22 října, 2019

5 tipu, jak dobře pronajmout byt v Praze

Pokud vlastníte nebo kupujete byt v Praze, možná uvažujete o jeho pronajímání. Jaký z nich by ale dostal z hlediska pronájmu nálepku „ideální“? Záleží na mnoha okolnostech. Podíváme se na to, jaké byty jsou pro pronájem nejvýhodnější, které lokality nejvíce táhnou a kde se vaše investice pravděpodobně nejvíce zhodnotí.

1. Menší byty táhnou

V rámci České republiky jsou nejžádanějšími typy bytů kategorie 2+1 či 2+kk o velikosti 60 až 70 m2. Nejinak je tomu i v Praze, a to především v její centrální části, kde je o tyto byty velký zájem.

Koresponduje to především s cílovou skupinou, což jsou často zaměstnanci velkých mezinárodních firem či mladí singl jedinci s vyššími příjmy. Ceny nájmů jsou totiž v centru města nejvyšší v celé České republice. Za metr čtvereční se platí téměř 450 Kč.

2. Vyšperkujte byt k dokonalosti

Inzerovat polorozpadlý byt jistě není to pravé ořechové. Dejte si záležet na tom, aby byl byt v perfektním technickém stavu. Pokud jste se rozhodli pro krátkodobé či střednědobé pronájmy, pak by byt měl být kompletně vybavený. U dlouhodobých pronájmů spíše doporučujeme nechat byt nevybavený. K tomuto tématu více zde.

3. Novější byt, jistější investice

Vlastníte-li starší byt, v dobré lokalitě, s dobrou dostupností služeb, udržovaný, v technicky dobrém stavu, pak nebude problém sehnat nájemníka.

Nejžádanější kategorií bytů jsou ale momentálně novostavby. Nových bytů je v Praze stále akutní nedostatek a rychlost výstavby stále silně pokulhává za poptávkou. Proto také ceny nájmů u nových bytů v Praze stále rostou, na rozdíl od starších bytů, kde už ceny prošly svým vrcholem a momentálně stagnují.

Investovat do koupě bytů v novostavbách se tedy v Praze jednoznačně vyplatí.

4. Přemýšlejte o rekonstrukci

U větších bytů není od věci položit si otázku, zda se z ekonomického hlediska nevyplatí byt rozdělit či rozčlenit na více funkčních obytných částí. Otevírají se tak možnosti k pronajímání více pokojů více nájemníkům zároveň. Pokoje by samozřejmě neměly být průchozí.

Tato varianta nahrává spíše cílové skupině vyhledávající krátkodobější pronájmy (studenti, pracovníci firem, mladé páry apod.). Rodina se dvěma dětmi bude spíše preferovat dlouhodobější pronájem většího bytu, který bude mít kompletně pro sebe.

5. Dobrá lokalita, dostupné služby

Lokalita a na ni navazující dostupnost služeb je pro nájemníka zcela jistě jedním z klíčových faktorů při hledání bytu k pronájmu.

Stejně byste měli přemýšlet i vy, pokud byt v Praze kupujete k investici. Je důležité položit si otázku, jaká je vaše cílová skupina, komu chcete byt pronajímat?

Pulzující centrum Prahy

Pokud preferujete krátkodobé či střednědobé pronájmy, pak se klidně zaměřte na centrum Prahy či bezprostřední okolí. Pořizovací cena bude vysoká, ale byt můžete pronajímat za výrazně vyšší cenu než v okrajových částech Prahy či mimo ni.

Život v centru je rychlý a pulzující. Tomu bude odpovídat i charakter pronájmu.

Čeká vás častější střídání nájemníků a starosti s hledáním nových, sezónní výkyvy, častější přepisy záloh na energie, nutnost udržovat byt stále v top stavu apod. Samozřejmě hlavní devizou jsou potenciálně vyšší zisky.

Klidnější vody na okraji Prahy

Bydlení v okrajových částech Prahy (Roztoky, Dubeč, Chýně a podobně) nahrává spíše rodinnému typu bydlení. V prvé řadě je zde bydlení levnější. Bývá zde jednodušší najít pro děti školu/ školku. Jednodušší je zde i doprava a speciálně parkování, které je v centru velkým problémem.

Bydlení je zde komunitnější. Zde tedy doporučujeme cílit spíše na dlouhodobější pronájmy.

Dvakrát měř, jednou řež

Při koupi nemovitosti si každopádně dobře „osondujte“ terén, především územní plán města. Zaměřte se právě na dostupnost obchodů, škol, školek, možnosti vlastní či integrované dopravy. Velkou pozornost věnujte také hlučnosti místa, především blízkosti hospod či podobných podniků.

NEZÁVAZNĚ POPTAT