30 dubna, 2024

Padající ceny hypoték – vyplatí se koupit investiční nemovitost?

Po tučných letech se hypoteční trh v roce 2023 téměř zastavil. Vysoké úrokové sazby, které často přesahovaly 7 %, výrazně snížily poptávku po novém bydlení. Tento trend zvrátila Česká národní banka v prosinci roku 2023 snížením úrokových sazeb, které zopakovala ještě v únoru a březnu. Hypoteční trh zareagoval pozitivně. Průměrná úroková sazba klesla v únoru na 5,36 %, stoupl také objem poskytovaných hypoték. Levné hypotéky však vytváří tlak na růst cen realit. Vyplatí se nyní koupit investiční nemovitost?

Zlom nastal v únoru 2024: Česká národní banka snížila sazby

Období zvyšování  cen hypoték ukončila Česká národní banka. Po prosincovém snížení sazeb o půl procentního bodu přistoupila k dalším dvěma snížením základní sazby, z nichž poslední bylo 20. března. Po zásazích centrální banky se základní sazba dostala na 5,75 %.

Banka při snižování postupovala méně razantně, než by si vzhledem k celkovému vývoji ekonomiky mohla dovolit. Opatrná je zejména s ohledem možný prudší nárůst objemu hypoték, který může způsobit opětovné inflační tlaky. K dalšímu snižování sazeb tak přistoupí postupně v průběhu roku.

Sazby hypoték již klesají pod 5 %

Na politiku centrální banky brzy zareagovali poskytovatelé hypoték. Zatímco na konci loňského roku jste mohli očekávat úrok okolo 7 %, v současnosti nabízí některé banky sazby pod 5 %. Podle statistik České bankovní asociace byla v únoru průměrná úroková sazba u nových úvěrů 5,36 %. Do konce roku by průměrné sazby úroků u hypoték mohly prorazit magickou hranici 4 %.

Srovnání nabídky hypoték v dubnu 2024:

České spořitelna: úrok od 5,29 %

Komerční banka: úrok od 5,09 %

Airbank: úrok od 4,89 %

Fio banka: úrok od 4,48 %

 

Vývoj cen nemovitostí a nájmů: větší poptávka i zvyšující se ceny nájmu

Uvolnění hypotečního trhu způsobilo větší poptávku po nemovistech a s ní spojený růst cen. Podle serveru Sreality v prvním čtvrtletí roku 2024 vzrostla v Praze cena bytů v průměru o 2 % (oproti předchozímu čtvrtletí), nabídka přitom vzrostla o 12 %. Obdobně reagovaly nemovitosti v Brně. V Ostravě vzrostla cena nemovitostí o 5 %. Průměrná cena bytu v Praze je dnes 130 369 Kč/m2, v Brně 105 301 Kč/m2 a v Ostravě 52 064 Kč/m2.

Ceny nájmů přitom v roce 2024 rostou. Podle Deloitte Rent Index vzrostly ceny nájmů v ČR v prvním čtvrtletí 2024 oproti předchozímu období o 1 %. Průměrná cena pronájmu bytu stoupla na 295 Kč/m2. V  Praze cena činila 400 Kč/m2. V průměru se zvýšila o 1,5 %, nejvíce přitom stoupla u cihlových domů.

Podle serveru Sreality se v Praze pronajímaly v březnu 2024 byly průměrně za 421 Kč/m2 (oproti březnu 2023 se jedná o nárůst o 7 %). V Ostravě se byty pronajímají za 213 Kč/m2, v Brně za 332 Kč/m2.

Nastává optimální doba pro investici do nemovitostí: nečekejte na nižší sazby

Oživení hypotečního trhu znamená, že cena nemovitostí bude nyní stoupat. Do konce tohoto roku přitom můžeme očekávat další mírné snižování hypotečních sazeb. Pokud uvažujete o koupi investičního bydlení, nyní máte optimální příležitost. Nečekejte přitom na další snižování sazeb: současně s ním budou ceny nemovitostí růst, ve výsledku byste neušetřili.

Pronájem investiční nemovitosti bez starostí

Chcete vaši investiční nemovitost pronajmout, máte ale obavy, že nenaleznete spolehlivé nájemníky? Máme pro vás jednoduché řešení: svěřte pronájem vaší nemovitosti správcovské firmě. Tvůj Správce nalezne ideálního nájemníka, sepíše kvalitní nájemní smlouvu, a postará se o to, aby váš investiční byt nebo dům zůstal v perfektním stavu. Vy získáte pronájem bez starostí a více času pro sebe.

 

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT