31 ledna, 2021

Můžu kontrolovat byt, který jsem pronajal? Naše rada: důvěřuj, ale prověřuj!

Právě jste nájemníkovi odevzdali klíče od vašeho bytu.  Cítíte radost, ale také trochu nervozitu. Jak se bude o byt starat? Ví, jak se vypíná voda, kdyby chtěl na víkend odjet? A co když usne ve vaně a vytopí sousedy? Nebo nechá večer hořet svíčku u vašich nádherných závěsů. Zafouká vítr, a… Najednou vás popadne neuvěřitelná chuť se vrátit a všechno zkontrolovat. Můžete to udělat? A za jakých podmínek?

Vstoupit můžete, ale oznamte to předem

Pronajímatel má podle zákona právo svou nemovitost kontrolovat. Předem na to ale musí nájemníka upozornit. A jak to má udělat? Není potřeba psát žádost, stačí třeba poslat SMS, email nebo zavolat. Nájemník se vstupem nemusí souhlasit, opravdu stačí, pokud se předem ohlásíte.

Pokud chcete mít s nájemníkem dobré vztahy, můžete si domluvit v nájemní smlouvě, jak často takové návštěvy mohou probíhat a jak na ně nájemce upozornit.

Kontrolu byste měli oznámit s rozumným předstihem (zákon ho nazývá přiměřenou dobou), není vhodné volat, pokud už nasedáte do auta a míříte k nájemníkovi. Vhodné, a také slušné, je ohlásit se aspoň několik dnů předem a vybrat si k návštěvě vhodnou hodinu.

I pro nájemníka je občasná kontrola prospěšná. Může odhalit drobné nedostatky, uspíšit opravy, a zaručí, že pronajatý byt bude stále ve výborném stavu.

Když kontrolou obtěžujete

 Někteří nájemníci by mohli vyprávět. Jsou pronajímatelé, kteří kontrolují své nájemce téměř na každém kroku. Navštěvují svoji nemovitost téměř každý týden a jejich kontroly nemají konce. Věříme, že vy takoví pronajímatelé nejste. Pokud jste si nájemce dobře prověřili a máte perfektní nájemní smlouvu, nejsou časté návštěvy potřeba. Zákon na ně pamatuje: pokud takovými návštěvami působíte obtíže, může žádat slevu z nájmu. Jako vždy, i tady platí, že se vyplatí se předem na četnosti návštěv v nájemní smlouvě domluvit.

Pozor, hoří!

Jsou situace, kdy můžete pronajímatel do bytu doslova vtrhnout. Pokud hoří záclony, z trouby syčí plyn nebo padající strom rozbil okno, nemusíte jako pronajímatel váhat a můžete spěchat zachraňovat svůj, a vlastně i nájemcův, majetek. Nikdo by ani neočekával, že za běhu budete nájemci posílat SMS, že jdete hasit. Pokud tedy hrozí vašemu majetku bezprostřední škoda, můžete vejít do pronajímaného bytu bez ohlášení.

Rozbitá lampa, poškrábané parkety. Kdo to zaplatí?

Při pravidelné kontrole také hrozí, že narazíte na problém. I když je nájemce povinen hlásit vady a provádět běžnou údržbu, můžete při návštěvě narazit na nedostatky. Může to být kotel, který vyžaduje opravu, ale může jít i o parkety poškrábané kočkou nebo omítka pokreslená neposednými dětmi.

Kdo to všechno zaplatí? Zákon říká, že běžnou údržbu má na starosti nájemce, za ostatní opravy je zodpovědný pronajímatel. Nájemce by ale měl hlásit vady (např. prasklou vodovodní stupačku), jinak za škodu odpovídá sám.

Pokud zjistíte, že nájemník v bytě způsobil škodu, požádejte ho, aby vše dal opět do pořádku (tedy do původního stavu). Jinak můžete žádat náhradu škody. Na tu můžete použít kauci, kterou nájemník složil při uzavírání smlouvy.

A jak prokázat, že škodu opravdu způsobil nájemník? Při uzavření smlouvy celý byt nafoťte a fotodokumentaci mějte jako přílohu nájemní smlouvy. Předejdete tak sporům. Je také vhodné mít sjednané pojištění.

Před skončením nájmu

Tři měsíce před skončením nájmu můžete provázet bytem nové zájemce o pronájem. Opět je potřeba prohlídku oznámit předem a omezit ji na nezbytně nutnou dobu.

Rada na závěr

Dobré účty dělají dobré přátele. Proto si dejte záležet na nájemní smlouvě, kde se dohodnete, jak budou probíhat návštěvy a údržba nemovitosti. Dohodněte se na frekvenci (doporučujeme 4x do roka), způsobu upozornění (např. telefonicky) a časovém rozmezí, které je vhodné pro obě strany (třeba pátky mezi druhou a pátou odpoledne). Pokud si ještě uzavřete dobré pojištění nemovitosti, můžete jako pronajímatel klidně spát.

Zdá se Vám, že jde o mnoho povinností, které na Vás, jakožto pronajímatele, padají? Tohle vše můžeme zařídit za Vás. Podívejte se na výhody našich služeb a užívejte si garantovaný příjem a pronájem bez starostí!

NEZÁVAZNĚ POPTAT