13 prosince, 2021

Ceny energií trhají rekordy: co mohou očekávat nájemníci a pronajímatelé?

Zemi otřásla další krize. Zatímco známý dodavatel energií padl, zálohy na energie raketově vystřelily. Ceny surovin stoupají celosvětově, inflace se zvyšuje. Domácnosti mohou očekávat zvýšení záloh asi o třetinu. Jak to ovlivní nájmy? 

Zdražení, kam se podíváš

Po nešťastném pádu Bohemia Energy, který mnoha domácnostem vystřelil zálohy za elektrickou energii až do výše měsíčního důchodu nebo skromnějšího platu, se začaly zvyšovat i ceny plynu nebo uhlí. Důvodů pro růst cen je několik

Prvním z nich je situace na mezinárodních trzích. Cena surovin – uhlí, nafty i plynu – stoupla celosvětově. Důvodem je prudké oživení průmyslu po pandemickém útlumu. K nárostu cen také přispěla tzv. zelená politika Evropské unie. Cena emisních povolenek výrazně vzrostla spolu s oživením průmyslu (je však nutno dodat, že povolenky tvoří pouze asi 10 % koncové ceny elektřiny). 

 

Vysoké zálohy dodavatelů poslední instance lze přechodně snížit

V Česku vyvolal raketový růst světových cen krach několika dodavatelů (kromě Bohemia Energy zkrachovaly i A-PLUS Energie obchodní, COMFORT ENERGY, EAGLE ENERGY, Energie České spořitelny, Europe Easy Energy, Kolibřík energie, Ray Energy a X Energie). 

Poprvé po roce 2008 tak zákazníci musejí využít tzv. dodavatele poslední instance. Ten jim bude zajišťovat dodávky energií do doby, než uzavřou smlouvu s novým dodavatelem. 

Velké překvapení čekalo klienty po první vyměřené záloze. Některé čekají astronomické částky – 15.000 jako měsíční záloha není výjimkou. Společností rezonuje požadavek na regulaci cen – alespoň v případě klientů zkrachovalých společností. 

Většina dodavatelů poslední instance umožnila po dohodě s ERÚ zákazníkům hrazení záloh ve výši 50-60 %. Problém se tím však pouze odkládá, nikoli řeší – při vyúčtování budou muset uhradit celou částku. Pro tyto zákazníky je proto klíčové co nejdříve uzavřít smlouvu s novým dodavatelem

 

Zvyšování záloh je neodvratné  

Možná už i vám v e-mailové schránce přistál dopis od vašeho dodavatele. Zvýšení cen už oznámili všichni velcí hráči na trhu. Energetický regulační úřad odhaduje zvýšení cen plynu o čtvrtinu a ceny elektrické energie o pětinu. Stoupá i regulovaná část ceny. 

Pokud jste nyní začali přemýšlet o fixaci ceny, raději vyčkejte. Je pravděpodobné, že na jaře ceny o něco klesnou. Bohužel se tak stane zřejmě až po topné sezoně. 

 

Co může pronajímatel: změna záloh je možná i během roku

Pokud pronajímáte byt a váš nájemník vám hradí zálohy na energie, možná vás prudké zvýšení energií také zaskočilo. V případě změny cen energií však máte právo zálohy zvýšit. Zvýšení musí odpovídat změně ceny služby a můžete jej uplatit nejdříve od prvního dne měsíce následujícího po doručení písemného oznámení nové výše zálohy. 

Nezapomeňte změnu nájemníkovi řádně odůvodnit (např. přiložením aktuálního ceníku). Detailní úpravu najdete v zákoně č. 67/2013 Sb., kterým se upravují některé otázky související s poskytováním plnění spojených s užíváním bytů a nebytových prostorů v domě s byty. 

 

Tlak zvyšování cen: doba levných pronájmů skončila

Zvyšování cen energií se nepromítá jenom do záloh. Podle analytiků se inflace, způsobená z velké části zvyšováním cen surovin, promítá i do cen bydlení. Stručně řečeno, časy levného bydlení jsou pryč. Ceny nájmů rostou již od září, pronajímatelům se totiž prodražuje téměř vše: opravy, údržba i nákup vybavení bytu. 

Pronajímatelé mohou aktivovat inflační doložky ve smlouvách (ty umožňují zvýšení nájemného o inflaci, ovšem pouze jednou v roce). Většina nájemních smluv je však uzavírána na dobu určitou, a nájemníky a pronajímatele tak zřejmě čeká náročné vyjednávání o výši nájmu při prodloužení smlouvy. 

 

Výhledy do budoucna: úspory a zateplování 

Zvyšování cen energií podpoří poptávku po nemovitostech s vyšší energetickou třídou. Můžeme očekávat další investice do zateplení a dalších úsporných řešení. Již nyní vzrůstá zájem například o instalaci solárních panelů nebo tepelných čerpadel.  

 

Přenechte starosti profesionálům – mají více energie

Na krachy dodavatelů energií, zvyšování záloh, inflaci, ale i další nečekané situace jsme perfektně připraveni. Tvůj správce má velmi dobře sepsané nájemní smlouvy, a umí i méně příjemné změny vyřešit ke spokojenosti pronajímatele i nájemníka. A vy máte více času pro sebe – třeba na investici do energeticky pasivní nemovitosti.

NEZÁVAZNĚ POPTAT