12 listopadu, 2021

Průvan, plísně, hmyz. Zimo, radši zmiz! aneb jak na zimu v bytě

Zima umí být pěkně protivná. Někdy si v bytě připadáte jako ve staré Anglii: přes okenní rámy hrozivě kvílí meluzína, v bytě je tma a vlhko a pod parapetem se začíná tvořit plíseň, která se roztahuje jako svého času Britské impérium. Vy se krčíte v křesle zachumlaní do deky a sníte o komorníkovi s horkým čajem. Pokud vás anglická romantika nebaví, přečtete si, jak byt zachránit před průvanem, plísní i nechtěnými návštěvníky. 

Stará dřevěná okna 

Zima a průvan umí pěkně potrápit. Tělo i peněženku. Přitom někdy stačí maličkost. Za průvanem většinou stojí netěsnící stará dřevěná okna. Ne, nebudeme vám radit, ať je hned vyměníte za nová. Obvykle stačí okna správně utěsnit. Pomůže oboustranná těsnící páska, kterou seženete v běžném hobby marketu. Před nákupem si vyměřte, jaký rozměr potřebujete (abyste okno mohli dovřít) a nezapomeňte před nalepením pořádně očistit rám oken. Vyhněte se levnějším těsnícím páskám z molitanu, často vydrží jenom jednu nebo dvě sezóny. 

 

Chlad ode dveří 

Bydlíte v krásném prvorepublikovém domě? Vaše nádherné vchodové dveře se dvěma křídly vás mohou v zimě taky potrápit. Pokud přes ně fučí zima z chodby, zkontrolujte práh. Není načase ho vyměnit? Utěsnit můžete i dveře jednotlivých místností – pokud jste moderní a prahy nemáte, můžete na dveře použít těsnící kartáčovou lištu. Částečně také pomůže zavěšení závěsu za vstupní dveře. 

 

Orosená má být dvanáctka, ne okno!

Pokud se vám okna rosí zvenku, je všechno v pořádku. Jsou kvalitní a dobře izolují. Rosení oken mezi skly naznačuje větší problém – okno pořádně netěsní a zřejmě mají nějakou závadu. Nejčastěji se ale okna rosí zevnitř. To znamená jediné – v bytě máte vlhko. A vlhko znamená plísně a další komplikace. 

Jak si poradit? Přes den vytáhněte žaluzie a nechte okno prohřát sluníčkem. V zimě nevětrejte mikroventilací – můžete problém jenom zhoršit. Utírejte pravidelně vlhkost z parapetů – předejdete vzniku plísní. 

Plísně mají rády vlhkost a mlsají vaše zbytky

Plíseň má ráda vlhko a teplíčko. Nesnáší větrání. Nejvíc se jí proto líbí ve vaší koupelně a kuchyni. Jak na ni vyzrát? Základem je dobře větrat. Při vaření zapínejte digestoř. Nezapomeňte na důkladný úklid, plísně se živí organickými zbytky (drobečky, vlasy, úlomky kůže, …). 

Pokud se již plíseň objevila, pomohou volně prodejné čistící přípravky. Plíseň je ale záludná v tom, že prorůstá materiály, může se proto objevit znovu.  Někdy je potřeba radikální zásah, např. výměna spár, nová sanitární omítka, v závažných případech pomůže jen rekonstrukce. Proto nezanedbejte prevenci a nezapomeňte větrat!

 

Nechcete plíseň? Vlhkost musí pryč!

A jak na vlhký byt? V zimě se snažte prádlo nesušit v bytě (sušička ostatně není tak velká investice). Nenechávejte volně postávat nádoby s vodou. Pozor i na květiny – některé vlhkost zvyšují, některé naopak snižují. Vybírejte proto správně! Pokud máte v bytě pořád vlhko, můžete pořídit pohlcovač vlhkosti – existují elektrické pohlcovače i levnější mechanické granulované směsi. Na vlhké stěny můžete aplikovat přípravek na potlačení plísní. 

 

Udělejte průvan! Ale jenom na chvilku… 

Větrat se musí umět. Otevřete okno dokořán a vyvětrejte intenzivně po dobu 5 minut. Lepšího účinku dosáhnete, když otevřete okna v protilehlých místnostech a vytvoříte průvan. Vzduch se rychle vymění za nový a stěny nestihnou vychladnout. Ze stejného důvodu v zimě zapomeňte na mikroventilaci. 

 

Nechtěné návštěvy: když se hmyzu stýská po teple

Nejen vám se stýská po teple. Mráz a sníh vyhánějí do domů i hmyzí návštěvníky. Pokud nechcete mít hmyzí (nebo nedej bože krysí) spolubydlení, pobyt jim musíte znepříjemnit. Utěsněte všechny škvíry, aby se k vám nedostali. Nenechávejte v kuchyni zbytky jídla – nedávejte hmyzu příležitost k mlsání. Hmyzáci mají taky rádi vlhké prostředí – chodí se prostě napít. Prohlédněte si celý byt, jestli někde nekape voda (hlavně u oken, v kuchyni, koupelně a na záchodě). 

I přes všechnu péči se u vás nechtění návštěvníci mohou stavit – proklouznou při větrání, přinesete si je s nákupem (takhle rádi cestují švábovití, brrr!) nebo prolezou odpady. Pak je možná ten pravý čas zavolat profesionály. Umí vás návštěvníků nejen zbavit, ale i prohlédnout byt a zabránit jejich návratu. 

 

Teplíčko je teplíčko… Ale je zdravé? 

Ve srovnání s britským domem jsou české byty jako Havaj. Dopřáváme si luxus příjemných 25 °C, přitom je vhodnější teplota okolo 20 °C. Při spánku stačí teplota o stupeň nebo dva nižší. Pokud v bytě přetápíte, váš organismus se bude hůře bránit chladu a budete častěji nemocní. Snížením teploty ale pomůžete nejen vašemu zdraví, ale i zdraví planety, a hlavně vaší peněženky. Nebuďte proto „trenýrkáři“, vezměte si doma vlněné ponožky a svetr a myslete na planetu!

 

Krásnou, ničím a nikým nerušenou zimu vám přeje Tvůj správce!

NEZÁVAZNĚ POPTAT