14 prosince, 2022

Jak ušetřit na energiích: 5 rad, které jsou lepší než dvojitý svetr

Čtení na 3 minuty

Hledáte před zimou pořádně chlupatý svetr od babičky a snižujete teplotu na hranici snesitelnosti? Letošní rok se zapíše v Česku do historie jako rok, kdy Češi začali pořádně šetřit na energiích. Zdražila elektřina i plyn, ceny stoupají i u vody. Než se pustíte do výměny starých spotřebičů a nákupu solárních panelů, zkuste okamžitou úsporu pár snadnými kroky. Společně se projdeme po jednotlivých místnostech ve vašem bytě a dáme vám tipy, jak rychle a účinně ušetřit. A bez dvou svetrů!

Jak ušetřit v kuchyni: pod pokličkou s odmrazenou ledničkou

Kuchyně bývá jeden z největších žroutů energií. Co ušetříte na přípravě jídle doma, můžete zase utratit na bublající vodě, puštěné troubě a zamrzlé lednici. Děláte opravdu všechno správně?

Nejdřív se podíváme na ledničku. Máte dobře nastavenou teplotu? Pro běžné potraviny stačí 5 °C. Lednice ani mraznička by neměly být blízko zdroje tepla – spotřebují mnohem více energie na chlazení. Pokud je máte v blízkosti sporáku, přemístěte je do opačného rohu, pokud je to možné. Mrazák pravidelně odmrazujte– vrstvička ledu silně zvyšuje spotřebu.

Teď se zaměříme na vaření a pečení. Podstatně ušetříte, pokud budete používat správně velké hrnce (stejného poloměru jako varná nebo indukční plotýnka). Hrnec vždy zakryjete pokličkou – umí ušetřit až čtyřnásobek spotřeby energie. Brambory nebo vejce se mohou uvařit v menším množství vody vzniklou párou. Hodně energie ušetří i papiňák. Stejně tak si rozmyslete, zda opravdu potřebujete delší dobu předehřívat troubu, jak je uvedeno v mnoha receptech. Bábovka nebo mřížkový koláč nebudou chutnější, jen se o dost prodraží.

Jak ušetřit v koupelně: nenechte peníze uplavat záchodem a vykašlete se na sušičku

Pořád rozsvícené světlo a vana několikrát týdně. To jsou nejčastější prohřešky v koupelně. Využijte proto sprchu – je mnohem zdravější než vana. Posviťte si ale i na kapající kohoutky a neutěsněné sprchy. Silně kapajícím kohoutkem vám může odplavat až 50 litrů vody denně. A to je škoda, ne? Podobně zkontrolujte i záchod. Pokud protéká, vyteče vám pod prsty až tisíce litrů denně. Opravář už není tak drahý, že?

Když už jsme u očisty, pojďme zkontrolovat pračku. A to doslova – vždyť také může protékat. Hadice je v pořádku? Pak se podíváme na praní. Perte na nižší teploty, pokud to stav prádla umožňuje. Vyprané prádlo místo sušení rozvěšte – ušetříte energii za sušení a příjemně zvlhčíte vzduch v bytě. Sušičku pouštějte pouze v případě, že máte doma problémy s plísní.

Jak ušetřit v obýváku: vypněte spotřebiče

Rozhlédněte se kolem sebe. Zapnutá televize, počítač, notebook, X-box. Všechny odebírají elektřinu. A ne málo. Co kdybyste zkusili některé prostě vypnout? Vytáhněte ze zásuvky i nabíječky, když je zrovna nevyužíváte. Spotřebiče vždy vypněte, když se chystáte pobývat delší dobu mimo domov (při odjezdu na výlet, dovolenou nebo služební cestu). Samozřejmě to neplatí pro domácí alarm – ten naopak zapněte 😊.

Jak ušetřit v ložnici

Chodíte sem jenom spát? Tak proč vytápět stejně jako v obýváku? Zkuste snížit teplotu o několik stupňů, uvidíte, že se vám bude lépe spát. Zdravý spánek zaručí teplota mezi 17 a 19 °C. Nezapomeňte také vypínat spotřebiče, ostatně v místnosti, kde spíte, byste elektrické spotřebiče typu televize mít neměli. Máte v ložnici spoustu lampiček pro tu správnou relaxační atmosféru? Pak nastal čas se s nimi rozloučit: úspornější je centrální zdroj světla a případná lampička na čtení nad postelí. Nejlépe s úspornou LED žárovkou v teplé žluté barvě – to aby nenarušila váš spánkový režim.

Pár rad na závěr: vypínejte, zhasínejte, nepřetápějte

Na závěr přidáme několik rad, které se hodí pro celý byt. Netopte tam, kde to není potřeba. Nastavte pro každou místnost vlastní teplotu (v ložnici nebo chodbě nižší, v koupelně vyšší). Důsledně zhasínejte, když odejdete z místnosti. Myčku nebo pračku zapínejte, až když jsou plné. Zkontrolujte radiátory – neměly by být zakryté, jinak teplo nebude správně proudit. Větrejte krátce, ale intenzivně. Prostě – šetřete chytře!

NEZÁVAZNĚ POPTAT