22 října, 2019

Krádež nemovitosti: Jak se bránit podvodu se zfalšováním identity?

Zdá se vám nemožné, že by vám někdo mohl ukrást váš byt? Takové věci se bohužel dějí. Jak to podvodníci dělají a jak předcházet krádeži, se dozvíte v článku.

Nic netušíte a najednou už nejste majitelé svých bytů. Ze dne na den. Jakkoliv se může zdát tento scénář nepravděpodobný, děje se. Organizovaní podvodníci si vytipují nemovitost, převedou ji na sebe a pak ji rychle prodají se ziskem.

Jak je možné, že jim projde takový podvod? Funguje to jednoduše:

1. Vytipování nemovitosti

Podvodníci si vyberou nemovitost. Často pronajatou, ke které je snadný přístup díky nájemníkům. Není to však podmínka, protože zloději dokáží ukrást prakticky jakoukoliv nemovitost.

2. Získání osobních údajů

Czechpoint je praktická služba, díky které vám na poště či na úřadě úředně ověří podpisy, vytisknou výpis z trestního rejstříku… A taky zde mohou podvodníci získat vaše osobní údaje z listu vlastnictví nemovitosti, který jim vytiskne jakákoliv pobočka.

3. Zfalšování kupní smlouvy

Vaše osobní údaje mají podvodníci v kapse. Teď jim stačí vytvořit falešnou kupní smlouvu, kterou podají na katastrální úřad. Stačí si počkat. Běží 20denní ochranná lhůta, kdy katastr nepovoluje vklad. Obě strany, kupující a prodávající, dostanou informaci o podání kupní smlouvy.

4. Přesměrování zásilky

Prodávajícímu se však zpráva do schránky nedostane. Podvodníci mají vše dobře promyšlené: Na poště přesměrovaly listovní zásilky do tzv. P.O. BOXU. “Prodávající” tedy nemá ani tušení, co se děje.

5. Vklad do katastru

Uplyne 20 dní a katastr bere celou věc jako uzavřenou. Kupní smlouva v pořádku, žádná ze stran nereagovala… Na listu vlastnictví se objevuje jméno podvodníka.

6. Rychlý prodej

Podvodník je majitelem a s nemovitostí může nakládat, jak se mu zlíbí. Podá inzerát, zajímavou cenu a nabídky se jenom hrnou. Kupující uzavře s podvodníkem další kupní smlouvu a nemovitost je prodaná.

Pohlídejte si svou nemovitost. Máte 3 možnosti

Služba sledování změn v katastru

Jakmile dojde k nějaké změně, katastr nemovitostí vám informaci pošle na adresu trvalého bydliště, na e-mail, SMSkou, nebo do datové schránky, na kterou jsou podvodníci krátcí.

Za službu zaplatíte jednorázový poplatek 200 Kč, což je velmi málo v porovnání s tím, kdybyste měli přijít o nemovitost.

Služba Katastr365.cz

Služba denně sleduje pohyby na katastru. Za základní balíček zaplatíte 199 Kč. Změny automaticky dostanete i na 5 e-mailových adres. Stačí zařídit online.

Strážce katastru

Služba, kterou si můžete vyzkoušet zdarma. Při zjištění změny dostanete zprávu e-mailem, SMS, nebo oběma cestami. I tuto službu můžete sjednat online.

Pravděpodobnost, že vás podvodníci připraví o nemovitost je sice malá, ale jistota je jistota. Obzvláště, když jsou ceny za “hlídací” služby příznivé.

NEZÁVAZNĚ POPTAT