15 června, 2022

6 praktických tipů, jak zajistit byt před dovolenou

Čtení na 5 minut

 

Těšíte se konečně letos na pořádnou dovolenou? A těší se taky váš byt? Přeci jen, když ho necháte o samotě, dějí se věci. Někdy hoří zásuvky, jindy špatně zavřený kohoutek vyplaví sousedy, akvarijní rybičky slupne sousedovic kocour, co se proplíží ventilací, a váš sejf si prohlédne místní zloděj (s povzdechem, že 1234 není heslo). 

Možná máte štěstí od přírody a ještě vás žádná katastrofa nepostihla. Věřte ale, že náhody přejí připraveným. Na co všechno byste měli myslet, než ukážete na letišti pas a vyrazíte do vaší vysněné destinace? 

 

1.

Zachraňte byt před katastrofou. Ušetříte!  

Před odjezdem nezapomeňte uzavřít přívod vody a plynu. Vypněte také všechny spotřebiče. Nejvhodnější je vypojit je přímo ze zásuvky. Jednak výrazně snížíte spotřebu (spotřebiče často odebírají proud ve standby režimu), vyhnete se také riziku požáru. To je vyšší u starších spotřebičů. Pozor si dejte hlavně na varné konvice a topinkovače. 

Pokud odjíždíte na delší dobu než týden, vyplatí se vypnout i ledničku a mrazničku. Zvažte i vypnutí hlavního jističe – ovšem pouze tehdy, když neohrozíte chod domácnosti (elektrickou energii potřebují moderní zabezpečovací zařízení, ohrozit byste mohli i vaše akvarijní rybičky).  

 

2.

Nechlubte se předem! Lákáte zloděje 

Chcete všem ukázat, jak je nebe modré a památky staré? Udělejte to, až se vrátíte. Postování na sociálních sítích je přímo lákadlem pro zloděje. Bezpečně tak budou vědět, kdy nejste doma. Vůbec nejhorší nápad je ohlašovat dovolenou všem už před odjezdem. Není ani rozumné dovolenou příliš rozebírat na veřejnosti – třeba při nákupu nebo při posezení v hospodě. Nikdy nevíte, kdo vás poslouchá 😊. Pokud se chcete pochlubit, udělejte to až po návratu do neporušeného bytu. 

 

3.

Nelákejte mlsaly. Pořádně ukliďte

Také se rádi vracíte do krásně čistého voňavého bytu? Jeden z důvodů, proč před odjezdem pořádně uklidit. Nabízí se ale i víc pragmatický důvod: koberec plný drobků a zbytky v kuchyni nalákají hmyz, a někdy i větší návštěvníky. Pořádně proto vysajte, vytřete, ukliďte v kuchyni. Zvláštní pozornost si zaslouží lednička a mraznička – pokud odjíždíte na víc než týden, můžete dovolenou využít jako možnost vyklizení zbytků a důkladného vymytí. Navíc pak můžete ledničku vypnout ze zásuvky – docela dost tím uspoříte. 

 

4.

Myslete na květiny a zvířata

Nekřičí, že mají žízeň, proto na ně často zapomínáte. Pokud ale za okny nemáte kaktus, vaše květiny budou potřebovat zalít, až tu nebudete. Poproste souseda nebo kamaráda, ať vám s květinami pomůže. Před odjezdem je ošetřete: dejte je stranou od přímého slunce, zbavte je případných škůdců a preventivně ošetřete. 

Domácí mazlíčky nejlépe svěřte známému, se kterým se znají. Pokud nikoho takového nemáte, naplánujte si předem několik návštěv, aby si na sebe zvykli. Některá zvířátka mohou zůstat v bytě – typicky rybičky nebo želva. I těm zajistěte spolehlivou osobu, která umí vyměnit vodu, nepřekrmí je a žádná želva jí neuteče. 

5.

Posviťte si na zloděje

Váš byt možná bude chtít navštívit lupič profesionál. Trošku mu návštěvu znesnadněte. V ideálním případě máte doma bezpečnostní dveře a nějaké zabezpečovací zařízení. Pár drobnostmi ale můžete zloděje bezpečně odradit: 

  • Nechejte v jedné místnosti rozsvícené světlo. Existují i speciální světelné spínače, které se v určitých intervalech rozsvěcují simulují pobyt doma. 
  • Nezatahujte všechny závěsy. 
  • Poproste souseda nebo známého, aby vybíral vaši poštovní schránku. 
  • Pokud máte cennosti, dejte si je do trezoru. 
  • Pořádně zabezpečte okna. Nevyplatí se je nechat na ventilaci – nalákáte nejen lidské, ale i zvířecí návštěvníky. 

 

Další praktické tipy a rady, jak zabezpečit váš domov před odjezdem na dovolenou, najdete na stránkách Policie ČR. 

 

6.

Sedněte si a napočítejte do deseti. Pak byt naposledy zkontrolujte

Funguje to, fakt. Některé národy před odchodem počítají z pověrčivosti. Když se ale na chvíli zastavíte, zjistíte, na co jste zapomněli, a trochu utišíte cestovní horečku. Můžete si dokonce udělat seznam toho, co je potřeba zkontrolovat: 

️všechna okna jsou zavřená

️spotřebiče jsou vypnuté ze zásuvky

️je vypnutý přívod vody a plynu

️kocour (nebo jiný mazlíček) je v bezpečí u kamarádů 

️světla jsou vypnutá (až na jedno, které má odradit zloděje)

️nezapomněli jsme na Kevina!

 

Teď můžete s čistým svědomím vyrazit objevovat svět. Šťastnou cestu a ještě lepší návrat!

NEZÁVAZNĚ POPTAT