18 října, 2020

Ze dne na den zavřené koleje. Jak připravit nájemní byt pro studenty?

Tisíce studentů se ve středu 14. října ocitly bez bydlení. Snažíte se právě pronajmout byt? Zaměřte se na studenty! Jak je zaujmout, co od bydlení očekávají a na co se připravit?

Student jako dočasný nájemce ochotný zaplatit víc

Vysokoškolští studenti jsou ideálními nájemci, pokud hledáte někoho na krátkodobý nebo střednědobý pronájem. Většinou hledají pronájem na minimálně jeden semestr (tj. půl roku) nebo na jeden celý rok. Často se stěhují.

Mnohdy jsou ochotni platit vyšší nájem. Především, pokud je byt v dobré dostupnosti centra nebo univerzitních kampusů (Dejvice, Staré Město, Žižkov). Často jsou během studia podporováni rodinou – to snižuje riziko neplatičů.

Na studenty byste měli zacílit, pokud pronajímáte byt v centru. Mladí zájemci často nepotřebují parkování a vystačí si s MHD.

Kompletní přehled výhod a nevýhod vybraných skupin, kterým lze pronajmout byt čtěte v našem článku ZDE.

Jak vypadá ideální byt pro studenty?

Studenti nejsou nároční na vybavení (oproti lokalitě, kterou upřednostňují), avšak přesto jsou věci, které tato skupina bezpodmínečně vyžaduje.

Internetové připojení

Začínáme trochu netradičně, avšak zkraje je třeba vypíchnout, že kvalitní internetové připojení by mělo být součástí každého bytu, který chcete nabídnout studentům. Tento požadavek je ještě silnější v dnešní „online“ době, kdy je většina lidí odkázaná na funkční počítač a wifi.

Doporučujeme investovat do kvalitního routeru a spolehlivého poskytovatele internetového připojení. Stabilní wifi je pro studenty nezbytností.

Nevíte si rady s výběrem poskytovatele internetového připojení? Kontaktujte nás a my za Vám za menší poplatek uděláme průzkum trhu a nabídneme Vám nejvhodnější poskytovatele v dané lokalitě v poměru cena x kvalita.

Stůl a židle

Studenti tráví u stolu většinu času. I když někteří dávají přednost práci a studiu v knihovnách, studovnách či v kavárnách, stůl a židle v pokoji studenta nesmí chybět. Do stolu není třeba investovat moc, spíše se zaměřte na výběr pohodlné židle. Pokud k vybavení přidáte uzamykatelné zásuvky ke stolu, lampičku nebo nástěnku, tak získáte plusové body za pár peněz.

Postel

Když student nesedí u stolu, tak ho pravděpodobně najdete ležet v posteli. A to nejen v době sociálního distancu, kdy jim často nic jiného nezbývá. Kvalitní spánek je základem zdraví a produktivity, a tak, pokud byste na něčem neměli šetřit, tak je to pohodlná postel. Řekli jsme si, že studenti jsou nenáročnými nájemníky, co se týče vybavení. Zkoušky složí i s proleženou matrací a chybějícími rošty, ale za takový servis cenu za pronajímatele roku rozhodně nezískáte.

V souvislosti s výběrem vhodné postele je třeba zmínit, že pokud nechcete riskovat to, že v bytě bude dlouhodobě přespávat více lidí, než je vedeno ve smlouvě, kupte spíše jednolůžkové postele. Více o této problematice v článku Počet osob v nájemním bytě.

Stojan na oblečení

Pro většinu studentů je byt jen přechodným útočištěm. Na víkendy často jezdí do rodných měst, kde stále mají uloženou část šatní skříně. Není potřeba kupovat velkou a prostornou skříň na oblečení, často stačí i stojan či „štendr“ za pár stovek korun. Pokud bude v bytě bydlet více studentů, raději jim pořiďte větší botník do předsíně.

Úložné prostory

Ve společných prostorech, zejména v kuchyni, by měl být dostatek poliček a úložných prostor, kam si studenti mohou ukládat své jídlo a další věci od knih po sbírku lahví Ginu.

Další elektrospotřebiče

V kuchyni by neměla chybět lednice a trouba s varnou deskou. Rozhodně není na škodu, pokud nájemníkům poskytnete i nějaké ty hrnce a pánve, které budou moci společně využívat. Především u pánví se ale smiřte s tím, že je po pronájmu vyhodíte, kvůli jejich opotřebení.

Do vybavení se hodí také varná konvice a myčka nádobí, to už je ale pro studenty relativně velký luxus. Takže je na vás, zda takové spotřebiče do bytu koupíte.

Co by ale mělo být součástí bytu, je pračka prádla. I když studenti jezdí často domů, ne každému se chce pokaždé vozit všechno špinavé prádlo autobusy a vlaky přes půl republiky.

 

Pronájem studentům je velmi specifický. I zde je důležité najít bezproblémové nájemce. Proto Vám přejeme hodně štěstí s výběrem!

Mohlo by Vás zajímat: Výběr vhodného nájemníka? Poradíme, jak vybrat a nepřebrat, Nájemník s COVID-19. Co dělat a jak postupovat? nebo Pronajmout zařízený, nebo nezařízený byt?

NEZÁVAZNĚ POPTAT