26 června, 2020

3 věci, které musíte v bytě pravidelně kontrolovat

Ať už byt pronajímáte nebo v něm sami bydlíte, měli byste dbát na pravidelné kontroly technického stavu. Kvůli bezpečnosti, klidu a celkové pohodě. Na jaké věci se vyplatí zaměřit?

V domácnosti najdete spoustu rizikových míst, které mohou ohrozit bezpečí. Nejen v samotném bytě, ale také blízkých sousedů. Jde hlavně o rozvody elektřiny, plynu, vody a topení.

Jestli jste už někdy vytopili souseda, jistě víte, o čem je řeč. Ona stačí malá prasklina na hadici u pračky nebo špatné těsnění a rázem vznikne obrovský problém, který stojí nemalé peníze a čas. Vysoušení koupelny a vymalování, to je ještě ta jednodušší varianta.

Proto se vyplatí věnovat se pravidelným kontrolám, ať už ve starších nebo nových bytech, protože škody mohou být jinak obrovské.

Tady jsou hlavní 3 oblasti, které stojí za to mít pod dohledem:

1. Pravidelné kontroly rozvodů elektřiny a plynu

Chcete mít sebe nebo své nájemníky v absolutním bezpečí? Zaměřte se na rozvody elektřiny a plynu.

Ve starších činžovních nebo panelových domech často narazíte na zastaralé rozvody. Proto je vhodné je pravidelně revidovat. Stejně důležitá je kontrola rozvodů plynu, pokud je plyn do domů zavedený.

Podcenění technického stavu rozvodů je zbytečné riziko, které může znamenat náklady za opravy navíc.

2. Kontroly spotřebičů

Domácí spotřebiče jsou v dennodenním provozu. Jejich špatný technický stav může snadno způsob například požár nebo poničení elektroinstalace.

Být obezřetný se vyplatí například v bytech, se kterým nemáte dlouhodobou zkušenost. Nevíte, v jakém jsou technickém stavu. Vyplatí se nespoléhat se na slovo původních domácích nebo na starší revize. I malá investice vám dodá velký klid a pocit bezpečí.

3. Kontroly těsnosti rozvodů vody a topení

Velmi nepříjemné jsou komplikace spojené s únikem vody ze špatně těsnících rozvodů nebo topení.

Roháčky, těsnění, sifony, přívodní hadice k myčkám a pračkám, špatně vyčištěné odpady… Je toho hodně, co kontrolovat. Předejdete nepříjemnému překvapení při úniku vody, který může trvat hodiny i dny, třeba když jste pryč na víkend nebo na dovolené.

Před každou sezónou se doporučuje také kontrola topného systému včetně těsnosti topných těles a pravidelná revize přístupnosti a stoprocentní funkčnosti všech uzavíracích ventilů.

Zkrátka, prevence je nejlepší pro stoprocentní fungování bytu.

A jestli na to nemáte čas, rádi za vás provedeme pravidelnou roční kontrolu bytu.

NEZÁVAZNĚ POPTAT