7 listopadu, 2019

Jak naladit podzimní atmosféru v bytě podle starých zvyků

Barevné stromy, vítr hvízdající v korunách, sbírání kaštanů či pouštění draků s dětmi. To vše je podzim. Nálada, kterou v nás podzim vyvolává je nezaměnitelná  I když je předzvěstí dlouhého období chladu a jistého nepohodlí, má v sobě podzim něco, co nás odpradávna až magicky přitahuje. Pojďme se podívat, jaké zvyky se k podzimu váží a jak kousek tohoto kouzelného období přenést do našich domovů.

Buďte kreativní, ale pozor na kýč

Krása je relativní. Co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. Příroda ale sama o sobě nikdy kýčovitá nebude. Pokud chcete byt podzimně naladit, snažte se držet přírodních materiálů. Ať už je to barevné listí, žaludy, kaštany či dýně, vhodná kombinace téměř vždy zaručí úspěch.

Velmi dobře vypadá např. podzimní věnec, který si můžete pověsit na vstupní dveře či na zeď. Takový věnec jde samozřejmě koupit i v obchodě, ale vlastní výroba z dostupných zdrojů vždy potěší tak nějak víc. Použít můžete žaludy, šípky, březové větvičky, jeřabiny či třeba borové šišky.

Pusťte podzim před vrata

 

 

Malovat zdi barvami vždy podle aktuálního ročního období by asi nebylo příliš praktické, k podzimní atmosféře stačí leckdy drobné doplňky.

Může to být dekorativní svíčka na stole, vydlabaná dýně sloužící jako váza pro květinu nebo třeba „kytice“ z šípků, podzimní trávy a spadaných barevných listů.

Nezavírejte ovšem podzim pouze v bytě, už při příchodu k vašemu domu či bytu by mělo být všem jasné, že u vás se podzimní náladě nebráníte, naopak.

„Halloweenská“ dýně před vchodem či přírodní ošatka „vystlaná“ barevnými javorovými listy, na kterých leží žaludy, kaštany a šípky, nemohou nikoho urazit.

 


Víno, draci i utěšování mrtvých

Podzimních zvyků je opravdová spousta. Souvisí to s faktem, že práce na polích byla touto dobou vesměs u konce, dny se zkracovaly a lidé měli více času na zábavnější a odpočinkovější aktivity. Přechod mezi tvrdou prací přes léto a ještě tvrdší zimou si chtěli náležitě užít.

Pojďme si alespoň některé z nich připomenout:

 

Draci z východu

Pouštění draků je dodnes velmi oblíbenou aktivitou zvláště mezi dětmi. Zajímavé je, že jej považujeme za bytostně podzimní aktivitu, přestože v Číně, odkud tento zvyk pochází, pouštěli rolníci draky na jaře. V tu dobu tam totiž foukalo víc a taky bylo tepleji.

Zemědělci věřili, že vypuštěný drak přinese hojnost srážek a zajistí zdraví dětí na celý další rok. Moc pěkné, ne?

Víno, ženy, zpěv

Pokud holdujete vínu a dobrému jídlu, jsou pro vás svatomartinské hody jak stvořené. Svatý Martin přijíždí na bílém koni, husy jsou tou dobou už vykrmené, vinaři mají sklizeno a je čas si konečně oddechnout.

V minulosti to bylo období, kdy probíhaly výroční a dobytčí trhy. Čeledínům, ale taky třeba pastýřům či ponocným končila po roce služba a oni se rozhodovali, zda se poohlédnou po práci na další sezónu jinde nebo se dohodnou se stávajícím „zaměstnavatelem“ na pokračování práce u nich.

Ve vinařských oblastech se konalo tradiční vinobraní se zpěvy, tanci a ochutnáváním nového vína, což vydrželo až do dnešních dnů.

A jak že je to s těmi husami? Podle legendy se jeden zbožný biskup jménem Martin odmítal zhostit biskupského úřadu v Tours a schoval se před biskupskými vyslanci v husinci. Proradné husy ho však svým kejháním prozradily a on tak neměl na výběr a musel do úřadu nastoupit. Husy za to ale od té doby musí na jeho památku každý rok platit krutou daň.

Duše nikdy nespí

Dušičky jsou každoročním připomenutím těch, kteří již nejsou mezi námi, ale kterých si vážíme a které jsme měli rádi. Na dušičky tradičně na hrobech zapalujeme svíce, které mají mrtvým duším ukazovat cestu a také očišťovat a chránit duše před zlými duchy. Všechno jsou to velmi staré zvyky, mající původ už v dobách, kdy na našem území pobývali Keltové.

Důležitý byl i samotný předvečer dušiček, kdy se zapalovala lampa plněná máslem, aby si duše mohly namazat spáleniny a lidé pili studené mléko, aby se duše mohly ochladit. Byl to také čas obdarování. Bohatší rozdávali chudině a žebrákům jídlo, které se házelo i do ohně, jako jakási obětina zemřelým.

Abychom ale neskončili tak pochmurně, s podzimem je spojené také pečení brambor ve žhavém popelu. Děti mají tento zvyk neobyčejně rády. Takže pokud přemýšlíte co podniknout o víkendu, zapomeňte na gril a zkuste se poohlédnout po nějakém ohništi. Uvidíte, že si tento zvyk s celou rodinou neobyčejně užijete.

NEZÁVAZNĚ POPTAT