22 října, 2019

Poradíme, jak pojistit pronajímanou nemovitost

Pronajímáte byt? Pak byste si měli dobře rozmyslet jak a na co ho pojistit. Pronajímat nepojištěnou nemovitost by se nemuselo vyplatit. Jaké pojištění ale zvolit? Pojištění nemovitosti, domácnosti či odpovědnosti? Řekneme si, jaký je mezi nimi rozdíl i kolik vás to rámcově bude stát.

1. Pojištění nemovitosti

Lidé často zaměňují pojištění nemovitosti s pojištěním domácnosti. Mezi těmito dvěma typy pojištění je však velký rozdíl.

Obecně, když si představíte byt otočený vzhůru nohama, vše, co není ukotveno a spadne, patří pod domácnost. To, co zůstane stát, patří do pojištění nemovitosti.

Vždy je dobré si předem ověřit, co vše k bytu patří. To lze zjistit z kupní smlouvy.

Obecně pojištění nemovitosti zahrnuje stropy, podlahy a stěny. Spadá sem ovšem také např. garáž, bazén, chodník, plot apod.

Pokud praskne vodovodní potrubí, vítr vám odnese střechu nebo vám povodeň zatopí sklep, opět tyto události pokryje pojistka nemovitosti.

2. Pojištění domácnosti

Zde tedy patří veškerý itinerář v bytě, ať už se jedná o nábytek, kuchyňskou linku, spotřebiče, elektroniku, cennosti apod.

Pokud dojde ke vloupání a následnému odcizení či poškození věcí v bytě, opět toto většinou pokryje pojištění domácnosti. Zde je potřeba si jen přesně ohlídat, zda je toto pojištění v základu nebo za příplatek.

Připojistit se dá u pojišťoven spoustu věcí, od jízdních kol přes skla či zrcadla až po exotická zvířata.

Vždy je ovšem potřeba si v dané pojišťovně přesně ověřit, jak jsou specifikovány stavební součásti bytu. Pojišťovny v tomto nejsou vždy jednotné a např. zmiňovanou kuchyňskou linku některé pojišťovny mohou řadit pod pojištění nemovitosti.

 

3.  Pojištění odpovědnosti

Pokud nájemníkovi např. vyteče pračka a vytopí souseda, může tuto situaci pokrýt pojištění odpovědnosti. Tedy pozor, toto pojištění se vztahuje pouze na škodu způsobenou třetí straně. Netýká se tedy škody na majetku nájemníka, ani pronajímatele.

Kdo co vlastně pojišťuje?

Pevné části bytu jsou vždy jen majitele. Ten tedy uzavírá pojištění nemovitosti.

Pokud se byt pronajímá částečně zařízený, pak jsou v něm věci jak pronajímatele, tak nájemníka. Není ale možné mít pro jednu domácnost dvě samostatné pojištění domácnosti. Proto toto pojištění zřizuje nájemník. Do pojistné smlouvy bude zahrnuto veškeré vybavení bytu a v nájemní smlouvě nebo její příloze by mělo být podrobně uvedeno, co všechno patří nájemníkovi a co pronajímateli.

Pojištění odpovědnosti uzavírá také nájemník.

Pokud jste v pozici pronajímatele, pak je dobré si nutnost uzavření tohoto pojištění zajistit ve smlouvě.

Ale pozor, pokud máte byt neobsazený, pak jste jako majitel bytu zodpovědný za škody třetím stranám vy. Takže i pronajímatel může toto pojištění využít.

Kolik zaplatíte?

Tady samozřejmě záleží na konkrétní pojišťovně a jejích podmínkách, především na výši pojistného plnění a rozsahu pojištění. Pojišťovny zjišťují velmi podrobně veškeré informace o pojištěné nemovitosti. Čím dražší je vybavení bytu, tím více logicky zaplatíte. Ale hodnotí se např. i míra kriminality v dané oblasti či fakt, zda není nemovitost v záplavové oblasti (riziko povodně). Pojišťovny také mohou vyžadovat finanční spoluúčast.

Pojištění domácnosti v Praze, kdy hodnota vybavení domácnosti bude 1 mil. Kč, vás ročně vyjde na 2 až 7 tis. korun.

U pojištění nemovitosti opět záleží na mnoha faktorech, především velikosti nemovitosti a hodnotě, na kterou chcete nemovitost pojistit. Obecně se dá ale říci, že opět zaplatíte od 2 do 5 tisíc ročně.

Pojišťovny nabízejí i kombinované pojistky (domácnost + nemovitost). V modelovém příkladu – byt v Praze, velikost 70 m2, hodnota bytu 2 100 000, hodnota vybavení domácnosti 400 000 Kč – zaplatíte za takovéto pojištění od tisícovky (Uniqua pojišťovna) do 4 000 Kč ročně (Česká pojišťovna).

Pojištění odpovědnosti není nijak drahé a záleží opět především na výši limitu pojistného plnění. Např. u pojišťovny Generali při výši plnění 5 mil. Kč zaplatíte ročně 1 000 Kč.

Má to smysl?

Pronajímat byt bez řádného pojištění je tak trošku ruská ruleta. A tu chce hrát málokdo.

Ideální volbou je kombinace všech tří typů pojištění. Pronajímatel pojistí nemovitost a nájemce si zařídí pojištění domácnosti a odpovědnosti. Vy jako pronajímatel máte de facto po starostech a můžete spát s klidnou hlavou.

NEZÁVAZNĚ POPTAT