22 října, 2019

Krátkodobý, či dlouhodobý pronájem?

V posledních letech jsou velmi populární krátkodobé pronájmy typu Airbnb. Jsou ale pro pronajímatele opravdu tak výhodné, jak to na první pohled vypadá? Jaké jsou hlavní přednosti či rizika u krátkodobých či dlouhodobých pronájmů? Ani jednu možnost nelze označit za jedinou správnou či vyloženě špatnou. Jak už to tak bývá, záleží na okolnostech.

 

Krátkodobé pronájmy

Rychlá cesta k penězům? Může být, ale nemusí

Krátkodobá forma pronájmů bývá výhodná především ve velkých či turisticky atraktivních městech, kde je po tomto typu ubytování velká poptávka. Příkladem může být Praha, Brno, Olomouc, Karlovy Vary, Český Krumlov…

Velkou výhodou je možnost nastavit výrazně vyšší cenu než u pronájmů dlouhodobých. Další velkou předností je absence rizika neplatičů. Ubytování se totiž většinou platí předem. V neposlední řadě je výhodou i vysoká míra flexibility, kdy s bytem můžete operativně nakládat dle svých potřeb.

Na co je potřeba myslet:

1. Sezónnost

Mimo sezónu, především v zimních měsících, bývají byty často neobsazené a ziskovost může být rázem ta tam. Tohle je potřeba si dobře spočítat.
S tímto vám rádi pomůžeme. Naše společnost je schopná zajistit až 98% obsazenost během celého roku. Společně s naším garantovaným nájemným se pak o pravidelnost příjmů nemusíte bát.

2. Časová náročnost

Často i několikrát měsíčně budete muset byt uklízet, opravovat případné poškozené věci v bytě, předávat klíče, řešit případné stížnosti sousedů na hlučné nájemníky a podobně.

3. Daňová povinnost

Poskytování krátkodobých pronájmů je podnikatelská činnost. Tuto činnost můžete, ale nemusíte provádět skrze živnost.
Každopádně musíte platit nejen daně, ale také odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pokud vaše příjmy v kalendářním roce přesáhnou 1 mil. Kč, stáváte se také plátci DPH.

4. Nutná registrace cizinců

5. Nutnost udržovat byt stále v top stavu

6. Při platbě v hotovosti nutnost elektronické evidence tržeb (EET)


Dlouhodobé pronájmy

Pomalu, ale jistě vydělané peníze?

Největší devizou dlouhodobých pronájmů je pro pronajímatele sice relativně menší, ale zato stabilní příjem. Samozřejmě za předpokladu, že seženete dobrého, bezproblémového nájemníka.

Dlouhodobý pronájem také není omezen na velká či atraktivní města. Nemovitost navíc můžete pronajímat s vybavením i bez něj. A časová náročnost údržby bytu je výrazně méně zatěžující.

Pokud byt neslouží jen k přespávání, ale dlouhodobému bydlení, jedná se o příjem z pronájmu. Není zde nutnost EET a z příjmů se neplatí ani sociální a zdravotní pojištění.

Důvěřuj, ale prověřuj

Kamenem úrazu bývá právě spolehlivý, bezproblémový nájemník. Riziko, že narazíte na neplatiče či jinak problémového nájemníka, existuje vždy a je to velký strašák všech pronajímatelů.

Snad nikde jinde neplatí více úsloví „důvěřuj, ale prověřuj“. Důvěryhodnost a spolehlivost případného nájemníka si ověřte opravdu důkladně. Minimálně se podívejte na portál Centrální evidence exekucí. Zde zjistíte, zda dotyčný zájemce není zatížen exekucí.

Chcete klidně spát? Obraťte se na odborníky

Pokud chcete mít jistotu, že o své peníze nepřijdete a nepovedeného nájemníka se bojíte jak čert kříže, pak nechte své starosti na nás.

Zajišťujeme profesionální správu nemovitostí a garantujeme pravidelné platby nájemného. Převezmeme za vás veškeré starosti ohledně nájemníků, plateb i pravidelných kontrol pronajímané nemovitosti. Vše vyřídíme za vás. Vy budete mít čistou hlavu a radost z dobré investice.


Střednědobé pronájmy

Jde o samostatnou kategorii, jakýsi kompromis mezi předešlými dvěma typy pronájmů. Opět se vyplatí především ve velkých městech.

Kombinuje v sobě výhody, ale i nevýhody krátkodobých a dlouhodobých pronájmů. Jedná se o pronájem na dobu jednoho měsíce až jednoho roku. Nejčastěji se ale jedná o ubytování do 6 měsíců.

Využívají ho často studenti nebo manažeři velkých firem na delších pracovních cestách. Častým typem nájemníků bývají i rodiny, které např. staví či rekonstruují byt a musí se dočasně přestěhovat.

Výhody:

  1. Vyšší výnos než u dlouhodobých.
  2. Menší časová náročnost než u krátkodobých.

Nevýhody:

  1. I zde můžou být proluky mezi nájemníky.
  2. Starosti s vyhledáváním nájemníků.
  3. Byt musí být kompletně vybavený a pečlivě udržovaný.
  4. Studenti mohou být hluční, pořádat večírky, mohou vznikat konflikty se sousedy.
  5. Při platbě v hotovosti nutnost EET.
NEZÁVAZNĚ POPTAT