Na inflaci se můžeme dívat několika způsoby. Můžeme měřit roční přírůstek spotřebitelských cen, pak je současná inflace podle Českého statistického úřadu 5,2 %. Pokud srovnáme loňský únor s letošním, vyjde nám inflace dokonce ve výši 11,1 %. Česká národní banka se snaží tlumit inflační tlaky zvyšováním sazeb. Výsledek? Stále dražší hypotéky. Dnešní absolventi stěží dosáhnou na vlastní byt, roste zájem o nájemní bydlení. To zvyšuje tlak na růst nájmů.

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

Měsíční vývoj meziročního indexu spotřebitelských cen

A protože obiloviny jsou potřeba pro krmení hospodářských zvířat, zdražují další produkty. Kromě masa je to i máslo a další mléčné výrobky. Kromě toho stoupají i ceny obalových materiálů, například lahví nebo kartonů. Vyšší cena obalů a ječmene tlačí nahoru i cenu českého národního nápoje: piva. Jaké jsou predikce zvyšování cen potravin? Podle analytiků porostou řádově o 10 %.

Časová řada za ČR

Zdroj: Český statistický úřad

V poslední době tak potravinové banky zažívají smutný fenomén. Přibývá prvožadatelů o potravinovou pomoc. Nemluvíme o uprchlících z Ukrajiny, ale o občanech ČR, které ekonomická situace dohnala k tomuto nepříjemnému rozhodnutí. Podle údajů potravinové banky pro Prahu a střední Čechy využívá potravinovou pomoc okolo 550 klientů měsíčně. Před vypuknutím covidové krize to bylo pouhých 50.

ASK WITHOUT OBLIGATION