23 února, 2024

Nebuďte jako sardinky: 7 triků, jak zvětšit malý byt

Mačkáte se v bytě jako sardinky? Vysoké ceny nájmů a energií, ale také možnost bydlet v centru města, lákají čím dál víc nájemníků do menších bytů a garsonek. Zabydlování je trochu výzva, ale i malý byt ale umí útulný a pohodlný. Poradíme vám, jak na to.

Trik č. 1: Začněte stylově: sjednoťte byt a odlehčete ho

Obývák ve skandinávském stylu, kuchyně jako v Provence? Střídání stylů, barev a dekorací prostor opticky roztříští a zmenší. Pro malé byty volte raději jeden styl. Odlehčený, ve světlých tónech a studených odstínech. Tmavé barvy můžete použít, ale musíte to s nimi umět: třeba v úzkých pokojích bílá kratší stěna a barevná delší stěna dodají prostoru větší hloubku.

Trik č. 2: Sjednocujte od podlahy

Ta by měla být stejná ve všech místnostech (snad s výjimkou koupelny). Vyberte odstín o něco tmavší než stěny, ale ne tmavý. Přemýšlejte i nad směrem pokládky: prostor zvětší diagonálně položená prkna, v obdélníkové místnosti položte podlahu podél delší stěny.

Trik č. 3: Provzdušněte, prosvětlete

Chcete prostor? Zredukujte nábytek na minimum. Pokud můžete, vyměňte uzavřené skříně za policové.  Přidejte do bytu zrcadla. Některá dejte proti oknům: vytvoří iluzi dalšího prostoru a prosvětlí byt. Další postavte za lampu nebo zdroj světla.

Trik č. 4: Když to půjde, bourejte

Zkuste odstranit přebytečné příčky. Spojit můžete třeba obývací pokoj s kuchyní (dejte si ale pozor na nosné zdi – ty nebourejte!). Jste připraveni pokračovat? Kde to půjde, odstraňte dveře. Uvidíte ten rozdíl: byt se otevře a prosvětlí. Navíc získáte další prostor. Že chcete soukromí? Můžete využít závěsy. Pokud se dveří nechcete vzdát, volte posuvné, nebo aspoň prosklené, které propouštějí světlo.

Trik č. 5: Minimum nábytku, maximum prostoru

Nábytek jste zredukovali, ale kam teď s věcmi? Zaměřte se hlavně na skryté úložné prostory. Uvnitř pohovky, pod postelemi v ložnici, v taburetech, nad kuchyňskou linkou. V koupelně nebo obýváku můžete využít odkládací vozíčky. Vypadají elegantně a dají se přesouvat podle potřeby. Ze všeho nejdřív ale proveďte generální úklid: vytřiďte nemilosrdně nepotřebné věci.

Trik č. 6: Skládejte nábytek a využijte zdi

Vybírejte takový nábytek, abyste ho mohli uklidit, složit nebo zasunout. Třeba židle, které můžete poskládat na sebe, nebo rozkládací jídelní stůl. K sedací soupravě kupte taburetky pro hosty, které se dají snadno zasunout pod stolek. Kupte takové, které mají úložné prostory. Maximální využijte možnosti zdi: můžete na ni zavěsit hrníčky, kuchyňské náčiní, policové systémy. Nebojte se jít až ke stropu: opticky tak prostor zvětšíte.

Trik č. 7: Pověste to výš a vertikálně

Prostor od podlahy ke stropu zkuste využít na maximum. Myslete přitom vertikálně. Závěsy, květiny, obrazy nebo svislé pruhy opticky místnost prodlouží. Obývací pokoj nádherně oživí převislé pokojové rostliny, které umístíte ke stropu. Pokud chcete mít závěsy, umístěte garnýž až ke stropu. Vhodné jsou i vertikální žaluzie. Pokud se vám líbí živější interiér, můžete si pohrát s vertikálními proužky: na stěnách, sedací soupravě nebo na obrazech. Nezapomeňte ale, že méně je více.

Trik č. 7 pro pokročilé: mezipatro

Jak z jedné místnosti udělat dvě? Vyrobte si mezipatro. Populární jsou postele u stropu. Pod ně můžete umístit pracovní stůl, čtecí koutek nebo úložné prostory. Někdo dokonce volí umístění postelového patra nad kuchyňskou linku. Pokud při pomyšlení na spaní u stropu trpíte klaustrofobií, můžete patro využít jako úložné prostory.

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT