Nájemník s COVID-19. Co dělat a jak postupovat?
Počet případů lidí nakažených novým typem koronaviru COVID-19 zatím bohužel každým dnem stoupá. A tento trend zřejmě ještě nějakou dobu potrvá. Proto i vy, jako pronajímatelé nemovitostí, můžete brzy řešit situaci, že se koronavirus objeví u některého z vašich nájemníků. Je to velký problém? Jak v takovém případě jednat či postupovat a jak je to s tolik skloňovanou karanténou? Pojďme si shrnout základní fakta.
Definice karantény
Karanténou se rozumí držení osob na izolovaném místě za účelem pozorování, zda se u nich (ne)projeví příznaky nějaké nemoci. Případně za účelem zabránění přenosu nemoci. Jakousi dobrovolnou karanténu si může v rámci ochrany okolí člověk „naordinovat“ i sám. Jsou ale případy, kdy je karanténa povinná, nařízená.
Koho se týká a jaká jsou pravidla?
Povinná 14 denní karanténa se nejdříve týkala osob, které přicestovaly z některé z rizikových zemí, jejichž seznam vydalo ministerstvo zdravotnictví.
Od 16. března jsou v karanténě de fakto všichni občané České republiky, protože vláda vyhlásila celostátní karanténu, která sebou přinesla především omezení volného pohybu osob a další řadu poměrně přísných opatření. Aktuální seznam nařízení platných na území České republiky ZDE .
Lidé přímo nakažení koronavirem byli na rozdíl od mnoha sousedních zemí ještě začátkem března primárně posíláni do nemocnic. Jak ale s postupem času nakažených přibývalo, začalo se přistupovat i v Česku k domácí léčbě. Zkrátka nemocní s lehkými příznaky jsou v domácí izolaci.
Nemocný v domácnosti – základní pravidla
Pokud je nakažený léčen doma a v domácnosti se nachází více osob, měl by být nemocný od ostatních co nejvíce izolován. V ideálním případě by měl mít vlastní pokoj, koupelnu i toaletu. Pokud má byt či dům např. dvě patra s vlastním sociálním zařízením, dá se jedno patro vyčlenit pouze pro nemocného. Ne vždy je to ale možné.
Pokud k tomu podmínky nejsou, je nutné vyčlenit alespoň jeden pokoj, kde bude nemocný umístěn a ze kterého krom nejnutnějších případů (osobní hygiena) prakticky nebude vycházet. Měla by být určena max. jedna osoba, která bude s nemocným „v kontaktu“. Samozřejmě za dodržování co nejpřísnějších hygienických opatření.
Nemocný by měl mít vyčleněny všechny věci základní potřeby, které bude používat jen on. Od prádla, přes hygienické potřeby až po nádobí. Měl by mít také vlastní koš s odpadem. Plný odpad by měla opět jedna pověřená osoba dát ještě do jednoho velkého igelitového pytle, ten poté zavázat a opatrně vynést do popelnice. Manipulace by měla proběhnout v jednorázových rukavicích.
Umývejte, perte, desinfikujte…pořád dokola
Pokud je nemocný léčen doma, měli by všichni členové domácnosti velmi striktně dodržovat základní hygienické podmínky. Nezapomeňte proto pravidelně a ve zvýšené míře uklízet, čistit a desinfikovat povrchy, umývat si pečlivě a intenzivněji než obvykle ruce a používat ochranné prostředky.
Vir není nesmrtelný, na různých površích se drží různě dlouho. Dle posledních výzkumů může na plastu či nerezové oceli přežívat 2-3 dny. Pravidelná desinfekce je rozhodně na místě. Pokud ji máte nedostatek, můžete použít také min 45% alkohol, který lze zředit peroxidem vodíku v poměru 1:1.
Osoba, která je v kontaktu s nemocným, musí mít v každém případě roušku či respirátor. Měla by pracovat vždy v jednorázových rukavicích, které budou následně zlikvidovány. Veškeré oblečení či jiný textil, se kterým nakažený přišel do styku, by měl být často prán a to min. při teplotě 60 °C. Snažte se s tímto oblečením co nejméně manipulovat, nijak s ním netřepat, dát do plastového pytle a z něj přímo do pračky.
Pokud má nemocný člověk jen slabé příznaky, může mít u sebe v pokoji své čisticí prostředky a také jej udržovat v co největší čistotě. V tomto případě přehnaná snaha o sterilitu prostředí není na škodu. Pokoj nemocného by měl být také často větrán. Pokud dojde k infekci určitého předmětu, který nelze vyčistit, je dobré ho dát také alespoň na 4 dny do izolace.
Buďte s nájemníkem v kontaktu
Pokud je některý z vašich nájemníků nakažen kronavirem, není potřeba, abyste vy jako pronajímatel dělal nějaká zvláštní opatření. Na místě je ale určitě povzbuzení a solidarita. Osobní kontakt s nakaženým nájemníkem samozřejmě není dobrý nápad, ale pokud to jeho zdraví dovolí, může ho potěšit, pokud se s ním spojíte alespoň telefonicky.
Zavolat můžete i ostatním členům domácnosti, probrat s nimi celou situaci, zjistit, jak se nemocnému daří, zda něco nepotřebuje. Je dobré s nimi také probrat všechny hlavní zásady ohledně bezpečnosti a hygieny v domě či bytě.
Zdůrazněte nájemníkům nutnost pravidelné desinfekce povrchů, separace infikovaných věcí, důležitost častého větrání místností, častějšího praní a podobně.
Solidarita s nájemníkem postiženým krizí? Ano, ale opatrně…
V důsledku koronavirové pandemie se může stát, že se vaši nájemníci dostanou do dočasných finančních problémů a budou mít problém s včasnou splátkou nájemného. Může to být v důsledku omezeného provozu jejich podnikání, nucené karantény, pracovní neschopnosti, péče o děti či jiných důvodů.
Rozumného člověka asi napadne být s takovými nájemníky solidární. Dá se domluvit na pozdržení či odložení splátky nájemného, případně uvažovat třeba o dočasné slevě z nájmu. Určitě je ale dobré si tento krok dobře rozmyslet a být opatrný dle zásady „důvěřuj, ale prověřuj“.
U spolehlivých dlouhodobých nájemníků, se kterými dobře vycházíte a znáte jejich rodinnou situaci, se tento krok dělá snáz. Nájemníky, které dobře neznáte a nemáte důvěru v to, že vám budou schopni nájemné v budoucnu splatit, je to složitější a vy byste měli být opatrnější. Lze vymyslet různou formu pomoci. Důležité je být v těchto věcech otevřený, bavit se na rovinu a vše s nájemníky prokomunikovat.
V této nelehké době bychom k sobě měli být vstřícní, dejte si ale pozor, aby vaši laskavost nájemníci pouze nevyužili a vy byste tak dlužné nájemné už nikdy nemuseli vidět.
Hoďte tyto starosti za hlavu a pronajímejte s námi! Nájemníky prověřujeme, byty pravidelně kontrolujeme a spravujeme. Vám, jako majitelům bytu, posíláme každý měsíc garantované nájemné, a to i v době krize!