Návrat do normálu? Realitní trh opět ožívá
Zdá se, že můžeme opatrně konstatovat, že hlavní etapa koronavirové krize je za námi. I když je doba nejistá a nevíme, zda nepřijdou nějaké další následné otřesy, situace se pomalu uklidňuje a my se můžeme ohlédnout, jakým způsobem byl který segment zasažen. Co se tedy na realitním trhu reálně odehrálo a co teprve přijde? K jakým došlo změnám a která oblast byla koronavirem nejvíce či nejméně dotčena?
Koho se krize (ne)dotkla
Realitní trh zahrnuje poměrně širokou oblast bydlení, a tak je zřejmé, že ne všechny jeho části byly krizí kolem koronaviru zasaženy stejnou mírou. Dokonce ne všechny byly zasaženy negativně.
V jistém smyslu má obecně každá krize jakýsi očistný účinek. Po každém otřesu přichází fáze zhroucení. Někteří nepřežijí, ale velké části se podaří vstát z popela, otřepat se a fungovat dál. Dochází k určitému restartu. Vydrží jen ti nejsilnější, což ve výsledku vede k posílení trhu.
Krize se částečně dotkla např. prodeje domů či bytů, i když ne nějak zcela zásadně. V průběhu března a částečně i dubna, kdy probíhala nejtvrdší opatření, byl prodej nemovitostí téměř zastaven. Jednak probíhaly prohlídky jen v minimální míře a ve velmi omezeném režimu a také nebyla jasná situace ohledně možného zrušení daně z nabytí nemovitosti. A tak zájemci o bydlení nákup odsouvali. V tomto ohledu se ale věci opravdu pomalu vrací do normálu.
Prohlídky už opět probíhají v téměř běžném režimu, i když za zvýšených hygienických podmínek a jejich množství rychle narůstá.
Ceny se příliš nepohnou
Zdá se, že ani na cenu prodávaných nemovitostí nebude mít koronavirus zásadní vliv. Většina ekonomů se shoduje na tom, že dojde maximálně ke stagnaci již tak vyšponovaných cen. Ty zřejmě již dále neporostou, zároveň se ale nedá očekávat ani výrazné zlevňování.
Co se ale očekávat dá, je určitý pokles koupěschopnosti potenciálních zájemců o bydlení, čili snížení poptávky. Mnoho lidí na koupi nemovitosti nebude mít prostředky, přesto, že tento krok plánovali. Tito lidé budou koupi odkládat na později. A to přesto, že ČNB uvolnila poměrně přísné podmínky pro dosažení hypotéky.
Restart v oblasti krátkodobých nájmů
Dalo by se říct, že málo dotčenou oblastí je dlouhodobé nájemní bydlení. Samo o sobě nijak negativně zasaženo nebylo.
Zcela opačně je tomu ale u krátkodobého nájemního bydlení typu Airbnb, a to především v Praze. Využívali jej z velké většiny zahraniční turisté a těm díky koronaviru odzvonilo. To si uvědomili i majitelé těchto bytů, kteří se museli rozhodnout, co dál. Většina se logicky rozhodla pro změnu krátkodobých nájmů na dlouhodobé se smlouvami uzavíranými nejčastěji na jeden rok.
To samozřejmě dost zatřáslo realitním trhem s nájemním bydlením. Jen v Praze bylo koncem roku 2018 více než 12 tisíc nabídek na Airbnb bydlení. Podobnou situaci museli majitelé bytů řešit i v jiných turisticky navštěvovaných městech, jako např. v Brně či Českém Krumlově.
Pokud zůstaneme u Prahy, velká část těchto bytů, dříve sloužících ke krátkodobým pronájmům se najednou ocitla v nabídce realitních kanceláří. To citelně zvýšilo nabídku nájemních bytů a v návaznosti s tímto faktem snížilo ceny pronájmů. Majitelé bytů se tak musí smířit s nižšími výdělky. .
Nejcitelněji se to projevilo v centru Prahy. Zde je podle dat společnosti Realitymix meziroční pokles cen u bytů o výměře 60 m2 až 17 % (na Praze 2). Celkový meziroční pokles pro celou Prahu pak činí necelých 10 %.
Daň z nabytí nemovitosti? Nikdy více
Nemalý vliv na opětovné rozhýbání realitního trhu má také již zmiňované rozhodnutí vlády o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Ministryně financí o tomto kroku mluvila už od konce března, ale stále se nic nedělo. To jen zvyšovalo přešlapování potenciálních kupců, kteří dlouho neměli jistotu, zda daň nakonec zrušena bude či nikoliv. Realitní trh to téměř zastavilo. Poslanci konečně o měsíc později rozhodli, že daň bude zrušena a osvobození bude platné pro všechny, kdo měli zápis vlastnického práva proveden v prosinci 2019 a později.
Nejistotu zvyšoval i původní plán ministryně Schillerové, že daň sice zruší, ale s tím také zruší možnost odpočtu části úroků od základu daně. Vláda schválila návrh na to, že všechna nabytí vlastnického práva uzavřeného tento a příští rok budou moct odpočet úroků využít. Návrh musí ještě projít Senátem ČR a musí ho podepsat prezident.
V oblasti nákupu (i prodeje) nemovitostí tedy byly odbourány veškeré nejistoty a nyní už kupcům ani prodejcům nic nebrání, aby své obchody uskutečnili. Není důvod k dalšímu odkládání. To je z hlediska vývoje trhu a návratu k normálu jistě pozitivní informace.