23 září, 2019

Jak a kde efektivně inzerovat nemovitost k pronájmu

Inzertní weby – rychlá cesta k pronájmu nemovitosti

Pokud potřebujete pronajmout vaši nemovitost, možná řešíte, na jaký inzertní portál nabídku vložit. Na kterém inzertním serveru je největší šance na rychlou odezvu? Možností internetové inzerce je dnes spousta a nabídka služeb poměrně široká. Podíváme se, co jednotlivé weby nabízí a kolik za inzerci zaplatíte. Zaměříme se i na stránky, které zprostředkovávají pronájem bez prostředníka v podobě realitních kanceláří (dále jen RK).

Velké placené inzertní servery – sázka na jistotu

Jednou z nejběžnějších a nejvíce využívaných možností je umístění inzerátu na některý z velkých inzertních serverů. Zaplatíte poplatek, který bývá jednorázový, měsíční či jinak individuálně nastavený, umístíte vaši nemovitost na web a čekáte, až se ozve zájemce. Velkými inzertními servery tohoto typu jsou např. Sreality.cz či Reality.idnes.cz. Stránky jsou přehledné, zájemce si nabídky může libovolně filtrovat, porovnávat mezi sebou apod.

Nenechte svou nabídku zapadnout

Vzhledem k obrovskému množství denně přidaných nabídek se může jednoduše stát, že ta vaše za krátkou dobu „zapadne“ a přestane se objevovat. Proto se dá za příplatek vložená nabídka tzv. topovat, což znamená, že se zájemcům bude objevovat přednostně a bude stále posouvána na přední pozice. Na sreality.cz zaplatíte za jeden inzerát 60 Kč/den. Jedno topnutí vás vyjde na dalších 60 Kč. A topovat můžete až 3x denně. Pokud máte více inzerátů, cena se postupně snižuje. Portál reality.idnes.cz má ceny o něco nižší, za jeden inzerát zaplatíte 10 Kč, za tzv. HOPování, jak je zde topování nazýváno zaplatíte 8 korun navíc. Většina inzertních serverů nabízí celou řadu dalších placených možností, jak svou nemovitost ještě efektivněji inzerovat a zvýšit šanci na rychlé nalezení vhodného nájemníka. Může to být reklama v podobě banerů, komerčních sdělení, inzerce na homepage (reality.idnes.cz), specifických inzertních balíčků (sreality.cz) a podobně. Podrobné informace o nabízených službách a cenách najdete vždy v ceníku na webových stránkách dané inzertní společnosti.

Nabídky přímo na stránkách jednotlivých RK

Inzerent může svou nabídku umístit také přímo na stránky určité RK. Spousta inzerátů je umístěna opravdu pouze tam a proto by si měl zájemce při hledání podnájmu projít nabídky všech velkých RK v Česku a nespoléhat se pouze na výsledky velkých inzertních serverů. Největšími RK jsou u nás např. REMAX, M&M reality, Sting, Evropa a mnoho dalších. Pro určitou kontrolu, zda se jedná o hodnověrnou a spolehlivou realitní kancelář je dobré navštívit stránky Asociace realitních kanceláří české republiky a podívat se, zda je daná RK jejím členem.

Alternativní lovci domovů

Alternativou k velkým inzertním webům může být např. stránka ulovdomov.cz. Ta spolupracuje s pronajímateli a makléři, díky čemuž nabízí poměrně širokou a ucelenou databázi bytů k pronájmu v rámci celé ČR. Jsou tu i další sympatické detaily, jako např. komunikace nájemníka s pronajímatelem pomocí chatu či možnost generace nájemní smlouvy. Ulovdomov.cz nabízí tři možnosti inzerce. Ta, která je zdarma, je poměrně omezená. Poptávající vás u této varianty např. může kontaktovat až 72 hodin po uveřejnění inzerce. Toto odpadá u balíčku standard (99 Kč na 30 dní) a balíček VIP je už poměrně bohatý. Garantuje např. přednostní výpis, doporučení inzerátu u podobných nabídek nebo užitečné prověření rizikovosti nájemníka. Zaplatíte za něj 299 Kč na 30 dní.

Placené portály bez napojení na RK

Asi každý zná server bezrealitky.cz. Jedná se o největší nabídkový portál v Česku, který je schopný zprostředkovat pronájem nemovitosti bez spolupráce s RK. Čili inzerent zaplatí poplatek, umístí nabídku na web a zájemce pak komunikuje přímo s prodávajícím, včetně prohlídek. Za umístění inzerátu na tento web na jeden měsíc zaplatíte v základní variantě 200 Kč. Inzerce na dva měsíce se zaručenými 2 topy a nájemní smlouvou na byt či dům vás vyjde na 400 Kč. Jde o nejčastěji využívanou variantu. Nejdražší balíček stojí 600 Kč na měsíc a krom výše zmíněného zahrnuje např. vložení videoprohlídky či garanci vrácení peněz, pokud do tří měsíců neobdržíte reakci od zájemce.

Přímé nabídky bez poplatků – jde to, ale dře to

I na běžných obecných inzertních serverech je nabídek k pronájmu nemovitostí překvapivě hodně. Nejznámějšími jsou např. bazos.cz, hyperinzerce.cz, annonce.cz, ceskereality.cz a další. Počítejte ovšem s tím, že odezva na inzeráty umístěné zde nebude nijak závratná. Navíc i tyto weby procházejí pravidelně makléři RK a majitele pak od nich může čekat záplava nevyžádaných telefonátů s nabídkou jejich služeb. A to je docela otrava. Jistou alternativou může být i Marketplace na facebooku, kde jsou také umisťovány nabídky nemovitostí k pronájmu. Je to velký trh s širokým dosahem, takže je dobré s ním počítat a zkusit svou nabídku umístit i zde.Na Facebooku je rovněž velké množství různých skupin, založených za účelem propojení lidí, kteří nabízejí či poptávají pronájem či podnájem bytů. Stačí zadat do vyhledávacího pole “pronájem bytu” a vyjede vám jich celá řada. Výhodou může být regionální zaměření. Každé větší město má většinou několik takovýchto facebookových skupin. Jak už jsem zmiňoval, dosah facebooku je obrovský. Např. jen první fb skupina, která se nám objevila s názvem “pronájem/podnájem pokojů a bytů v Praze bez realitky” má přes 104 tisíc členů. Možností, jak nemovitost inzerovat je tedy více než dost a je pouze na majiteli, která mu sedí nejvíce. Každá má většinou své výhody i nevýhody. A také není od věci jednotlivé možnosti zkombinovat, čili umístit nabídku na více serverů současně.

 

NEZÁVAZNĚ POPTAT