20 srpna, 2020

Vývoj cen nemovitostí v Praze po koronavirové krizi

Koronakrize zamíchala silně kartami i v oblasti realit. Nejcitelněji bylo zasaženo krátkodobé nájemní bydlení typu Airbnb, ale ovlivněny byly i ostatní části trhu s nemovitostmi. Jak to s cenami vypadá aktuálně, za kolik se dá v Praze momentálně pronajmout či koupit byt? A blíží se už realitní trh ke stavu před krizí?

Nesmělé odhady vývoje cen

Koronavirová krize dala do pohybu v oblasti realit celou řadu věcí. Odhady vývoje cen nemovitostí po krizi byly různé a i mezi fundovanými ekonomy či analytiky nepanoval jednotný názor. Někteří byli skeptičtější, jiní optimističtější. Společným jmenovatelem ale byla většinou opatrnost, co se týče nějakých zásadnějších prognóz. Nikdo se nechtěl pouštět na tenký led a tvrdit že to bude zcela jistě tak či onak. Když už ale nějaký názor padl, většinou odborníci odhadovali stagnaci dosavadního enormního růstu cen či maximálně lehký propad, a to ještě ne plošně, ale spíše regionálně.

Nyní se zdá, že hlavní vlna koronaviru je více méně zažehnána, i když se určitě nedá říct, že by se věci vrátily zcela do normálu a do stavu jako před krizí. Otázka je, zda je něco takového vůbec možné.

Každopádně ceny nemovitostí v Praze byly před krizí nějak nastaveny, byly na určité úrovni a tak se dá porovnat tehdejší stav s tím současným. Jak dlouho bude tento stav trvat a jakým směrem se bude ubírat, je opět otázka.

Levné nájmy, ale zdaleka ne všude

Tím zřejmě hlavním sdělením je skutečnost, že ač se laickým pohledem mohlo zdát, že ceny nemovitostí budou hromadně padat dolů, není tomu tak (čímž se potvrzují opatrné prognózy většiny analytiků).

Jednou z oblastí, kde šly ceny skutečně dolů, je nájemní bydlení. Souvisí to především s krizí krátkodobého nájemního bydlení a ubytování typu Airbnb. Tyto byty zůstaly vlivem uzavření hranic a zastavení přílivu zahraničních turistů většinou zcela prázdné a majitelé je začali nabízet k dlouhodobějším pronájmům.

Počet bytů nabízených k pronájmu tak během krize kontinuálně stoupal a s tím jak rostla nabídka, tak zároveň klesaly ceny.

Největší nárůst nově nabízených bytů k pronájmu byl v centrální části Prahy, proto paradoxně právě zde došlo k nejvýraznějšímu poklesu cen nájemního bydlení, a to až o 25 %. Průměrný pokles cen byl podle datové analytičky společnosti  Seznam.cz Šarloty Smutné zhruba 15 %.

Tato situace ale taky nebude trvat věčně, protože i zahraniční turisté se začnou do Prahy pomalu vracet a ceny se zřejmě začnou opět pomalu vyrovnávat.

Ceny bytů v Praze zůstávají vysoko

Co se týče cen bytů v Praze, ty se také vyvíjely podle aktuální situace. Největší fluktuací prošly ceny bytů o velikosti 2+kk na Praze 1, kde se v období od půlky ledna do půlky dubna pohybovaly v rozmezí 120 – 230 tisíc Kč/m2. Nejnižší ceny s velmi malými výkyvy byly na Praze 4, 5, 9 a 10, kde se pohybují dlouhodobě kolem hodnoty 100 tis. Kč/m2 a vliv koronaviru se zde téměř vůbec neprojevil.

Ceny bytů jsou tak stále na velmi vysoké úrovni. Podle dat společnosti Deloitte stoupla cena volných bytů v Praze od roku 2014 o celých 177 %.

Zároveň nedochází ke zlevňování. Ceny naopak neustále rostou, a to o jednotky procent. Konkrétně v Praze v období od poloviny března, kdy byla zavedena omezující opatření proti šíření koronaviru, do půli května vzrostly o 3,7 % na 102 519 korun za metr čtvereční. Je otázkou, jak bude vypadat situace v dalších měsících, protože momentální čísla ještě stále vycházejí především z prodejů smluvených před vypuknutím krize.

Jak vypadá další vývoj

Nynější ceny nemovitostí jsou ještě stále určovány spíše stranou nabídky, takže i ochota ke zlevňování je minimální. Změnu by mohlo přinést pouze výrazné oslabení poptávky, způsobené zásadním zpomalením ekonomiky či nárůstem nezaměstnanosti.

Stále se ale najde dost lidí, kteří peníze mají a na pokles cen nemovitostí čekají, jen aby je mohli výhodně nakoupit a peníze tak zhodnotit. I proto zřejmě nenastane ani v budoucnu nějaké výrazné či zásadní zlevňování. Korekce cen na trhu s nemovitostmi bude zřejmě pozvolná a bude se týkat spíše bytů než domů či stavebních pozemků.

NEZÁVAZNĚ POPTAT