20 listopadu, 2019

Je Praha dobrým místem pro život?

„V Praze je blaze“, říká známé pořekadlo. Které pražské lokality jsou ale v souvislosti s bydlením nejoblíbenější, které jsou nejdražší a ve kterých najdeme nejvíce bytů k pronájmu? Na tyhle i další otázky zkusíme odpovědět v dnešním článku.

Za prémiové bydlení si zaplatíte

Bydlení v Praze je tak rozličné, jako je Praha sama. Různé části nabízí různé možnosti, a tak jde ve výsledku stejně především o preference konkrétního zájemce. A tím může být kdokoliv, od manažera firmy, přes mladý pár s dětmi, až po developery, hledající možnost dlouhodobé investice.

Obecně se ale dá říct, že co do jakési prestiže jsou jistě nejatraktivnější centrální části Prahy, především Praha 1 a Praha 5. Ve vnitřní Praze se nové byty téměř nestaví, a i ty stávající jsou z celé metropole nejdražší. Na Praze 1 stojí metr čtvereční téměř 110 000 Kč, na nejlevnější Praze 9 pořídíte metr za zhruba 48 000 Kč.

Maloměstská Praha? I ta se najde

Bydlení v centru je svým způsobem luxusní záležitost. A pro někoho to může stát nade vším ostatním.

Mnoho lidí dnes ale preferuje spíše klid, zeleň, možnost volného pohybu a sportovního vyžití (např. možnost jít si zaběhat). Velkou roli v rozhodování může hrát také dostupnost služeb, jako je nakupování, školy, školky, kulturní vyžití a podobně.

Z tohoto hlediska jsou poměrně atraktivními částmi Praha 9 a Praha 10. Jsou dobře dostupné z centra a zároveň jsou v blízkosti zeleně. I proto jsou zde byty v nových developerských projektech, jako je třeba Zelený Botič nebo U Hamerského potoka v podstatě vyprodané.

Z podobných důvodů roste u developerů také zájem o lokality na Praze 4 a Praze 5. Bydlení zde je dlouhodobě na vzestupu.

I dříve opomíjený Žižkov zažívá jakousi bytovou renesanci. Nabízí se tu totiž dobrý poměr mezi dostupností centra a cenami bytů, které tu jsou poměrně příznivé.

Airbnb v Praze – víc škody než užitku?

Asi nepřekvapí, že největší koncentrace bytů nabízených přes platformu Airbnb je v centru Prahy. Z celkového počtu více než 11 tisíc jednotek nabízených skrze tuto službu to bylo více než 40 %.

V některých pražských obvodech sice nenarazíte ani na jednu Airbnb nabídku, ale v centru Prahy a blízkém okolí je podíl těchto bytů či domů na celkovém bytovém fondu 10-20 %. Rozvrstvení bytů či domů na sdílené bydlení je tedy v Praze dosti nerovnoměrné.

Zajímavé je, že nabídek na krátkodobé bydlení, inzerovaných právě nejčastěji přes portál Airbnb je více než těch na dlouhodobé rezidenční bydlení.

Má to jeden významný důsledek. Dochází tím ke zvyšování cen nemovitostí, na což upozorňují mnohé realitní kanceláře.

Téměř tři čtvrtiny hostitelů nabízí pouze jednu ubytovací jednotku, největší „hostitelé“, kterými jsou v tomto případě většinou firmy, nabízejí i více než sto jednotek.

Zastupitelé města musí často řešit stížnosti sousedů na přílišný hluk ubytovaných hostů, kteří často jezdí do Prahy za zábavou spojenou s konzumací alkoholu. Dalším problémem jsou poplatky, které se městu ne úplně dobře daří vybírat a ročně tak přichází o miliony korun. Radní tedy chtějí zprostředkovatele více tlačit k tomu, aby o ubytovaných hostech poskytovali detailnější informace.

V Praze by chtěl žít každý…Opravdu?

Abychom se vrátili k původní otázce – je Praha dobrým místem pro život?

Z článku možná vyplynulo, že jak pro koho a jak kde. Určitě je ale na čem pracovat.

V žebříčku nejlepších měst pro život, který každý rok zpracovává konzultační společnost Mercer, se Praha umístila až na 69. místě z celkových 231 měst z celého světa.

V žebříčku se přihlíží k mnoha kritériím, jako je dostupnost služeb, občanská vybavenost, politická situace, kriminalita a mnoho dalších.

První příčku přitom obsadila již tradičně Vídeň, která leží v našem sousedství a Praha by se tak od ní mohla lecčemu přiučit.

Máte byt v Praze a chcete ho dlouhodobě pronajímat a nic přitom neřešit. Využijte naši službu. Zavolejte nám nebo vyplňte nezávazný naceňovací formulář níže a dozvíte se, kolik je Vaše nemovitost schopna vydělat.

NEZÁVAZNĚ POPTAT