Pronajmout zařízený, nebo nezařízený byt?
Chystáte se pustit do pronájmu bytu? Už jste se rozhodli, jestli ho pronajmete se zařízením, nebo bez něj? Každá varianta má svá pro a proti. V článku je všechna najdete. Snáz se rozhodnete, jakou cestou se vydat.
Pronajímání bytu s sebou nese spoustu starostí a rozhodování. Jak vytvořit perfektní nájemní smlouvu, jak si vybrat nájemníka, který bez problémů platí… A jedním z dalších důležitých aspektů je, jestli před pronájmem byt nechat nezařízený, částečně zařízený, nebo ho kompletně vybavit.
Nezařízený byt: Nižší nájemné, dlouhodobější pronájmy
Nezařízená nemovitost je taková, ve které je k dispozici jen základ: Umyvadlo, dřez, WC, sprchový kout, vana, kuchyňská linka se sporákem. Ostatní místnosti jsou zcela prázdné. O takové byty mají zájem především skupiny, které mají čas a chtějí si byt vybavit podle svého, například rodiny či mladé páry.
Výhody nezařízeného bytu
– Méně starostí pro pronajímatele
S vybavením nemáte žádné starosti. Soustředíte se pouze na samotný pronájem, nemusíte se starat o jeho vybavení, ani o případné poničení.
– Zájemci o dlouhodobý podnájem
Když je byt prázdný a zájemce si ho musí vybavit, nejspíš se po 2 měsících nerozhodne byt opustit. Takoví lidé si v bytě budují domov. Dlouholetý nájemník je jedině kladem.
– Ekonomická síla nájemníků
Ne každý si může dovolit vybavit nemovitost gaučem, skříněmi, koberci a dalším vybavením. Proto vlastní vybavení napovídá, že daná osoba má kupní sílu pořídit si zařízení. Z toho plyne serióznost a jistota při placení nájemného.
Nevýhody nezařízeného bytu
– Méně peněz z nájemného
Pokud je byt prázdný, nemůžete za pronájem žádat takovou částku, jako u vybavené nemovitosti. Proto je třeba si důkladně promyslet, zda se vám vyplatí investovat do vybavení či nikoliv.
– Omezený počet zájemců
Ne každému se chce stěhovat objemné vybavení. Obzvláště pro Prahu je typické, že zájemci chtějí mít v nemovitosti aspoň základní vybavení, jako jsou skříně, lednička apod. Proto předpokládejte spíš menší zájem.
– Vyloučení lukrativní cílové skupiny
Pokud bude byt nezařízený, pravděpodobně se připravíte o možnost zaujmout zajímavou skupinu, jako jsou zájemci o služební a firemní byty. Také neoslovíte lidi, kteří jsou zaneprázdnění a nemají na vybavování bytu čas. Tím pádem se můžete v celkovém součtu ochudit o značnou částku peněz.
Zařízený byt: Vyšší nájemné, krátkodobější pronájmy
Zařízený byt je takový, do kterého se zájemce může rovnou nastěhovat a nemusí vůbec nic řešit. Typickou cílovou skupinou jsou solventní lidé, kteří nemají čas se starat o stěhování a zařizování.
Výhody zařízeného bytu
– Vyšší komfort = vyšší nájemné
S vybavením stoupá úroveň pohodlí. Pokud například investujete do luxusního vybavení, odpovídá tomu také výše nájemného. Zájemce totiž nezíská pouze “místo na bydlení”, stoprocentně připravené zázemí k spokojenému bydlení.
– Výhodné pro krátkodobé pronájmy
Krátkodobé pronájmy mnohdy přinášejí zajímavé finanční výsledky. A kompletně vybavený byt je v tomto případě nespornou výhodou, jak zájemce zaujmout. Nikomu se nechce řešit zařizování, když byt využije na kratší časový interval.
– Víc zájemců, lepší výběr
Obzvláště ve velkých městech dávají zájemci přednost vybaveným nemovitostem. Pro vás to tedy znamená více než slušný výběr. Díky tomu si zvolíte ideálního nájemníka podle svých potřeb.
Nevýhody zařízeného bytu
– Starosti a investice navíc
Slušně vybavit něco stojí a nese to s sebou další starosti: Administrativa spojená s “ošetřením” vybavení v nájemní smlouvě, nutnost vybavení pravidelně kontrolovat a případně se starat o opravy.
– Možné riziko neplatičů
Může se stát, že vybaveným bytem oslovíte nesolventní zájemce. Na zařízení sice nemají, ale nájemné či jistota pro ně zpočátku není problém. Z podobných nájemníků se můžou stát později neplatiči.
– Budoucí náklady
Vybavení nevydrží věčně. Běžným používáním se opotřebí a vám nezbude, než ho časem obměnit či opravit. Znamená to další náklady, se kterými musíte počítat.
Částečně zařízený byt: Zlatá střední cesta
Částečně zařízený byt je takový, v němž má nájemník k dispozici základní výbavu, a přitom stále možnost vybavit si ho podle svého.
Obvykle je součástí nemovitosti zařízená kuchyň, koupelna, v místnostech jsou koberce a třeba gauč. Ostatní jako postele, skříně, botník apod. si musí nájemník zajistit sám.
Nájemník se tedy může rovnou nastěhovat a zabydlet se. Postupně se může dovybavovat. Částečně zařízený byt je tak něco mezi, co může také zaujmou určitou cílovou skupinu, například studenty.