23 září, 2019

Nové trendy v prohlídkách bytů

Prohlídky bytu už nejsou jen o fyzických návštěvách dané nemovitosti v doprovodu realitního makléře. Doba se mění, vše se zrychluje a digitalizuje. I dnes už tedy můžete narazit na moderní způsoby prohlídek bytů, virtuální prohlídky, 3D projekce a podobně. Jaké jsou nejnovější trendy a co nás v budoucnu možná čeká?

Moderna versus klasika

Lidé dnes často žijí ve spěchu, a to zvláště ve větších městech. Čas je pro ně drahý a cestovat hodiny přes celou Prahu kvůli prohlídce bytu se jim nechce. Virtuální realita možná nikdy nenahradí fyzické prohlídky úplně, může se však stát jakýmsi jejich běžným předstupněm.

Vezměte si reálnou situaci, kdy si na inzertních serverech prohlížíte nejrůznější byty a najdete třeba 5 takových, které vás zaujmou. Pojedete se na všechny podívat? To už je pořádná porce času, takže zřejmě ne. A právě tady mají moderní prohlídkové metody své opodstatnění a uplatnění. A to jsme pouze na malém českém písečku. Představte si situaci v opravdu velkých městech typu Hong-Kong, Tokio, New York, kde cestování za prohlídkou bytu může trvat podstatně déle.

První virtuální vlaštovky

Nelze tvrdit, že by byly virtuální prohlídky teprve v plenkách, ale rozhodně nás v tomto oboru masové a běžné využívání teprve čeká. Stále u nás převládají fotoprezentace. Alespoň že nepěkné, tmavé či jinak nedokonalé fotky jsou již většinou minulostí. Profesionální fotografie naštěstí převažují a u velkých realitních kanceláří jsou dnes již samozřejmostí.

V České republice se virtuálním prohlídkám bytů už pár realitních kanceláří naplno věnuje. Jsou to zatím takové první vlaštovky, ale jistě na ně brzy navážou další.

Za pokrok se platí

Pokud byste chtěli nasnímat vaši nemovitost za účelem 3D prohlídky, bude vás to stát u menšího bytu kolem 4 000 korun. Pokud má vaše nemovitost více než 50 m2, připlatíte si minimálně další tisícovku. Za příplatek se dá objednat např. i půdorys bytu či ponechání prohlídky na internetu po dobu delší než 1 rok a podobně.

Co virtuální prohlídky přináší

  • V prvé řadě jde jistě o zmiňovanou úsporu času potřebného k fyzickým návštěvám nemovitostí.
  • Virtuálními prohlídkami se ale také odbourají tzv. realitní turisté, což je specifická skupina lidí, kteří nemají zájem si nic pronajmout či koupit, chtějí se jen podívat, jak to v dané nemovitosti vypadá. Prostě jen tak, pro zábavu nebo ze zvědavosti.
  • Další nespornou výhodou je možnost prohlédnout si byt, který třeba ještě ani nestojí, je rozestavěný nebo v rekonstrukci. Dají se vytvořit přesné vizualizace. A díky 3D technologii si zájemce byt může doslova osahat, projít každou jeho část, lépe si představit dispozici bytu. Byt jde také nasimulovat s vybavením, či bez něj, s různým druhem nábytku, barevných kombinací, zkrátka možností je nespočet.

 

Čím dál častěji se tyto moderní metody budou promítat i do samotného stavebního procesu. Budou poskytovat rychlejší a přesnější způsoby pro výstavbu budov. Digitálně modelované konstrukce ve virtuální realitě mohou být vyrobeny pomocí počítačem řízených strojů s vysokou přesností. Stavebníci se již nebudou muset spoléhat na tištěný plánek stavby a eliminuje se tak možnost jakékoliv chyby.

Videoprohlídka – dostupná a efektivní volba

Poměrně rozšířenou a oblíbenou metodou, jak prezentovat nemovitost jsou také videoprohlídky. Kombinují v sobě jednoduchost, přehlednost, dostupnost a velkou efektivitu.

Stačí mít na počítači či na mobilu internetové připojení a můžete si danou nemovitost kdykoliv prohlédnout. Pokud je byt či dům dostatečně dobře nasnímán, můžete pomocí této metody prošmejdit doslova každý kout.

Videoprohlídky mohou být také komentované, což jim opět dodává na efektivitě. „Průvodce“ může zájemce dokonale provést celým objektem a zmínit všechny podstatné věci, které by před případným pronájmem či koupí měl vědět. Může popsat dispozice celého objektu či zmínit nedávné rekonstrukce či stavební úpravy, které v objektu proběhly. Může také zdůraznit největší výhody, které by z klasické fotoprezentace či běžného popisu nemusely být dostatečně zřejmé (např. prosluněnost bytu, blízkost školy, klidná lokalita apod.).

Videoprohlídka působí podobně jako fotografie na emoce. Pokud je dobře zpracovaná a hlavně okomentovaná, má velkou šanci na velký dosah a oslovení mnoha zájemců. Podmínkou je tedy právě kvalitní zpracování. I tady se jednoznačně vyplatí svěřit tento úkol profesionálům, kteří se tomuto oboru věnují.

Nevýhodou videoprohlídek může být vyšší cena zpracování. Tento typ prohlídek se hodí hlavně na větší byty s velkými prostory, kde není problém s volným pohybem kamery. U malých, prostorově omezených bytů může být realizace obtížnější.

Máme se na co těšit

Budoucnost je tedy v tomto směru stále otevřená. A přestože moderní prohlídkové metody ty klasické asi nikdy zcela nenahradí, budou je jistě velmi vhodně doplňovat. A hlavně nepůjde jen o konečné prohlídky, ale virtuální realita zasáhne do celého stavebního procesu, od plánování a návrhů po samotnou realizaci. To umožní případným zájemcům či investorům celý tento proces mnohem lépe kontrolovat, připomínkovat či operativně upravovat.

NEZÁVAZNĚ POPTAT