21 prosince, 2022

Vánoční úklid bytu na poslední chvíli

Čtení na 3 minuty

Vánoce, svátky klidu, začínají za 3, 2, 1… Taky místo vánočního poklidu lítáte jako hard na holi? Pokud pořád nemáte před Vánocemi naklizeno, dáme vám pár tipů, jak všechno zvládnout. Nebojte, zabere jen pár hodin: však uklízíme celý rok, a na Vánoce dáme bytu jen pár vylepšení, díky kterým vytvoříme pravé sváteční kouzlo.

Chce to systém: před vánočním úklidem si dejte svařák

Nebo kafe. Úklid pak budete mít raz dva (případně tři – podle stavu bytu). Na začátku totiž potřebujete plán: zhodnoťte stav jednotlivých místností, napište si, co všechno potřebujete udělat, projděte si úklidové prostředky a případně dokupte ty, které vám chybí.

Pak si sepište plán úklidu. Při plánování se zaměřte na místnosti, které budete prezentovat návštěvám. Úklid dětského pokoje zadejte dětem – musí si přece udělat místo na dárky 😊.

Dosrkněte kafe a hurá na to!

Shora dolů a zevnitř ven: pak bude byt spokojen

Jak postupovat? Pro úklid platí pravidlo: shora dolů a zevnitř ven. Od stropu k podlaze, od obýváku do předsíně a koupelny. Pokud se tímto pravidlem budete řídit, uklidíte velmi efektivně. V případě úklidu na poslední chvíli vynechejte třídění skříní a zásuvek: počkají na jarní úklid.

Začněte povrchy. Zaměřte se na všechny věci, které se povalují na stolech, zabírají místo na poličkách nebo pohovce. Kupičky knih, účtenky, ozdobičky, tužky, kopy polštářů na gauči. Snažte se vytvořit co nejčistší prostor: do něj pak dodáte jednoduché vánoční ozdoby. Uvidíte, jak byt prokoukne.

Nezapomeňte na předsíň: proberte všechny pověšené bundy, mikiny a kabelky. Vše, co můžete, schovejte do skříně. Ukliďte boty i bačkory do botníku, zvažte, co všechno potřebujete mít na botníku nebo poličkách. Vytvořte čistý a vzdušný prostor. Hotovo? Teď utřete v celém bytě prach, vyleštěte skleněné plochy, tedy vitríny, zrcadla, skleněná dvířka skříní. Pak přejděte do kuchyně.

Kuchyni věnujte speciální čas: vytváří vánoční pohodu

Některé místnosti můžete trochu odbýt. Pro kuchyň to ale neplatí! Tam budete vařit štědrovečerní večeři, hostit na Štěpána blízkou i vzdálenou rodinu a vytvářet chlebíčky na Silvestra. Vyhraďte si na ni několik hodin. Co je potřeba udělat?

Proberte ledničku. Vyházejte prošlé potraviny, ledničku pečlivě vymyjte. Pak umyjte mikrovlnku (pokud ji máte) a pořádně vyčistěte troubu po vánočním pečení. Přeperte všechny utěrky a chňapky. Pokud si potrpíte na sošky, svíčky a diářky na kuchyňské lince, na Vánoce je schovejte. Vytvořte co nejčistší prostor. Nakonec omyjte všechny povrchy. I ty vertikální – obklady okolo dřezu a sporáku jsou po celoročním vaření pěkně zacákané a umaštěné!

Velké finále: Ložnice a koupelna musí vonět

Dejte prát poslední pračky. Pokud máte záclony, přeperte je a pověste. Provoní nádherně byt. V ložnici a dětském pokoji vyměňte povlečení – nádherně se před svátky vyspíte, a navíc čerstvé povlečení krásně voní! Vrhněte se na koupelnu – ta přijde na řadu jako poslední.

Začněte tím, že nalijete do toalety a případně odpadu čisticí přípravek. Zatímco bude působit, pokračujte v úklidu. Schovejte všechny věci, dejte ručníky na vyprání, utřete poličky. Vyleštěte důkladně zrcadlo, pak umyjte umyvadlo a vanu, vyleštěte kohoutky. Důkladně utřete a vyčistěte záchod a dejte do něj voňavý WC gel. Nakonec v celém bytě vytřete – a je skoro hotovo!

Poslední doteky vytvoří kouzlo Vánoc

Byt krásně voní, všude je čisto, zbývá jen vykouzlit tu pravou atmosféru Vánoc. Už víte, proč jste co nejvíc ozdob uklízeli do skříněk? Udělali jste místo vánočním dekoracím. Na stůl a konferenční stolek dejte sváteční ubrus, na něj vánoční svíčky, do vázy pár větviček jehličí nebo jmelí. Nakonec si dejte ještě jeden svařák: máte hotovo!

Rada na závěr: nikdo není dokonalý

Pokud chcete uvidět zlaté prasátko, zkuste si zopakovat pravidlo zlatého řezu: 20/80. Nemusíte být dokonalí, stačí uklidit na 80 % a mít u toho dobrou náladu. Rodina nepozná, že třetí polička odspodu v komodě je plná nepořádku: zato ocení, když jsou o svátcích všichni spolu. A pokud úklid opravdu nestíháte, nebo potřebujete mít i šroubováky v dílně srovnané podle velikosti, není ostuda si najmout profesionální firmu.

 

Svařák na to! Krásné Vánoce Vám přeje Tvůj Správce

NEZÁVAZNĚ POPTAT