12 února, 2021

Ceny nemovitostí rostou. Lidé se hromadně přesouvají do nájmů

Kdo očekával, že globální pandemie stlačí ceny bydlení dolů, zmýlil se. Ceny nemovitostí v České republice vykazují stabilní růst. Zároveň můžeme pozorovat velkou změnu v chování Čechů: vlastnictví už není dogma, lidé začínají přicházet na chuť nájemnímu bydlení.

Češi se mění. Zájem o nájemní bydlení roste.

Bydlet jedině ve vlastním? Mnoho Čechů už si to nemyslí. I když většina stále preferuje koupi vlastního bydlení, čím dál více jich objevuje výhody nájmu. To se projevilo i v loňském roce, kdy podíl nájemního bydlení vzrostl o rekordních 36,5 % oproti předchozímu roku. Jedná se o největší nárůst za posledních pět let.

V čem spočívá kouzlo nájemního bydlení? Najatý byt poskytuje svobodu přestěhovat se. Zároveň odpadají nepříjemné starosti s opravami a údržbou. Bydlet v nájmu je zkrátka pohodlnější. Ostatně na západ od našich hranic je bydlení v nájmu normou a vlastnictví nemovitosti spíše výjimkou. Důvodem volby nájemního bydlení však zůstává také rostoucí cena nemovitostí.

Ceny nemovitostí rostou. Koupě bytu je spolehlivá investice

Realitní trh zaznamenává již po několik let stabilní růst. Podle monitoru přímého trhu s nemovitostmi se cena nemovitostí oproti loňskému roku zvýšila o 13 %. Nejvíce se zvýšily ceny bytů v Královéhradeckém kraji, a to o 24 %. Průměrná cena bytu v ČR je 67 517 Kč za m2. V Praze se přitom cena za m2 v posledním čtvrtletí roku 2020 vyhoupla přes hranici 100 000 Kč (v předcházejícím roce se pohybovala v průměru mezi 85 000 – 95 000 Kč za m2). Druhým nejdražším krajem je Jihomoravský kraj, kde za byt zaplatíte v průměru 68 211 Kč za m2. Ceny nájmu přitom nijak významně neklesají. V posledním čtvrtletí roku 2020 byla průměrná cena nájmu 246 Kč za m2 (oproti poslednímu čtvrtletí roku 2019 klesla o 2,8 %).

Koupě bytu za účelem pronájmu tak zůstává zajímavou a spolehlivou investicí. Nabízí nejen stabilní zhodnocení (díky setrvalému růstu cen nemovitostí), ale také možnost příjmů z pronájmu. Můžete rovněž využít současnou vlnu popularity nájemního bydlení. To potvrzuje i zakladatel firmy Tvůj Správce Ing. Michal Rambousek:

„Investici do nemovitostí můžeme dlouhodobě označovat za jistou a stabilní. Ceny nemovitostí mají nyní tendenci k setrvalému růstu. Ceny nájmů průměrně klesly, ale k extrémnímu snižování docházelo jen lokálně – především v centrální Praze. Ostatní nájemní byty v dobré lokalitě si cenu drží.“

Pronajímat byt bez starostí? Profesionální správce garantuje nájem

Pronájem bytu má ovšem i svá úskalí. Prvním je už výběr spolehlivého nájemníka. Pokud je ten váš platící, tichý a čistotný, máte napůl vyhráno. I tak vás čeká množství povinností, od pravidelných oprav a údržby až po nezbytnou administrativu. To vše vyžaduje množství času a energie. Peripetie spojené s pronájmem pomůže vyřešit profesionální společnost zabývající se správou nemovitostí – třeba Tvůj Správce.

Co můžeme nabídnout? Garantujeme nájem, umíme vybrat spolehlivého nájemce, provádíme kontrolu a údržbu nemovitosti, umíme vyřešit i nadstandardní požadavky. Neustále pracujeme na zlepšování našich služeb. Jako uvedl zakladatel firmy Ing. Michal Rambousek: „S týmem jsme aktuálně rozšířili a zkvalitnili nabídku doprovodných služeb, zejména pak kvalitu technické správy. Nyní dokážeme náhlé problémy v bytech řešit mnohem rychleji a efektivněji. Naši technici jsou od nového roku nájemníkům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu.

Pokud zakoupíte nemovitost k pronájmu a využijete našich služeb, získáte spolehlivou investici s pravidelným příjmem – a bez starostí!

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT