Nejistá doba

Naší práci je starost o byty našich klientů. Staráme se o to, aby byty byly v pořádku a aby naši podnájemníci platili řádně a včas. Aktuálně sledujeme zhoršující finanční situaci nájemců a vysoký nárůst neschopnosti domácností hradit své závazky včas nebo vůbec. Níže uvádíme několik hlavní vlivů, které za tím stojí.

Budeme
se mít hůř?

Inflace jako utržená ze řetězu

Nejistá doba obvykle tlačí na růst cen. Stěží jsme si stačili zvyknout na krizi na energetickém trhu po pádu Bohemia Energy, a už se na nás valí další krize v podobě konfliktu na Ukrajině. Ohrožená je pšenice, které je Ukrajina největší exportér, i dodávky plynu a ropy. Ceny reagují logickým způsobem: rostou.

Na inflaci se můžeme dívat několika způsoby. Můžeme měřit roční přírůstek spotřebitelských cen, pak je současná inflace podle Českého statistického úřadu 5,2 %. Pokud srovnáme loňský únor s letošním, vyjde nám inflace dokonce ve výši 11,1 %. Česká národní banka se snaží tlumit inflační tlaky zvyšováním sazeb. Výsledek? Stále dražší hypotéky. Dnešní absolventi stěží dosáhnou na vlastní byt, roste zájem o nájemní bydlení. To zvyšuje tlak na růst nájmů.

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

Domácnostem bude chybět značná část financí

Výše uvedená data jasné ukazují, že rapidní růst cen způsobí nemožnost uspokojovat spotřební zvyklosti většiny domácností. Již brzy inflace „požere“ přes 20 % příjmu domácnosti. Jedná se o výrazný zásah do hospodaření, který se projeví i ve schopnosti platit pravidelný nájem.

Kam až vyšplhají
ceny energií

Zdražuje chleba i vepřové: došlo dokonce i na pivo

Že skromnému stačí jen bochník chleba? I ten už citelně podražil. Zatímco v lednu 2020 stálo kilo chleba 26,4 Kč, v únoru 2022 za něj zaplatíme v průměru 34,32 Kč. Kromě energií, které zvyšují cenu ve všech odvětvích, zdražila i pšenice a další obiloviny. Na vině je nejen válka na Ukrajině, ale také tzv. hnojivová krize. Drahá hnojiva způsobila malou úrodu – a tedy i vysoké ceny.

A protože obiloviny jsou potřeba pro krmení hospodářských zvířat, zdražují další produkty. Kromě masa je to i máslo a další mléčné výrobky. Kromě toho stoupají i ceny obalových materiálů, například lahví nebo kartonů. Vyšší cena obalů a ječmene tlačí nahoru i cenu českého národního nápoje: piva. Jaké jsou predikce zvyšování cen potravin? Podle analytiků porostou řádově o 10 %.

Vývoj průměrných cen vybraných potravin

Časová řada za ČR

Zdroj: Český statistický úřad

Vývoj průměrných cen vybraných potravin

Energie, chleba, doprava… všechno roste

Bedlivě sledujeme situaci a aplikujeme nové způsoby výběru spolehlivých podnájemníků. Jsme si vědomi toho, že růst cen včetně růstu nájmů a záloh na služby ohrožuje finanční stabilitu většiny podnájemníků. Díky spolehlivému systému jsme schopni rizika spojená s možnými neplatiči převzít na sebe a i v této situaci garantovat našim klientům pravidelných 12 nájmů ročně.

Lidé nemají
úspory

Život od výplaty k výplatě se týká stále více Čechů

I když nominální mzdy rostou, stále nejsou schopné dohonit inflaci. Vyděláme si tak sice v průměru více, ale můžeme si koupit méně zboží. Mnoho Čechů si tak není schopno tvořit pravidelně rezervy na horší časy. Asi 25 % domácností si neumí poradit s nenadálým výdajem vyšším než 10.000 Kč. Život od výplaty k výplatě je pro mnohé krutou realitou.

V poslední době tak potravinové banky zažívají smutný fenomén. Přibývá prvožadatelů o potravinovou pomoc. Nemluvíme o uprchlících z Ukrajiny, ale o občanech ČR, které ekonomická situace dohnala k tomuto nepříjemnému rozhodnutí. Podle údajů potravinové banky pro Prahu a střední Čechy využívá potravinovou pomoc okolo 550 klientů měsíčně. Před vypuknutím covidové krize to bylo pouhých 50.

Každá změna nájemníka vás stojí jeden až dva nájmy. Pokud se váš nájemník dostane díky stávající situaci do finančních problémů a nebude schopen nájem platit, můžete přijít až o 3 nájmy. To je víc než stojí naše služby – ty nejsou jenom o garanci 100 % nájmu, ale také o starosti o váš byt a jeho nájemníky. S námi je pronájem bytu jednoduchý a bezpečný.

Jak pronajmout byt bez rizika KALKULAČKA VÝNOSŮ Z PRONÁJMU
NEZÁVAZNĚ POPTAT