První máj – pylů čas? Jak na bydlení s alergií
Sousedka na balkoně zalévá muškáty a nahlas si zpívá. Vám hned začne třeštit hlava – ne z jejího zpěvu, ale z alergie. Máj je totiž krásný pro romantiky, ale děsivý pro alergiky. Jak na sousedčin zpěv vám dnes neporadíme (od toho tu máme jiné články), zato vám prozradíme, jak přežít pylovou sezonu v bytě bez záchvatu alergie.
Větrejte! Nebo vlastně ne?
Vždy vám radíme, že máte krátce a intenzivně větrat. Tentokrát pravidlo porušíme: uprostřed pylové sezony se intenzivnímu větrání vyhněte. Oknem pustíte do bytu pyly a jiné alergeny. Pokud chcete větrat, tak raději v noci, a nejlépe po dešti.
Bez čerstvého vzduchu nemůžete žít? Máme pro vás pár tipů. Nejjednodušší je do okna pověsit navlhčený závěs, který většinu pylů zachytí. (Pozor ovšem na parkety – závěsy vyždímejte nebo pod ně položte ručník). O něco elegantnější jsou sítě proti pylu – za několik stokorun je koupíte v kterémkoli hobbymarketu. Nejvhodnější je ale pořízení řízeného větrání, které (kromě úspor tepla) umí odfiltrovat až 99 % pylu a prachu.
Provzdušněte skříně a poličky
Zatímco větrání byste měli omezit, samotný byt provzdušněte. Čím měně věcí, tím méně míst, na která usedá prach, pyly a roztoči. Zapomeňte proto na romantické interiéry plné vzpomínek z dovolené, sošek, svíček a ozdobných deček. Skandinávská střídmost alergikovi vyhovuje víc. Pokud máte rádi romantismus, raději vymalujte nebo nalakujte originálně nábytek. Vzpomínky na dovolenou, dětské výtvory a další lapače prachu zvěčněte jako fotografii na památku nebo uschovejte do úložných boxů.
Čistota – alergikovo zdraví
Víme, že váš byt voní čistotou. U alergika musíte být ovšem dvojnásob opatrní. Uklízejte opravdu pravidelně a důkladně. Podlahu vytírejte nebo vysávejte vysavačem s HEPA filtrem. Denně utírejte prach vlhkou utěrkou (prachovkou pyl pouze rozvíříte). Na úklid myslete už při zařizování domácnosti – všechny plochy by měly být snadno dostupné a omyvatelné.
Čistěte pravidelně i nábytek. Pokud můžete, zbavte se čalouněného a pořiďte si dřevěný nebo kožený. Pokud nábytek vyměnit nemůžete, často ho luxujte a udržujte čistý. Na čalouněnou sedací soupravu můžete také pořídit pogumovaný potah, na kterém se nedrží pyl ani prach. Než začnete uklízet a vířit prach, vezměte si raději roušku (nejlépe s filtrem, určitě máte ještě nějakou schovanou z minulé pandemie), a případně i lék.
Ložnice bez peří
Do místnosti, kde spíte, si alergeny nenoste. Když přijdete domů, máte už na sobě pořádnou nálož pylu. Proto se raději převlékejte hned po příchodu (v ideálním případě oblečení hned přeperte) a volte k tomu jinou místnost než ložnici. Před spaním si kromě sprchy také umyjte vlasy. Jinak budete mít pyl na polštářích a povlečení – a alergický záchvat na spadnutí. Ložní prádlo ráno nechejte chvíli vyvětrat, než zastelete postel. Měňte ho častěji – aspoň jednou týdně. Pokud se chcete bezpečně zbavit i roztočů, perte ložní prádlo na 60 °C. A abyste se vyhnuli všem alergenům, spěte v peřinách z dutého vlákna, vhodných pro alergiky. Peřiny z pravého peří přenechejte odolnějším jedincům. U ložnice také dvojnásob platí, že by měla být vzdušná a čistá.
Rostliny mohou alergikovi prospět i uškodit
Žádné kytky! Na ty jsem alergický! Říkáte si možná. Opravdu, některé rostliny mohou alergikům přitížit. Jiné ale umí naopak pomoci. Čemu se vyhnout? Takovým rostlinám, kterým nemůžete jednoduše omýt listy. Zachytávají totiž prach. Všem rostlinám, které se rozmnožují pomocí větru – pyl doma nechcete. Pozor si dejte i na rostliny, které výrazně voní – třeba eukalyptus. Alergiky mohou dráždit.
A jaké rostliny vybrat? Do obýváku se hodí palmy – mají velké listy, které se dobře ošetřují, a také zlepšují kvalitu vzduchu. Do ložnice si pořiďte sukulenty – v noci uvolňují kyslík, a zaručí vám dobrý spánek.
Pořiďte si čističku vzduchu
Úklidem se zbavíte většiny nečistot, zbytek zvládne čistička. Pokud trpíte silnou alergií, investice se vám vyplatí. Jak ji vybrat? Orientujte se podle vzduchového výkonu, který by měl odpovídat velikosti místnosti. Důležitá je i kvalita filtrace. Čistička by měla umět odstranit pyly a další alergeny. Další parametry jsou už jen třešničky na dortu: ionizátory, smart ovládání, uhlíkový filtr proti zápachu, zvlhčovač, měření CO2, a další drobnosti, které vám zpříjemní bydlení.
A pak už můžete jen užívat krásného, třeba i pronajatého, bytu, a alergie si na vás nepřijdou.