5 července, 2024

Zelený balkon: vytvořte z městského balkonu oázu klidu

Chcete trávit romantické letní večery v oáze zeleně? Stačí vám k tomu obyčejný balkon. S trochou představivosti na něm vytvoříte posezení mezi květinami, na kterém můžete krásně strávit celé léto. Pusťte se s námi do velké letní balkonové proměny!

Než začnete: všechno si vyměřte a zeptejte se družstva

Než začnete, pořádně si balkon prohlédněte a přeměřte. Nakreslete si plánek, kam umístíte květiny a nábytek. Myslete také na to, jak bude balkon působit v okolí. Přizpůsobte barevné a stylové ladění vašemu domu. Nezapomeňte také na to, že balkon má určitou nosnost.

Tip: Před úpravami se také spojte s bytovým družstvem nebo společenstvím vlastníků a zeptejte se na pravidla. Nezapomeňte, že balkon v domě není váš, ale patří mezi společné prostory.

 

Vlastní květinová a bylinková zahrádka: využijte prostor naplno

Nevěřili byste, kolik se na balkon vejde rostlin. Stačí být trochu vynalézavý. Květiny a bylinky můžete pěstovat v truhlících, ale také na závěsech a stojanech. Mříže můžete využít pro popínavé rostliny, např. vistárie nebo pnoucí růže. Rostliny vybírejte podle toho, zda máte balkon na severní nebo jižní straně.

Na stinnou severní stranu se hodí begonie, kapradiny nebo fuchsie. Na větší balkon můžete umístit i některé jehličnany. Na slunnou jižní stranu vysaďte levandule, rozmarýn, kopretiny, pelargonie nebo jiřiny. Vysadit si můžete i bylinkovou zahrádku. Při vaření tak budete mít čerstvé bylinky hned po ruce (a večer se bude hodit máta na mojito).

Tip: Dejte pouze pozor na umístění nebo zavěšení těžkých květináčů na vnější stranu balkonu: květináč by měl být zabezpečený tak, aby nehrozilo nebezpečí pádu.

 

Zahradní nábytek můžete dát i na balkon

Na výběru nábytku si dejte záležet. Nábytek by měl vydržet déšť, sníh a zimu. Vhodné jsou soupravy z ratanu, dřeva (počítejte ovšem s náročnější údržbou) nebo kovu, případně odolného plastu. Myslete také na to, jak je nábytek skladný. Pokud máte velkou terasu, můžete zvolit i těžší sedací soupravy. Nezapomeňte předem balkon důkladně vyměřit. Nebojte se poradit ve specializované prodejně.

Tip: Myslete i na úložné prostory. Na balkón se hodí menší skříňka, do které schováte polštářky, plédy a přehozy, svíčky a dekorace, případně hlínu a hnojivo pro rostliny.

Vytvořte si soukromí: ať na vás není z ulice vidět

Chcete se skrýt před zvědavými pohledy kolemjdoucích? Pokud chcete na balkoně vytvořit dostatečné soukromí, zakryjte balkonové zábradlí. Využít můžete rákosové nebo bambusové rohože, dřevěné latě, případně můžete zakoupit skleněnou výplň na míru. Méně vhodné jsou koberečky, které podléhají nepřízni počasí.  Pokud vám stačí soukromí v létě, můžete využít popínavé rostliny. Ty navíc pohltí hluk a žár z ulice.

Tip: Zakrytí zábradlí by mělo odpovídat celkovému vzhledu domu. Myslete na to, až budete vybírat vhodnou dekoraci.

Poslední doteky: ozdoby změní vyznění balkonu

Chcete mít balkon moderní, romantický, bohémský nebo bláznivý? Vybírejte podle toho doplňky. Dekorace v červené a žluté vás přenesou do žhavého Mexika, lapače snů, zvonečky a vodní fontánky vytvoří bohémskou atmosféru, doplňky v béžové a bílé pak čistý moderní styl. Iluzi zahrady dokončíte umělým balkonovým trávníkem. Pro dokonalou romantickou atmosféru doplňte balkon večerním LED osvětlením. A léto může začít!

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT