14 prosince, 2022

Chcete koupit investiční nemovitost? Teď je správná doba

Čtení na 4 minuty

Přemýšlíte nad investiční nemovitostí? Teď máte jedinečnou příležitost. Zájem o pronájem bytu je obrovský, poptávku zvyšují rodiny, které by za jiných okolností dosáhly na hypotéku, studenti, na které nezbyla kolej i běženci z Ukrajiny. Cena pronájmu vyskočila na 272 Kč/m2. Prodej nemovitostí se silně zpomalil, ceny čeká pokles a zájemci si mohou diktovat podmínky. Pokud už začínáte listovat realitními servery a vybírat nemovitost, zastavte se na chvíli a přečtěte si, jak správně pronajmout byt bez starostí.

O pronájem je enormní zájem, ceny bytů začínají klesat

Zájemců o pronájem přibývá. Kdo si před rokem mohl dovolit hypotéku, nemusí na ni dnes dosáhnout, nebo je pro něj vysoká splátka příliš velké riziko. K tomu se přidávají zájemci z řad studentů, kteří přešli z hybridní výuky na prezenční, a běženců z Ukrajiny. Trh nájemního bydlení tak zažívá silný růst.

Realitní index společnosti Deloitte ukazuje zvýšení nájmu v Praze a krajských městech o 4,6 % oproti předchozímu čtvrtletí. V samotné Praze nájemné vzrostlo o 7,6 %. V předchozím čtvrtletí byl nárůst „jen“ o 2,6 %. Pokud srovnáme výši nájmu s rokem 2014, vzrostla o celých 178,2 %.

Jiná je situace v případě prodeje nemovitostí. Ubývá zájemců a ceny stagnují. Důvodem je menší dostupnost financování nemovitostí. Byty, které se dříve prodaly do týdne, nyní najdete v nabídce i několik měsíců. Kupující si mohou diktovat podmínky. Přestože ve statistikách se pokles ještě neodrazil, realitní makléři pociťují znatelné ochladnutí trhu.

Investiční nemovitost přináší dvojí zhodnocení

Situace na trhu nyní nahrává pronajímatelům: mohou si nájemce vybírat a požadovat vyšší nájemné. Byt k pronájmu je zároveň dlouhodobá investice, která přináší dvojí zhodnocení: příjem z pronájmu a zhodnocení nemovitosti v čase. Vývoj na českém trhu nemovitostí napovídá, že v čase jejich cena stabilně roste.

Investiční nemovitost tak může být zajímavou součástí investorského portfolia. Mnoho zájemců si také pořizuje byt k pronájmu s vyhlídkou jeho předání svým dětem nebo vnoučatům, případně jako pohodlný menší byt, ve kterém budou chtít trávit důchod.

Jak vybrat byt na pronájem: nekupujte pro sebe

Při výběru se řiďte základní poučkou: byt k pronájmu nekupujte pro sebe. Tedy – obvykle ne. Pokud pořizujete nemovitost, kterou chcete odkázat vnoučatům, dovolte si trochu emocí. V opačném případě zapomeňte na vaše preference a vkus: byt má sloužit nájemcům, ne vám. Jaké jsou základní parametry výběru?

🏠Velikost: Trvale jsou nejžádanější byty 2+1 nebo 2+kk. Větší byty se pronajímají obtížněji a jsou vhodné spíše pro užší cílovou skupinu: studenty, případně spolubydlení.

🏠Lokalita: zcela zásadní. Byt hledejte v místě, kde budete mít dostatek zájemců. Větší město, přítomnost univerzity nebo zahraničních firem, které hledají pronájmy pro své zaměstnance, zvyšují pravděpodobnost dobrého pronájmu. Byt volte v blízkosti infrastruktury (dopravní dostupnost, dojezd do centra města, …).

🏠Stav: pokud kupujete starší byt, zvažte, zda potřebuje rekonstrukci, a kolik tato investice bude stát. Berte přitom v úvahu cílovou skupinu, pro kterou chcete pronajímat. Movití klienti, případně klienti ze zahraničí, preferují, pokud mohou ovlivnit konečnou podobu bytu. Zároveň můžete upravit celkovou dispozici bytu (např. pro studenty vytvořit dostatečné soukromí vhodně zvolenými příčkami atp.).

🏠Vlastnictví: v případě bytových družstev mohou stanovy omezit možnost pronájmu bytu. Berte to v úvahu při koupi a ujistěte se, že byt je vhodný pro vaše záměry.

Jak na investičním bytu neprodělat kalhoty

Byt k pronájmu má i svá rizika. V první řadě musíte najít správného nájmce: vhodného pro váš byt, spolehlivě platícího, udržujícího byt v dobrém stavu. Jinak se může stát, že vám zbude zdemolovaný byt, nezaplacené nájemné a naštvaní sousedi.

Také musíte myslet na údržbu, opravy, kvalitní nájemní smlouvu, placení daní, vyúčtování energií, komunikaci s nájemníkem… Investiční byt není totiž obvykle tak úplně pasivní příjem. Jde to ale i jinak!

S pronájmem pomůže správcovská společnost

Pokud chcete mít jistotu, že o váš byt bude správně postaráno, využijte správcovskou firmu. V Tvůj Správce zajistíme, že váš byt bude udržovaný, nájemce bude platit včas a vy nebudete muset vyřizovat otravnou administrativu. Jak to uděláme? Staneme se vaším nájemcem. Najdeme spolehlivého podnájemníka, postaráme se o údržbu bytu, vyřídíme veškerou administrativu. A k tomu vám garantujeme nájem. A to i tehdy, když zrovna byt není obsazený. Váš byt tak bude spolehlivá investice bez starostí.

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT