22 října, 2019

Poničený byt a nájemník nikde

Když vám nájemník předá zničený byt, teprve poznáte, že s pronájmem je spoustu starostí. Jak se vypořádat s podobnými situacemi? Lze jim vůbec zabránit předem?

Představte si, že pronajímáte byt. Máte podepsanou nájemní smlouvu, nájemník platí vždycky včas a nejsou s ním žádné problémy. Po ukončení smlouvy a vystěhování se však při kontrole bytu zhrozíte:

Byt vypadá hrozně. Podlahy jsou zničené, nábytek zdevastovaný a zdi by potřebovaly téměř novou omítku… Co s tím?

Jak má vypadat byt při předání?

Byt by měl být po předání ve stavu, v jakém byl původně přijat od pronajímatele s ohledem na běžné opotřebení (§ 682 občanského zákoníku). Pod běžným opotřebením si ale nepředstavujte špinavé kachličky nebo vrstvu prachu na skříňkách. Je jasné, že v bytě někdo bydlel a byl by nesmysl si myslet, že byt po 3 letech bude v původním stavu.

Neměl by však nést následky špatného zacházení: Pokud najdete na parketách malé rýhy po kolečkové židli, je to od běžného používání. Když však budou parkety vytrhané, znamená to nešetrné zacházení.

Jak tedy reagovat, pokud je byt ve velmi špatném stavu?

Základem je dobře napsaná nájemní smlouva

Podle Občanského zákoníku máte jako pronajímatelé právo požadovat po nájemci uhrazení zničených věcí. Jedna věc je ale právo mít a druhá je se jej domoci.

Vratnou kauci smíte použít jen v některých případech

Vratná kauce by se mohla jevit jako taková “záchranná záloha”. Většina pronajímatelů si ji také od nájemníků vyžádá.

Problém je ale v tom, že vratnou kauci nemůžete k těmto účelům použít, pokud s tím podnájemník nesouhlasí, nebo pokud vám nedá příslušný soud povolení k takovému použití. Proto je nutné sestavit dobrou smlouvu, která vás v těchto případech ochrání.

Kauce (jistota) primárně slouží jako “pojistka” pro plnění smlouvy, zejména řádného placení nájemného a služeb spojených s užíváním bytu, případně dalších povinností vyplývajících z nájmu.

Výčet vybavení a stav v předávacím protokolu

Ideálním řešením je napsat přímo do nájemní smlouvy či do předávacího protokolu, jaké konkrétní vybavení dává pronajímatel nájemci do nájmu a za jakých podmínek, tedy kdo má zajistit jejich případnou opravu či výměnu.

Tip: Pečlivě si byt vyfoťte místnost po místnosti, ať máte zdokumentovaný jeho stav i stav zařízení před pronájmem.

Nájemní smlouva by měla obsahovat sankce a náhrady

Do nájemní smlouvy byste měli navíc také doplnit různé sankce a náhrady škody za zničený nebo poškozený majetek. Tím ochráníte svůj majetek a šance na uhrazení škod se zvyšuje.

Pojištění odpovědnosti nájemce bytu

Jako pronajímatelé můžete v nájemní smlouvě vyžadovat uzavření pojištění odpovědnosti pro případ, že nájemce v bytě něco zničí či způsobí jinou škodu. Není to zatím zcela běžné, ale je to jedna z možností, jak svůj majetek ochránit.

Soudní domáhání škody – běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem

Můžete dokázat současný i předchozí stav bytu? Tedy že bylo všechno v pořádku? Pokud ano, můžete uvažovat o občanskoprávní žalobě o náhradu škody.

Propočítejte si ale předem, zda to má vůbec smysl.

Když sečtete náklady na odhadce za škody, soud, advokáta, čas a nervy… Budete v “plusu”? Stojí vám to za to?

Efektivnější je rozhodně problémům předcházet. Buď skvělou nájemní smlouvou, nebo:

Svěřit se profesionálům, kteří pro vás zajistí správu nemovitosti k pronájmu se vším všudy.>>

NEZÁVAZNĚ POPTAT