20 prosince, 2020

Víme, jak správně nastavit měsíční výši záloh na energie

Na vyúčtování za energie se příliš mnoho lidí netěší. Bývá totiž často spojováno s překvapením. Ať už s kladným, když přijde přeplatek, nebo se záporným, když je naopak nutné doplácet. Obzvláště při pronájmu bytu je odhadnutí záloh tak, aby odpovídaly skutečné spotřebě, velkým oříškem. Jak na to?

Zálohy na energie platíte za předpokládanou spotřebu elektřiny a plynu. Když přijde na vyúčtování, dodavatel porovná předplacené zálohy se skutečnou spotřebou. Vznikne přeplatek nebo nedoplatek. Existuje nějaká ideální částka?

Ani málo, ani moc. Zkuste co nejpřesněji odhadnout spotřebu

Vyhněte se ale oběma extrémům, protože by vás mohli dostat do potíží.

1. Příliš nízké zálohy mohou znamenat finanční potíže

Riziko vzniká především v případě, že máte zálohy nastaveny příliš nízko. To je spojeno s velkým nedoplatkem při konečném zúčtování. Nájemníky to může dostat do finančních potíží a i vám to přinese spíše trápení. Jak peníze z nájemníků zpětně dostat? Co když se s nimi zkrátka nedomluvíte? Když zálohy nastavíte co nejpřesněji, nikoho nečeká nemilé překvapení.

2. Lepší než přeplácet je peníze investovat jiným způsobem

Zní to pěkně, když vám jednou za rok přijde bonus v podobě tučného přeplatku. Jenže dodavatel energií není spořící účet. Zbytečně vysoké přeplatky peníze nezhodnocují.

Navíc mnoho firem již má v podmínkách, že přeplatky nevrací, ale použijí je na úhradu záloh na další období.

Vypočítejte správnou výši záloh podle spotřeby z minulých období

Jestli už nějakou dobu pronajímáte byt a archivujete si stará vyúčtování, využijte k nastavení záloh. Podle počtu podnájemníků si lze celkem snadno propočítat, jak vysoké zálohy platit.

Pokud využíváte elektřinu a plyn i na vytápění, bude odhad složitější, protože spotřeba záleží zejména na tom, jak dlouhá a studená bude zima. U ostatního provozu domácnosti, jako je ohřev vody, vaření a pohon elektrických spotřebičů, zůstává spotřeba každoročně přibližně stejná. 

Pozor při používání nových spotřebičů

Chystají si nájemníci pořídit sušičku? Nebo mnohem úspornější pračku? Pak si zálohy na další rok upravte. Optimalizujete výši záloh.

Při výpočtu vydělte odhadovanou spotřebu jedenácti

Každý rok platíte 11 záloh, dvanáctý měsíc přijde vyúčtování. Málokterý zákazník ví, že má právo si výši záloh upravit.

Dodavatel zpravidla pošle novou výši záloh právě v ročním vyúčtování, ale zákazník má právo ji změnit. Většinou to lze udělat jednoduše online po přihlášení k zákaznickému účtu. Nebo kontaktujte svého dodavatele e-mailem nebo telefonicky.

NEZÁVAZNĚ POPTAT