2 ledna, 2021

Jaký byl rok 2020 na trhu nájemního bydlení a co můžeme očekávat od roku 2021?

Ještě na začátku roku 2020 vše nasvědčovalo tomu, že realitní trh po dlouhou dobu nic zásadně neovlivní. Nakonec zažíváme bouřlivé období, které se kromě do cen nemovitostí a nájmů promítá i do samotného způsobu, jak s realitami nakládáme.

Jaký byl rok 2020 podle ředitele firmy Tvůj Správce, spravující byty na investici určené k dlouhodobým pronájmům, Michala Rambouska?

Co se na trhu nemovitostí v roce 2020 stalo?

S nástupem koronakrize, a s tím souvisejícími opatřeními, pozorujeme v Praze celkový pokles nájmů. Pololetně zhruba o 2,5 %. Cena nájemného za 1 m² průměrného pražského bytu se nyní pohybuje na 300 Kč, což je v porovnání s předchozími roky znatelný pokles.

Nejvíce poklesly ceny nájmů na Praze 1 a 2, což bylo způsobené náhlým převisem nabídky nad poptávkou. Turisté z města zmizeli takřka ze dne na den a stovky bytů ke krátkodobému pronájmu od března zely prázdnotou. Velká část pronajímatelů se byty rozhodla pronajímat střednědobě nebo dlouhodobě, ve snaze překonat krizi.

Dalším faktorem poklesu cen byl odliv zahraničních pracovníků ze země. Ti obsazovali krátkodobé i dlouhodobé nájemní byty. Někteří na jaře z Česka odjeli a zpět se za prací zatím nevrátili.

V období druhé vlny epidemie jsme zaznamenali sníženou poptávku bydlení ze strany vysokoškolských studentů, kteří vzhledem k vyhlášené distanční výuce odjeli z Prahy do svých rodných měst, kde strávili semestr.

Lidé, kteří v Praze zůstali, hledali byty s levnějším nájmem. Hromadně dávali výpovědi z předchozích bytů, kde platili vyšší nájem, který odpovídal tržní situaci před rokem. A stěhovali se do podobných bytů s nižším nájmem. Měsíčně tak ušetřili zhruba 2-4 tisíce korun.

Jak se Vaše firma Tvůj Správce vyrovnala s pandemií?

Velmi dobře. Zhruba po měsíci od propuknutí pandemie se na trhu objevilo mnoho volných bytů k pronájmů. Vyhledávali nás nejčastěji pronajímatelé přecházející z Airbnb k dlouhodobému pronájmu nemovitosti. Dále také lidé, kteří výhodně koupili byt na investici a rozhodli se ho pronajímat dlouhodobě bez starostí.

Na podzim jsme pozorovali dvojnásobný růst poptávky bytů z naší nabídky. V období, kdy většina firem propouštěla, my nabírali nové kolegy do týmu. Kvůli tomu se nyní stěhujeme do nových větších kanceláří. Na nové adrese nás najdete od 4. ledna 2021.

S týmem jsme aktuálně rozšířili a zkvalitnili nabídku doprovodných služeb, zejména pak kvalitu technické správy. Nyní dokážeme náhlé problémy v bytech řešit mnohem rychleji a efektivněji. Naši technici jsou od nového roku nájemníkům k dispozici 24 hodin 7 dní v týdnu.

Avšak zavřené hranice a vládní nařízení přinesly i několik drobných peripetií, které jsme nakonec vždy dokázali vyřešit. Například situace, kdy jsme měli nájemníka s klíčem od bytu v zahraničí. Nájemník se nemohl vrátit do Prahy a my jsme museli najít jiný způsob předání klíče a podpisu potřebných dokumentů. Osvědčilo se nám především elektronické podepisování smluv na dálku. V době lockdownu jsme se rozhodli omezit otevírací dobu kanceláře a výrazně posílit práci z domova.

V první vlně pandemie se znatelně zvýšilo množství neplatičů. Platby za nájmy se zpožďovaly – namísto běžných 14 dnů o 50 dnů. Nájemníci nebyli schopni platit stabilně a v plné výši. V té době jsme byli shovívavější. Někteří nájemníci všechny nájmy do nakonec doplatili. Pokud bylo prodlení neúnosně velké, museli jsme se s neplatícími nájemníky rozloučit a byt znovu obsadit.

Jaké máte výhledy do roku 2021?

V roce 2020 jsme získali silný kapitál, díky kterému jsme na další krizi připraveni. Přivítali jsme mnoho nových kolegů a pronajali desítky bytů. Nyní se můžeme prezentovat více než 500 pronajatými byty v naší správě v Praze a okolí. V dnešní době je těžké dlouhodobě plánovat, důležité je být připraven na nečekané okolnosti a pružně reagovat.

Investici do nemovitostí můžeme dlouhodobě označovat za jistou a stabilní. Ceny nemovitostí mají nyní tendenci k setrvalému růstu. Ceny nájmů průměrně klesly, ale k extrémnímu snižování docházelo jen lokálně – především v centrální Praze. Ostatní nájemní byty v dobré lokalitě si cenu drží.

Všem pronajímatelům přejeme úspěšný a stabilní rok 2021!

Tým Tvůj Správce, pronájem bez starostí

NEZÁVAZNĚ POPTAT