyrovnávají cenové hladině pražských periferií.

Druhá vlna pohřbila Airbnb

Momentální stav nájemního bydlení v Praze se velice liší podle lokality i konkrétního zaměření. Kriticky zasažená zůstává i nadále oblast krátkodobých nájmů typu Airbnb, která se ani nestačila nadechnout po zaplavení jarní koronavirovou vlnou a rovnou se přes ni přehnala vlna druhá, podzimní. Airbnb v Praze, ale i dalších zahraničně-turistických městech v Česku je stále v troskách.

Dobře udělali ti pronajímatelé, kteří kritickou situaci pochopili zavčas a zareagovali na ni přehozením výhybky směrem k dlouhodobějším nájmům.

Vyšší nabídka, nižší poptávka

Poptávka po nájemním bydlení v Praze s koronavirovou krizí klesla celkově, bez ohledu na typ nájmu. Odešli lidé, kteří v Praze bydleli dočasně a odešli také někteří cizinci. Přestože se tedy nabídka bytů k dlouhodobějšímu bydlení zvýšila, celková poptávka po nájemním bydlení klesla až o 50 %.

Ceny nájmů se liší také podle lokality. Na pražských periferiích zůstávají ceny nájmů víceméně beze změny. V centru či rozšířeném centru Prahy je pokles cen patrnější, což je způsobeno právě především krizí krátkodobých nájmů a změnou orientace na nájmy dlouhodobější, které se pak většinou nabízí za nižší ceny.

V nejlukrativnějších částech Prahy, jako je např. Staré město, Hradčany či Žižkov ale ceny zůstávají stále poměrně vysoko. Nabídka volných bytů je zde totiž stále poměrně omezená a majitelé tak nemají ke zlevňování důvod.

Celkově v Praze ve druhém čtvrtletí roku poklesla cena bytů o populární dispozici 2+kk zhruba o 1500 Kč oproti čtvrtletí prvnímu. Aktuálně (v říjnu 2020) se zde byty pronajímají průměrně za 319 korun za metr čtvereční. To je od srpna 2020 mírný pokles o zhruba 1,5 %. V meziročním srovnání jde ale o mnohem výraznější pokles, a to o 10,5 %.

Podobně jsou na tom i jednotlivé Pražské části. Nejdramatičtější meziroční pokles cen zažívá nepřekvapivě Praha 1, kde nájmy klesly o více jak 25 % a z toho téměř o 5 % jen za poslední dva měsíce.

Oproti tomu na Praze 4 nebo Praze 10 ceny meziročně neklesly o více jak 4 %. Na Praze 9 to dokonce nebylo ani jedno procento, ceny zde tedy zůstaly takřka beze změny.

Budoucnost je ve hvězdách, pomoct mohou správcovské firmy

Na další vývoj bude mít jednoznačně zásadní vliv vývoj pandemie koronaviru. A tam se opravdu nedá předpovídat vůbec nic. Podle některých realitních makléřů  se počet inzerátů postupně opět zmenšuje a poptávka znovu pomalu začíná převyšovat nabídku. Ceny by se v takovém případě mohly vrátit k původním předkoronavirovým hodnotám. Otázkou ovšem zůstává nejen, jestli k tomu dojde, ale taky za jak dlouho.

Realitní trh tedy stále ovládá velká nejistota a tak to asi ještě nějakou dobu bohužel zůstane. Pronajímatelé mají v této nejisté době možnost realizovat své nájmy skrz některou ze správcovských firem, které umí nejen pomoct s hledáním a výběrem nájemníků, ale hlavně jsou schopné garantovat nájem. A to, i pokud by byl byt neobsazený. Starají se také o technické, provozní, ale i administrativní záležitosti. Majiteli tak může odpadnout hromada starostí.

NEZÁVAZNĚ POPTAT