Naše tipy, jak pronajmout byt v létě 2020
Koronavirová krize mimo jiné pěkně vykreslila rozdíl mezi dlouhodobým a krátkodobým pronájmem. Nejde říct, že jeden je lepší než druhý. Každý má své silnější a slabší stránky. V současné době ale vlivem koronavirové krize výrazně stoupl počet dlouhodobých pronájmů. Jak s byty naložit s nastávajícími prázdninami, je lepší vsadit na krátkodobý pronájem nebo zvolit běh na delší trať?
Horská dráha nebo klidná síla
Pronajímat byt na kratší dobu je pro mnohé majitele velmi lákavé. Zvlášť pokud je byt součástí turisticky atraktivní lokality, jako je např. Praha, Český Krumlov apod., majitelům se do dlouhodobějších pronájmů moc nechce. Časově omezené nájmy typu Airbnb jsou svižné, dynamické, nájemníci se rychle střídají, a výdělky jsou také podstatně vyšší než u nájmů trvalejších.
Dlouhodobé pronájmy jsou proti tomu poměrně konzervativní. Mohlo by se zdát až nudné, pro mladší majitele bytů často neatraktivní, především díky nižším výdělkům. Adrenalin se tu majitelům příliš nezvýší, pokud tedy zrovna nemusí řešit problémy typu neplatiče nájemného či nějakou podobnou jobovku. Ale to už by byl jiný příběh.
Zásah shůry
Ovšem nic nemusí být tak jednoduché a přímočaře nalajnované, jak by se na první pohled mohlo zdát.
Stačila jedna nemoc a vše se obrátilo vzhůru nohama. Alespoň co se nájemního bydlení týče. A to právě toho krátkodobého. Ten je silně závislý na turismu, a to především na turistech ze zahraničí. Proto není divu, že se téměř ze dne na den tento byznys zhroutil jak domeček z karet.
Ti, co své nemovitosti pronajímali dlouhodobě, většinou žádnou velkou újmu nezaznamenali. Podnikatelé s krátkodobými pronájmy ale byli především ve velkých městech najednou na nule a velká část z nich se chtě nechtě na dlouhodobější pronájmy přeorientovala. Konzervativní holt často znamená také jistější, což se v tomto případě naprosto potvrdilo.
Na jakou kartu si v létě vsadit?
Pokud má někdo momentálně neobsazený byt, zřejmě přemýšlí nad tím, jakou strategii momentálně zvolit. Zdá se, že hlavní vlna nemoci je pryč, letní sezóna se rozjíždí naplno a tak vyvstává otázka, zda se opět plně vrhnout do kratších nájmů nebo ještě počkat, a než se situace zcela vyjasní, volit spíše konzervativnější přístup.
Kdy se ale situace zcela uklidní a vrátí do normálu, to je otázka za milion.
Nikdo neví, zda přijde druhá vlna, nebo třetí či kdoví kolikátá. Jeden by tak řekl, že nemá cenu čekat, risk je zisk. Turisté se vrací, a je třeba chytit novou šanci za pačesy. Navíc s tou konkurenční výhodou, že tento krok nezvolí každý a nabídek na krátkodobé bydlení např. v Praze bude touto dobou jistě výrazně méně než třeba před rokem.
Příliv zahraničních turistů ale zatím není zdaleka na takové úrovni, na jaké byl před krizí. Některé evropské země navíc stále podléhají omezením, protože jsou u nich počty nemocných či nakažených stále poměrně vysoké (např. Velká Británie či Švédsko). O mimoevropských zemích nemluvě.
Problémy mají také nízkonákladové letecké společnosti, díky čemuž je omezená dostupnost levných letenek „za pár stovek“. Právě těch s oblibou využívali především mladí Evropané, kteří takto celoročně navštěvují evropské metropole a samozřejmě v cílové destinaci využívají nejčastěji krátkodobých nájmů typu Airbnb. I tyto bariéry tedy zpomalují návrat turistů do země.
Být ve střehu se vyplatí
Je tedy otázkou, zda jít do rizika, nebo bude lepší vsadit na klidnější variantu dlouhodobějších pronájmů a počkat až se bouře definitivně přežene. Třeba bude za půl roku či za rok jasněji.
Ani jedna varianta tedy logicky není dobře nebo špatně, stejně jako svět není černý nebo bílý. Záleží jen na povaze každého, jak je nastavený a jakou cestou se vydá. Každopádně, pokud jste se vydali cestou krátkodobějších nájmů, určitě je na místě celou situaci bedlivě sledovat a pružně reagovat na aktuální situaci.