20 prosince, 2020

7 tipů, jak předcházet vzniku plísní v bytě

Když se v bytě objeví plíseň, je to takové malé neštěstí – její odstranění zabírá čas, prostředky i nervy. A upřímně, kdo chce bydlet v bytě, který je prorostlý plísní? Ideální je vzniku plísně předcházet. Jak na to?

Najednou se objeví. Nejčastěji v podzimním a zimním období, když se zvýší vlhkost kolem oken nebo v koutech bytu. Když se plíseň objeví, není radno ji podceňovat, protože některé plísňové houby produkují toxiny, které způsobují například alergie nebo kožní onemocnění.

Nejčastější příčiny tvorby plísní v bytě

  • Důsledky tepelných mostů, které vznikají již při výstavbě.
  • Protékající a netěsnící střechy i trhliny ve zdech.
  • Vlhké zdivo způsobené nedostatečným vysušením stavby.

 

Veškeré příčiny vzniku plísní tak mají společného jmenovatele – zvýšenou vlhkost. Ta se typicky objevuje například po výměně starých oken za nová plastová. Může za to nedostatečný odvod zvýšené vlhkosti v místnostech nesprávným topením a větráním. Hlavně ve „vzduchotěsných“ budovách se setkáváme s kondenzací vody z vlhkého zdiva na studených stěnách.

I přes všechny tyto příčiny můžete ale s plísní bojovat prevencí.

7 tipů, jak předcházet tvorbě plísní:

1. Pravidelně větrejte

Zvykněte si na pravidelné větrání obytného prostoru nárazově a intenzivně 8 až 10 min, několikrát denně.

2. Větrejte koupelnu

Po sprchování a koupání vytřete koupelnu do sucha. Nenechávejte v koupelně mokré osušky. V zimním období radiátory v koupelně nevypínejte.

3. Udělejte průvan v kuchyni

Používejte digestoř na odvod přebytečné páry z vaření.

 

4. Temperujte všechny místnosti

Nenechávejte v bytě studenou místnost, na kterou působí teplý vzduch z ostatních místností. Například v nevytopené ložnici po otevření dveří nastává zvýšené rosení oken i stěn.

5. Zajistěte větrání v nepřítomnosti

V nepřítomnosti si zařiďte částečné větrání. Alespoň tím, že necháte otevřené všechny interiérové ​​dveře. Ideální jsou okna s mikroventilací.

6. Dovolte v místnostech vzduchu proudit

I v rozích místností musí nastat výměna vzduchu. Proto je zbytečně nezaskládávejte nábytkem. Skříně a komody by měly stát aspoň 10 cm od stěny.

7. Pravidelně měřte vlhkost vzduchu

Pořiďte si vlhkoměr a v jednotlivých místnostech pravidelně kontrolujte vlhkost vzduchu. Nejvyšší hraniční přípustná vlhkost je 65 až 70 %.

V Tvém Správci byty pravidelně kontrolujeme. Když se podnájemníkům v bytě vyskytne závada, opravíme ji. Po vypršení smlouvy Vám byt vrátíme ve stavu, ve kterém jsme ho od Vás přebírali. Za to ručíme!

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT