Přehledný postup pro OSVČ pronajímatele: Jak žádat o podporu v době koronaviru
Pronajímáte byt a dostali jste se kvůli koronaviru do finančních problémů? Asi vám neuniklo, že jako OSVČ máte nárok na kompenzační příspěvek od státu. Řekneme si, jaké jsou podmínky pro jeho přiznání, kde žádost podat i jakou výši příspěvku vláda nově odsouhlasila.
Komu je příspěvek určen
Stát chce alespoň trošku ulehčit všem osobám samostatně výdělečně činným (dále jen OSVČ), kteří v přímém důsledku epidemie přišli částečně nebo zcela o možnost vykonávat svou živnost. Poskytnutá podpora možná mnohým podnikatelům nevytrhne trn z paty, ale jak se říká, lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.
Drobným živnostníkům může pomoct překlenout kritické období a přežít. Majitelům prázdných bytů, sloužících ke krátkodobým pronájmům může příspěvek alespoň částečně pokrýt ztráty, zvlášť pokud mají na byty zřízenu hypotéku.
Jaké podmínky musí žadatel splnit
Ministerstvo financí se nakonec rozhodlo pro poměrně benevolentní podmínky přiznání příspěvku. Stačí „zapadnout“ do jedné z následujících kategorií:
- a) Museli jste uzavřít provozovnu či omezit její provoz
- b) Vy nebo vaši zaměstnanci jste byli v karanténě
- c) Omezili jste poptávku po výrobcích, službách nebo jiných výstupech vaší samostatné výdělečné činnosti
- d) Museli jste omezit či ukončit dodávky nebo služby potřebné pro výkon vaší samostatné výdělečné činnosti
- e) Péče o dítě nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě u vašeho zaměstnance
Na příspěvek mají nárok také osoby, které si podnikáním přivydělávají a zároveň jsou to studenti do 26 let, lidé pečující o zdravotně postiženou osobu, lidé pobírající starobní či invalidní důchod nebo osoby na mateřské či rodičovské dovolené.
Na podporu naopak nedosáhnete, pokud jste zaměstnanci na hlavní pracovní poměr, stali jste se OSVČ 13. března 2020 nebo později, pobíráte podporu v nezaměstnanosti či pracujete na DPP či DPČ, kde jste účastni nemocenského pojištění a zároveň jste OSVČ.
Jak a kde o podporu žádat
Zažádat o podporu není nic složitého. Nejjednodušší způsob je vyplnit online formulář (např. zde), který se automaticky odešle na místně příslušný finanční úřad. Je důležité vyplnit správnou adresu finančního úřadu a zaslat žádost pouze jednou.
Pokud budete žádost přece jen sepisovat sami, nezapomeňte na kontaktní údaje, číslo bankovního účtu a čestné prohlášení. V něm musí být uvedeno, že jste byli finančně postiženi epidemií koronaviru a také jakým způsobem vás krize zasáhla. Uveďte také, že nepobíráte žádnou jinou podporu.
Podepsaný dokument pak pošlete poštou, datovou schránkou nebo jen naskenovaný emailem na adresu místně příslušného finančního úřadu.
O příspěvek je možné žádat až do 29.6.2020.
Na kolik peněz mají OSVČ nárok?
Vládní program na pomoc OSVČ dostal název „pětadvacítka“, podle jednorázového příspěvku 25 000 Kč, na který měli podnikatelé nárok za období od 12. března do konce dubna.
Nejnovější schválená verze živnostníkům přiznává fixní příspěvek ve výši 500 Kč denně, a to až do 8. června (prozatím). Pokud OSVČ splňuje podmínky pro přiznání příspěvku jen v určitém časovém období, bude mu vyplacen adekvátně jen za ty dny, kdy na něj má nárok.
Kdy peníze čekat
Vše záleží na rychlosti zpracování žádostí na finančních úřadech. A vzhledem k vysokému počtu žádostí to bude určitě pár dní (ne-li týdnů) od jejich podání trvat. Rychlost vyplácení je ale pro všechny strany prioritou. Momentálně již úřady vyplatily OSVČ přes 3 miliardy korun.
Nezapomeňte, že jako OSVČ můžete uplatnit i další výhody, jako např.:
- ošetřovné při péči o dítě do 13 let
- od března do srpna 2020 nemusíte platit zálohy na sociální a zdravotní pojištění
- přehled o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2019 můžete podat až do 3. 8. 2020
§ termín podání daňového přiznání byl posunut do 1. 7. 2020